Žetva će početi ranije ove godine

Suša će smanjiti prinos pšenice u Srbiji za oko 30 odsto

AgrobiznisBiznisSrbijaVesti

26.5.2022 16:16 Autor: Redakcija Biznis.rs 9

Suša će smanjiti prinos pšenice u Srbiji za oko 30 odsto Suša će smanjiti prinos pšenice u Srbiji za oko 30 odsto
Tropske temperature i nedostatak vlage u zemljištu u maju, u vreme nalivanja zrna pšenice, smanjiće prinos te poljoprivredne kulture u Srbiji za oko 30... Suša će smanjiti prinos pšenice u Srbiji za oko 30 odsto

Tropske temperature i nedostatak vlage u zemljištu u maju, u vreme nalivanja zrna pšenice, smanjiće prinos te poljoprivredne kulture u Srbiji za oko 30 odsto u odnosu na prošlu godinu, rekao je danas stručnjak za strna žita Miroslav Malešević.

On je za Betu rekao da i kada bi odmah pala kiša, da je za pšenicu kasno jer najveći deo korena više nije u funkciji, a na pojedinim parcelama sasušena je i lisna masa, skoro do klasa, pa je ishrana onemogućena.

„Prinos pšenice će biti smanjen za oko 30 odsto u odnosu na prinos iz prošle godine kada je bio dobar i prosečan po hektaru je iznosio više od pet tona“, rekao je Malešević.

Dodao je da se ove godine može očekivati prosečan prinos oko četiri tone po hektaru, te da će ukupan prinos u Srbiji biti oko 2,5 miliona tona, što je ispod prognoziranih 3,5 miliona tona.

Sinoćne padavine u nekim delovima na severu Srbije, koje su praćene gradom, kako je rekao, su beznačajne za pšenicu jer su lokalnog karaktera i nedovoljne jer je po kvadratu palo desetak litara.

Malešević je rekao da su ove godine na prinos te poljoprivredne kulture uticala dva nepovoljna faktora, suša i nedostatak mineralnih đubriva, pa pšenica nije mogla da se normalno hrani, već je više „gladovala“.

Nepovoljni vremenski uslovi sa tropskom temperaturom od više od 30 stepeni pet dana zaredom i uz to, bez kiše, doprineli su da se razvije, kako je rekao, niz štetočina od žitne pijavice, koja razvija bolest lemu, do biljnih vaši i insekata koji iz zrna izvlače hranljive materije.

„Ne dešava se često da je mesec dana pred žetvu potrebno hemijskim sredstvima zaštititi pšenicu, ali treba voditi računa o tome kolika je karenca pojedinih insekticida da se ne bi desilo da se njegovi ostaci zadrže u zrnu“, rekao je Malešević i dodao da je karenca nekih insekticida od 25 do 30 dana.

On je rekao da će, zbog ubrzanog sazrevanja, žetva ječma početi već 10. juna, a pšenice oko 20. juna.

Predsednik Nezavisne asocijacije poljoprivrednika Srbije Jovica Jakšić rekao je da je suša napravila veliku štetu i na uljanoj repici, čiji je prinos prošle godine bio 3,5 tona po hektaru. „Njoj više ne može pomoći ni da kiša padne odmah, pa će prinos biti značajno smanjen“, rekao je Jakšić.

Dodao je da „kukuruz, soja i suncokret još odolevaju suši“.

  • TATJANA

    26.5.2022 #1 Author

    Velika steta za prinos

    Odgovori

  • kaćica

    26.5.2022 #2 Author

    Sto znaci da bi cena psenice trebalo da skoci.

    Odgovori

  • IVAN

    26.5.2022 #3 Author

    Ovo nam nikako ne ide na ruku.

    Odgovori

  • SRDJAN

    26.5.2022 #4 Author

    Bas susan period naleteo a obicno u Maju mesecu bude dosta kise a ove godine skoro ni kapi. Ko zna i leto kakvo ce biti sa kisom.

    Odgovori

  • TINA

    26.5.2022 #5 Author

    Sve je moguce

    Odgovori

  • GOCA BG

    26.5.2022 #6 Author

    Ako se smanji prinos 30%bice sve skuplje…

    Odgovori

  • NINO

    27.5.2022 #7 Author

    Da, da sve vi znate unapred i zato je to sada razlog da hleb bude 120 dinara.

    Odgovori

  • STRELAC

    27.5.2022 #8 Author

    Ne mozemo se protiv prirode.Sve ce nam doci na naplatu.

    Odgovori

  • SNEZANA

    27.5.2022 #9 Author

    Veliki gubitak za poljoprivrednike I za zemlju nazalost

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.