Kriza na bliskom istoku povećava potražnju za e-automobilima

Viša cena nafte prija proizvođačima električnih vozila

AutomobiliIzdvajamoSrbijaSvet

14.3.2026 13:13 Autor: Miljan Paunović 27

Viša cena nafte prija proizvođačima električnih vozila Viša cena nafte prija proizvođačima električnih vozila
Sukob na Bliskom istoku podiže globalne cene sirove nafte, a već sa prvim signalima da bi kriza mogla da potraje, i da bi cene... Viša cena nafte prija proizvođačima električnih vozila

Sukob na Bliskom istoku podiže globalne cene sirove nafte, a već sa prvim signalima da bi kriza mogla da potraje, i da bi cene nafte mogle ostati visoke na duži rok, zavladala je panika kod vozača automobila. Naime, od početka napada SAD i Izraela na Iran, primetan je veći broj vozila na benzinskim pumpama, i rezervoari se uglavnom „pune do vrha“.

Takođe, i cena goriva je porasla, u Srbiji nju kontroliše država već četiri godine, ali poznato je da imamo najskuplje gorivo u regionu, a i u Evropi smo u vrhu. Iz Vlade Srbije saopšteno je da se razmišlja o smanjenju akciza na gorivo, što bi umanjilo cenu benzina i dizela, ali za sada se to nije desilo.

Naftna agonija traje, a izgleda da su Nemci vrlo ozbiljno shvatili šta se dešava i šta može da se desi, te je odmah poraslo i interesovanje  kupaca za električne automobile.

„Rastuće cene nafte direktno utiču na interesovanje za električne automobile. Naši podaci pokazuju da je od 28. februara zanimanje za e-automobile poraslo sa 55 na čak 63 odsto za vikend“, kaže Filip Sajler fon Amende (Philipp Sayler von), izvršni direktor Carwow, prenela je agencija DPA. 

Ova kriza definitivno ide u prilog prodaji električnih vozila, za Srbiju nema podataka da li je interesovanje u porastu, ali stručnjaci iz auto-industrije kažu da ako se kriza produži moguće je da će uticati na to da se dodatno promeni svest o značaju električnih vozila, i da dođe do veće potražnje vozila na baterije.

Posebno može da dođe do porasta prodaje lakih komercijalnih vozila, saznaje Biznis.rs sa ovog tržišta, i to kombija na električni pogon.

„Njih najviše koriste kompanije firme, retko ih kupuju fizička lica. Naime, kombi godišnje prelazi 50.000-60.000 pa čak i 100.000 kilometara, te i da nema poskupljenja goriva on na punjenju uštedi 25.000 do 30.000 evra za pet godina. S obzirom na trenutnu situaciju i na to da se ne zna šta će biti sa cenom goriva, ako ona raste, kupcima e-kombija biće računica još bolja za godine koje dolaze“, navodi se.

Chery/Foto: Biznis.rs

Podsetimo, Srbija je i ove godine izdvojila subvencije za kupovinu e-vozila, i za ovu namenu budžetom za 2026. godinu opredeljeno 170 miliona dinara. I iznos subvencije kreće se od 250 do 5.000 evra, u zavisnosti od vrste vozila, odnosno da li se odobravaju za mopede, motocikle, tricikle, četvorocikle, ili za putnička i teretna vozila sa električnim pogonom.

Bez sumnje, ukoliko naftna kriza i rast cena ovog energenta nastavi da raste, električna vozila će sve više dobijati na značaju, što može da ubrza i brži prelazak na ekološki čistija vozila i smanjenje zagađenja životne sredine.

SAD beleže pad prodaje EV u četvrtom kvaratlu 2025.

Globalna prodaja električnih vozila (EV) je prvi put premašila četiri miliona u četvrtom kvartalu 2025. godine, pri čemu je preko 20 odsto prodatih vozila širom sveta bilo električno, a rast tokom cele godine iznosio je 30 odsto.

Kina je pokretala globalni rast od 16 odsto u četvrtom kvartalu, jer su pristupačna EV porasla, a PHEV (hibridna) vozila pala za 12 odsto.

Pet najvećih evropskih tržišta poraslo je za 41 odsto u četvrtom kvartalu, pri čemu se Nemačka oporavila za 56, a Španija i Italija za 77 i 44 odsto.

Norveška može da se pohvali najvećim rastom prodaje električnih vozila među ostalim evropskim tržištima u četvrtom kvartalu, za 93 odsto u odnosu na četvrti kvartal 2024. godine. Udeo na tržištu električnih vozila u Danskoj (75 odsto) i Holandiji (53 odsto) takođe je bio dominantan.

Prodaja EV u SAD pala je za 31 odsto u odnosu na prethodnu godinu u četvrtom kvartalu nakon ukidanja poreskih olakšica, nakon što su potrošači u trećem kvartalu požurili da iskoriste podsticaje pre promena politike.

  • bebana

    14.3.2026 #1 Author

    Nafta skuplja, struja atraktivnija i električna vozila u prednosti.

    Odgovori

    • ZVONČICA

      14.3.2026 #2 Author

      Električna vozila su postala naša budućnost

      Odgovori

  • REA

    14.3.2026 #3 Author

    To je negde i logican iahod

    Odgovori

  • NEYA

    14.3.2026 #4 Author

    Viša cena nafte koristi proizvođačima električnih vozila

    Odgovori

  • MinjaKristalŠminkanje

    14.3.2026 #5 Author

    Rast cena nafte, pod uticajem krize na Bliskom istoku, dodatno podstiče interesovanje za električna vozila kao alternativu fosilnim gorivima. Takav trend ide u prilog proizvođačima električnih automobila koji sve više dobijaju na značaju na globalnom tržištu.

    Odgovori

  • Emilija

    14.3.2026 #6 Author

    Zato i jesu budućnost.samo preskupa su električna vozila

    Odgovori

  • Sveta12

    14.3.2026 #7 Author

    Njima je bas dobro dosloo!!

    Odgovori

  • WanderingSpirit

    14.3.2026 #8 Author

    Logicno. Sto je cena nafte visa ljudi sve vise razmisljaju o elektricnim automobilima

    Odgovori

  • Jovica

    15.3.2026 #9 Author

    Prijalo bi i meni da prodajem el. automobile

    Odgovori

  • Jeca

    15.3.2026 #10 Author

    Oni su bas ovo jedva docekali. Nije njima tesko.

    Odgovori

  • JELENA1974

    15.3.2026 #11 Author

    Proizvođačima svakako da ali gde je tu Srbija koja nema dovoljno razvijenu infrastrukturu za korišćenje el. automobila-punjači za vozila.

    Odgovori

  • BILJKA

    15.3.2026 #12 Author

    Sve više će se kupovati električna vozila.

    Odgovori

  • BILJKA

    15.3.2026 #13 Author

    Uvek je tako jednima dobro drugima loše.

    Odgovori

  • Dux011

    15.3.2026 #14 Author

    Pa da to je logično…

    Odgovori

  • Dragana

    15.3.2026 #15 Author

    Rast cena nafte može dodatno podstaći razvoj i popularnost električnih automobila.

    Odgovori

  • VUK

    15.3.2026 #16 Author

    To je nekako i sasvim logično.

    Odgovori

  • Vanja

    15.3.2026 #17 Author

    Kupci elektricnih automobila su jedino na dobitku!

    Odgovori

  • ZOI

    15.3.2026 #18 Author

    Pa to nije cudno, ali ovo je samo trenutna siguacija koja ima njima u korist.

    Odgovori

  • MARA

    15.3.2026 #19 Author

    Takva vozila nisu zazivela kod nas

    Odgovori

  • La Tizz

    15.3.2026 #20 Author

    Rast cena nafte ponovo pokazuje koliko smo zavisni od fosilnih goriva. Zbog toga električna vozila postaju sve privlačnija opcija za vozače i kompanije.

    Odgovori

  • VALERIJA

    15.3.2026 #21 Author

    Mnogo će još vremena da prođe dok proizvodžači e-automobila zauzmu vodeće mesto.

    Odgovori

  • DUCA

    15.3.2026 #22 Author

    Samo što nažalost električni automobili još uvek nisu dostupni mnogima.

    Odgovori

  • LAV

    15.3.2026 #23 Author

    Kao i u svakoj situaciji uvek neko izvuce deblji kraj i u necijoj nesreci ostvari prihod.

    Odgovori

  • SUNCICA

    15.3.2026 #24 Author

    Normalno, oni ce procvetati sad

    Odgovori

  • JANJIĆ

    15.3.2026 #25 Author

    Stranica Biznis.rs o automobilima pokazuje koliko se auto-industrija brzo menja – od rasta interesovanja za električna vozila zbog skupljeg goriva do velikih promena na globalnom tržištu. 🚗⚡

    Odgovori

  • Jelena

    15.3.2026 #26 Author

    Rast cena nafte ponovo pokazuje koliko energenti utiču na tržište – što je gorivo skuplje, električni automobili postaju privlačniji.

    Odgovori

  • SUNCE

    15.3.2026 #27 Author

    To je samo kratkoročni efekat jer mislim da neće dugo potrajati poremećaj na tržištu nafte.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.