„Žene u biznisu“ okupile preduzetnice koje menjaju ekonomiju
26.3.2026 18:37 Autor: Redakcija Biznis.rs 21

Portal Biznis.rs uspešno je realizovao četvrtu po redu kampanju „Žene u biznisu“, koja je završena svečanom ceremonijom održanom 26. marta u Sava centru. Događaj je okupio oko 300 poslovnih žena, preduzetnica, predstavnica kompanija i institucija, potvrdivši rastući značaj ženskog preduzetništva u domaćoj ekonomiji.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku i Agencije za privredne registre, žene u Srbiji učestvuju sa oko jedne trećine u vlasništvu nad privrednim subjektima, preciznije između 27 i 34 odsto, dok je njihov udeo među preduzetnicima još izraženiji u određenim sektorima usluga. Ipak, iza tih brojeva krije se složenija slika, žene se i dalje ređe odlučuju na pokretanje biznisa u kapitalno intenzivnim delatnostima, teže dolaze do finansiranja, a češće posluju u mikro i malim preduzećima.
Događaj na kom su svoje iskustvo predstavile istaknute stručnjakinje i liderke iz privrede, je kao i prethodnih godina istakao snagu, upornost i inovativnost žena u biznisu, i pružio prostor za razmenu iskustava, povezivanje i osnaživanje, što je danas važnije nego ikada.
Prva govornica na konferencijii “Žene u biznisu” bila je dr Kori Udovički, ekonomistkinja i osnivačica Centra za visoke ekonomske studije (CEVES), bivša potpredsednica Vlade i ministarka lokalne samouprave i državne uprave. Kori Udovički je i bivša guvernerka Narodne banke Srbije, a pored toga, radila je i na međunarodnim pozicijama u okviru Ujedinjenih nacija, uključujući funkcije asistenta generalnog sekretara i direktora regionalnog biroa UNDP-a za Evropu i Zajednicu nezavisnih država.
Njeno izlaganje bilo je fokusirano na strateške prednosti uključivanja žena u ekonomiju i njihov doprinos razvoju lokalnih i nacionalnih zajednica.

Govoreći o poslovanju, naglasila je važnost timskog rada i ukazala da se žene često opredeljuju za oblasti koje su im bliže i poznatije. Podsetila je na istraživanje sa Vol Strita: „Žene menadžeri fondova preuzimaju manje rizike, ali dugoročno ostvaruju bolje rezultate“, uz napomenu da oprez često prati i određena doza straha.
Udovički je naglasila i da je – iako su statistički podaci APR-a i RZS-a tačni, kada su u pitanju svi pravni subjekti – udeo žena vlasnica biznisa u privrednim društvima (firmama) sa pet ili više zaposlenih izuzetno nizak, tek oko 14 procenata, što pokazuje ograničen domet ženskog preduzetništva u velikim sistemima.
Naglasila je da žene nisu bolje od muškaraca, niti treba da teže da budu iste kao oni – suština je u ravnopravnosti, a ne u poistovećivanju.
Na kraju, poručila je da je u svetu koji dolazi važno afirmisati vrednosti u koje verujemo i ne dozvoliti da se poštenje posmatra kao naivnost. Istakla je da bez etičkog poslovanja svi dugoročno gubimo, jer preduzetništvo može davati trajne rezultate samo ako je zasnovano na etici – što predstavlja jednu od ključnih potreba savremenog društva.
Među govornicama bila je i Nevena Marčeta, šefica Jedinice za EU politike i razvoj EU projekata u NALED-u. Ona je predstavila praktična iskustva u jačanju lokalnih biznisa i konkretne alate koji ženama pomažu da unaprede svoje poslovanje.

Ona je napomenula da su ženski biznisi u Srbiji uglavnom manji i fokusirani na lokalna tržišta, ali da sve više žena pokreće sopstvene kompanije iz želje, a ne iz nužde. „To pokazuje da žene imaju jasnu viziju i spremne su da ulažu u svoj razvoj. Fokus na obrazovanje, inovacije i detalje pomaže da poslovanje opstane i raste, čak i kada imate manje vremena zbog drugih obaveza“, dodala je ona.
Posebno je istakla značaj EU fondova i međunarodnih programa: „Mnoge preduzetnice još nisu upoznate sa EU fondovima, a oni predstavljaju jedan od najvećih finansijskih izvora i ključni su za jačanje i širenje biznisa. Saradnja sa kompanijama širom Evrope ili institutima može unaprediti proizvod, omogućiti širenje poslovanja i otvoriti nove prilike.“
Marčeta je naglasila dve ključne poruke: „Inovacije i jačanje konkurentnosti su prioriteti i Evrope i Srbije. Agenda održivosti EU fondova nije samo zaštita životne sredine, već i način da biznisi postanu otporniji i dugoročno razvijeni.“

Poseban trenutak ovogodišnje manifestacije bilo je predstavljanje izložbe o značaju vode, koju je pripremila Snežana Pavlović, direktorka kompanije Planinka AD Kuršumlija, poznate po brendu Prolom voda.
“Sve mi stvaramo i da smo vezane za posao. Radimo ozbiljno, ali sam sigurna da svaka od nas nosi beskrajnu kreativnost. Važno je da pored posla pronađemo i lepe stvari koje nas zanimaju, i da svaki deo naše ženske ličnosti promovišemo i negujemo”, poručila je Snežana Pavlović.
Program je potom nastavljen panel diskusijom, na kojoj su učestvovale direktorka i vlasnice uspešnih kompanija. Tema diskusije obuhvatila je izazove u vođenju biznisa, strategije rasta i savete za preduzetnice, ali i širu poruku o ženskoj sposobnosti i upornosti u poslovnom svetu.

Slavica Škorić, direktorka preduzeća Taff Line iz Beograda, koja se bavi proizvodnjom i prodajom promo materijala, uključujući promo displeje, autografike, digitalnu štampu i reklamne materijale, govorila je o važnosti prilagođavanja proizvoda potrebama klijenata i stalnih inovacija kako bi firma opstala i rasla na konkurentnom tržištu.
Tatjana Lazarević, direktorka akcionarskog društva Eurogru, koje se bavi upravljanjem i iznajmljivanjem nekretnina, predstavila je svoj poslovni put i iskustva u vođenju firme. Naglasila je da je za uspeh ključno biti posvećen poslu i uložiti mnogo truda, bez obzira na pol.
Tamara Maksimović, direktorka kraljevačke Inter Cont-Trade, trgovine građevinskog materijala, istakla je značaj digitalizacije i prisustva na internetu za rast malih i srednjih preduzeća. Njeno iskustvo pokazuje da uspeh zahteva posvećenost, kontinuirano praćenje trendova i prilagođavanje potrebama kupaca.
Danijela Simić, vlasnica i direktorka inženjeringa i tehničke pripreme u ADUT gradnji, govorila je o balansiranju profesionalnog i privatnog života. Istakla je da žene mogu da iznesu svaki posao, ali da muškarci mogu obaviti veliki deo tradicionalno ženskih poslova. „Kada završim sa poslom, moram da odvedem decu na trening i sigurna sam da ne postoji posao koji žena ne može da obavi. Vođenje firme znači više rada nego što ste očekivali, ali donosi iskustvo i sposobnost da se prevaziđu svi izazovi“, rekla je Simić.
Pročitajte još:
Sve učesnice složile su se da žene poseduju izuzetnu sposobnost da uspešno vode biznis. Kroz kratka izlaganja o svojim kompanijama i poslovnom putu, panelistkinje su pokazale da uspesi ne dolaze sami od sebe, već kroz posvećenost, strateško planiranje i spremnost da se premoste prepreke – poruka koja može biti inspiracija svim preduzetnicama.
Završni deo manifestacije bio je posvećen dodeli priznanja „Žene u biznisu“ najuspešnijim preduzetnicama, koje su svojim radom i inovacijama pokazale kako upornost, znanje i kreativnost mogu oblikovati snažnu i održivu privredu. Ceremonija je bila i podsetnik da žensko preduzetništvo nije samo pitanje ravnopravnosti, već i važan faktor ekonomskog razvoja i osnaživanja zajednica.
Uprkos izazovima sa kojima se žene u biznisu i dalje suočavaju, konferencija je pokazala da ovakvi skupovi imaju mnogo veću vrednost od same razmene iskustava. Oni otvaraju neka od najvažnijih pitanja poput kako unaprediti pristup kapitalu, ojačati institucionalnu podršku i stvoriti okruženje u kojem žene mogu lakše skalirati svoje poslovanje.
























Dux011
26.3.2026 #1 AuthorBravo, lep događaj.
Dragana Mitranić
26.3.2026 #2 AuthorPoštovanje;
Zainteresovana sam za pokretanje samostalnog biznisa,subvencijama koje pomaže država.Kada je rok za dostavu dokumentacije,i obuka,test preduzetništva.Koji je rok od kad do kada,kada počinje kurs iz preduzetništva?
LEKI
27.3.2026 #3 AuthorSvaka čast,bravo za sve zene koje su ucestvovale,seminra je nesto sto je jako korisno za zene u biznisu.
Emilija
28.3.2026 #4 AuthorOvo je zaista odličan događaj.Tteba ih sto vise biti
ŽIZI
27.3.2026 #5 AuthorPriznanja u rukama onih koje viziju pretvaraju u rezultat i hrabro vode domaću ekonomiju napred. Bravo za žene lidere! Bravo za portal Biznis.rs!
biksi
27.3.2026 #6 Author„Sjajna inicijativa koja pokazuje koliko su žene važan pokretač ekonomije!“
biksi
27.3.2026 #7 AuthorBravo za sve preduzetnice koje svojim radom menjaju drustvo na bolje!
Alex
27.3.2026 #8 AuthorBravo za predutetnice
BIJUTI27
27.3.2026 #9 AuthorDanas sam imala priliku da prisustvujem inspirativnom događaju „Žene u biznisu“ u Sava Centru, u organizaciji Biznis.rs , uz podršku medjunarodne bonitetne kuće CompanyWall Business .
Bilo je zaista posebno biti u prostoru ispunjenom energijom, znanjem i iskustvom žena koje svojim radom pomeraju granice i grade snažne poslovne priče. Razmena ideja, motivacija i međusobna podrška podsećaju koliko je važno da se povezujemo, učimo jedne od drugih i zajedno rastemo.
Posebno inspirativno bilo je čuti razmišljanja i iskustva govornica kao što su Kori Udovički, Nevena Marčeta, kao i učesnica panela Slavice Škorić, Tamare Maksimović, Danijele Simić i Tatjane Lazarević, koje su podelile dragocene uvide iz svog profesionalnog puta.
Veliko hvala na sjajnoj organizaciji Biznis.rs timu i podršci CompanyWall.rs, koji su omogućili ovakav događaj i prostor za razmenu ideja i iskustava.
Ovakvi događaji nas podsećaju da uspeh nije samo individualan put, već i zajednica ljudi koji vas inspirišu da budete bolji svakog dana.
Sve pohvale za sjajnu organizaciju,i samo napred Biznis.rs
Mira
27.3.2026 #10 AuthorŽensko preduzetništvo je prevara od subvencija nema ‘ništa, od reprograma takođe. To je samo muka i nevolja. Nigde nemaš otvorena vrata samo ako zaradiš. To obećanje za papir, jer on trpi sve…
PAVLE-2005
27.3.2026 #11 AuthorPodršku za dame koje se bore u životu
JELENA1974
27.3.2026 #12 AuthorBravo za sve dame i za biznis.rs!!!
MinjaKristalŠminkanje
28.3.2026 #13 AuthorDogađaj „Žene u biznisu“ ističe sve veći uticaj i značaj preduzetnica u razvoju ekonomije i društva. Kontinuirano dodeljivanje priznanja dodatno ohrabruje osnaživanje žena i promociju uspešnih poslovnih priča.
REA
29.3.2026 #14 AuthorKao i svake godine,odlican provod i poucne price!
KIMCHI
29.3.2026 #15 AuthorDobro je okupiti se razmeniti ideje iskustva
DUCA
29.3.2026 #16 AuthorSjajan događaj veliki uspeh za žene preduzetnice.
LAV
29.3.2026 #17 AuthorFenomenalan dogadjaj i skup koji se vec godinama odrzava i ima odlucan odziv.
LEBRON
1.4.2026 #18 AuthorSvaka cast zenama preduzetnicama nike lako opstati u danasnje vreme a kamoli napraviti neki uspeh.
STEPA
4.4.2026 #19 AuthorZa ovakve žene samo pohvale i treba im dati maksimalnu podršku
JANJIĆ
5.4.2026 #20 AuthorBravo za projekat i za sve žene borce
ACA K
15.4.2026 #21 AuthorBravo za preduzetnice, odličan događaj.