Nemačka kompanija demantovala informacije o obnovi proizvodnje

Bosch nema planove za povratak u Rusiju

SvetVesti

17.4.2025 09:54 Autor: Redakcija Biznis.rs 5

Bosch nema planove za povratak u Rusiju Bosch nema planove za povratak u Rusiju
Nemački proizvođač bele tehnike Bosch saopštio je da „nema nikakve poslovne odnose sa Rusijom i ne planira da to menja“. Ova izjava je usledila... Bosch nema planove za povratak u Rusiju

Nemački proizvođač bele tehnike Bosch saopštio je da „nema nikakve poslovne odnose sa Rusijom i ne planira da to menja“. Ova izjava je usledila kao komentar na vesti o ponovnom pokretanju fabrike kompanije Bosch u Sankt Peterburgu, sada pod upravom ćerke firme ruskog giganta Gasproma.

Bosch ranije nije zvanično objavio povlačenje iz Rusije, ali je u martu 2022. godine, nakon početka rata u Ukrajini i uvođenja zapadnih sankcija Rusiji, obustavio lokalnu proizvodnju bele tehnike, navodeći kao razloge stroži izvoz kontrolu i probleme sa isporukom komponenti iz Evrope. Već tokom leta iste godine Bosch je pokrenuo proces traženja kupca za svoje ruske poslovne aktivnosti, prenosi Komersant.

Predsednik Rusije Vladimir Putin predao je 2024. godine privremeno upravljanje fabrikama kompanija Bosch i Ariston iz Italije firmi AO „Gasprom bitovye sistemy“. Krajem marta, Ariston se zvanično vratio na rusko tržište, čime je sa njegove fabrike ukinuto privremeno upravljanje.

Prema izveštaju ruske podružnice kompanije Bosch „OOO BSH Biтovye pribory“, objavljenom 7. aprila na portalu „SPARK-Interfaks“, upravljačka kompanija Gasproma planira da u 2025. godini pokrene proizvodnju bele tehnike u tim fabrikama. Ipak, 100 procenata vlasništva nad firmom „OOO BSH Biтovye pribory“ i dalje pripada nemačkoj BSH Hausgeräte GmbH, uz kapital od 3,2 milijarde rubalja (34,18 miliona evra).

Prema saopštenju nemačke kompanije iz 2023. godine, Bosch obustavlja poslovanje u Rusiji, dok je nemačko Ministarstvo privrede pokrenulo istragu kako bi utvrdilo da li je kompanija prekršila zabranu izvoza robe koja može imati dvostruku upotrebu kako civilnu, tako i vojnu.

  • LEBRON

    17.4.2025 #1 Author

    verujem da nece doci dok se rat nezavrsi.

    Odgovori

  • SHALIMAR

    17.4.2025 #2 Author

    Svi bi se oni vratili na rusko trziste,mnogo para je izgubljeno zatvaranjem…

    Odgovori

  • NELY

    19.4.2025 #3 Author

    Cekaju da bude jasnije trzidze

    Odgovori

  • Iksi

    20.4.2025 #4 Author

    Pa njihova odluka…

    Odgovori

  • JANA

    21.4.2025 #5 Author

    Sasvim logicno ,nece ljudi da posluju niti da ulazu u zemljubkoja ratuje ,cim se to bude smirlo doci ce na svoje .

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.