Vladavina prava značajna za oporavak i dalji razvoj privrede
AnalizaBiznisInvesticijePoslovanjeSrbija
17.1.2022 08:01 Autor: Marko Andrejić 16
Prema podacima koje je u nedelju uveče oko 22 časa saopštio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, na referendumu održanom 16. januara, na kome su se građani Srbije izjašnjavali o pitanju – Da li ste za utvrđivanje akta o promeni ustava Republike Srbije? – 60,48 odsto izašlih glasača zaokružilo je „da“, dok je 39,52 procenta glasalo „ne“.
U glavnom gradu je rezultat nešto drugačiji, pa je tako „ne“ zaokružilo 54,6 odsto Beograđana koji su odlučili da izađu i glasaju, dok je njih 45,4 odsto glasalo „da“.
Republička izborna komisija saopštila je nešto kasnije preliminarne rezultate koji pokazuju da su se građani Srbije na referendumu izjasnili sa 61,84 odsto glasova u korist potvrđivanja Akta o promeni Ustava u oblasti pravosuđa. U tom trenutku bilo je obrađeno 27,95 odsto glasačkog tela. Na referendumu je glasalo 30,63 odsto upisanih birača.
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić prethodno je, 15. januara u Dnevniku RTS-a, izjavila da se na referendumu glasa samo za izmene u pravosuđu, i da je to važno jer je „vladavina prava bitna pre svega za građane, takođe i za privredu, odnosno veći priliv direktnih stranih investicija i bolje pravno obezbeđenje naših domaćih investitora, ali i za evropske integracije Srbije“.
Prema njenim rečima, izostanak ovih promena usporio ni ulazak Srbije u EU, jer je ona „bila decidna da je ovo naš prvi zadatak u vladavini prava“.
I privreda insistira na vladavini prava
O značaju vladavine prava za ekonomski razvoj srpski privrednici govore već dugo unazad, ističući ovaj segment kao jedan od najznačajnijih za boljitak privrede, ali i ukupan ekonomski život svih građana Srbije.
Predsednik Američke privredne komore u Srbiji (AmCham) Zoran Petrović rekao je nedavno u razgovoru za Biznis.rs da su, kao i prethodne dve godine, za oporavak privrede u 2022. godini najvažnije institucionalne reforme – unapređenje rada pravosuđa i vladavine prava, kao i smanjenje korupcije.
„Treći prioritet AmCham članice vide u daljem razvoju eUprave i daljim naporima za unapređenje efikasnosti administracije kroz omogućavanje elektronskog komuniciranja sa svim organima, u optimizaciji procedura, njihovoj digitalizaciji, ali i u poboljšanju poreskih, carinskih i procedura iz oblasti deviznog poslovanja i zdravstva. Suzbijanje nelegalne trgovine na internetu, unapređenje ekoloških zakona i radno-pravnog zakonodavstva takođe su visoko na listi prioritetnih reformi za bolji privredni ambijent. Važne su nam i javne rasprave kod donošenja propisa od uticaja na privredu“, istakao je Petrović.
On je napomenuo da je cilj AmChama da i ubuduće, u saradnji sa Vladom Srbije, pokreće inicijative i doprinese kreiranju strategija i politika koje poboljšavaju regulatorni okvir poslovanja, podstiču rast srpske privrede i povećanje broja radnih mesta.
Kvalitet institucija slabi od 2015. godine
Predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović naveo je u svom autorskom tekstu na samom kraju prošle godine da bi Srbija trebalo da radi na poboljšanju svojih institucija koje su u „veoma lošem stanju“, podsećajući da je relevantni indikator Svetske banke, koji prati kvalitet institucija na globalnom nivou, pokazao da od 2015. institucije u Srbiji slabe iz godine u godinu.
On je naglasio da je istraživanje pokazalo da loš kvalitet institucija, naročito u oblastima kontrole korupcije i vladavine prava, smanjuje privredni rast Srbije za oko jedan procentni poen godišnje, a to je, kako tvrdi, i “glavni razlog što Srbija zaostaje u privrednom razvoju za zemljama Centralne i Istočne Evrope”.
Pročitajte još:
Glavni ekonomista Fiskalnog saveta Danko Brčerević rekao je u razgovoru za Biznis.rs da smatra problematičnim to što usvajanje budžeta ne prati standardnu institucionalnu proceduru, kao i da se brojne stavke, poput najavljene nove pomoći određenim kategorijama građana, ne pominju u njemu.
„Budžet se tretira neobavezujuće, što je loše, jer se budžetske mere usvajaju mimo standardne budžetske procedure“, kaže on.
Inače, Fiskalni savet je ranije isticao da izvršna vlast Zakon o budžetu iz godine u godinu tretira sve fleksibilnije i neobaveznije, a da se najekstremniji slučaj zaobilaženja standardnih budžetskih procedura desio dan nakon što je usvojen budžet Srbije za 2022. godinu, kada su najavljeni novi, potpuno neplanirani rashodi u domenu populacione politike.
Jedan od ključnih prioriteta u pregovorima sa EU
Na Međuvladinoj konferenciji održanoj 14. decembra 2021. godine u Briselu, Srbija je zvanično otvorila Klaster četiri u pregovorima sa Evropskom unijom.
Sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Slovenije Gašper Dovžan i komesar za proširenje EU Oliver Varhelji rekli su tom prilikom da napredak u oblasti vladavine prava ostaje jedan od ključnih prioriteta.
Premijerka Srbije Ana Brnabić naglasila je u Briselu da će Srbija nastaviti reforme u oblasti vladavine prava, privrede, javne uprave, sa ciljem da „dalje napreduje i kako bi se, na evropskom putu, poboljšao i život građana“.
Predrag
17.1.2022 #1 AuthorBudžet se tretira neobavezujuće? Baš lepo.
VANJA
17.1.2022 #2 AuthorNe postoji vladavina prava
LJUBIŠA
17.1.2022 #3 AuthorOvi izbori su evidentno pokradeni.
VILENJAK
17.1.2022 #4 AuthorOvo nije vladavina prava, već diktatura u kojoj se građani više ništa ne pitaju! Krađa veka!!!
MARA
17.1.2022 #5 AuthorSramota
SUNCOKRET
17.1.2022 #6 AuthorSta reci kada je glavni pravnik SNSa juče rekao na TVu da je on u stranci bio za NE povodom ovog pitanja.
JELENA
17.1.2022 #7 AuthorStrasno
SANJA
17.1.2022 #8 AuthorSramotno
MAJA
17.1.2022 #9 AuthorMala izlaznost
EMILIJA
17.1.2022 #10 AuthorSlazem se!
Lelica
17.1.2022 #11 AuthorCirkus drzava
SUNCOKRET
17.1.2022 #12 AuthorBudžetske procedure ne postoje, o svemu odlučuje samo 1 čovek.
EVA57
17.1.2022 #13 Authorusklađene norme sa pravilima ostalog sveta su nephodnost današnjice,svidelo se to nama kao pojedincima ili ne
LIMUN ZUT
17.1.2022 #14 AuthorTiranija kao izgovor!
LEPOSAVA
18.1.2022 #15 AuthorNerealno
JELENA
18.1.2022 #16 AuthorKradja veka