Prema podacima Nacionalnog biroa za statistiku

Industrijska proizvodnja u Kini u padu i u junu

BiznisSvet

30.6.2025 11:46 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Industrijska proizvodnja u Kini u padu i u junu Industrijska proizvodnja u Kini u padu i u junu
Kineska industrijska proizvodnja zabeležila je pad treći mesec zaredom u junu, pokazuju zvanični podaci, što dodatno pojačava pritisak na kineske donosioca odluka da podstaknu... Industrijska proizvodnja u Kini u padu i u junu

Kineska industrijska proizvodnja zabeležila je pad treći mesec zaredom u junu, pokazuju zvanični podaci, što dodatno pojačava pritisak na kineske donosioca odluka da podstaknu domaću potrošnju, nakon krhkog trgovinskog primirja sa SAD.

Indeks menadžera nabavke u proizvodnji (PMI) iznosio je 49,7 u junu, prema podacima Nacionalnog biroa za statistiku objavljenim u ponedeljak. To je blago poboljšanje u odnosu na majskih 49,5, ali i dalje ispod granice od 50, koja odvaja rast od kontrakcije, prenosi Financial Times.

Kineski proizvodni PMI, mesečna anketa koja daje rane pokazatelje ekonomske aktivnosti, ušao je u negativnu zonu u aprilu, kada je eskalacija trgovinskog rata sa SAD dovela do tarifa čak i do 145 procenata.

Iako je prošle nedelje potpisano trgovinsko primirje između Vašingtona i Pekinga koje je smanjilo visinu tih tarifa, druga najveća svetska ekonomija i dalje se suočava sa neizvesnim trgovinskim izgledima, dok pokušava da podstakne potrošnju u uslovima krize u sektoru nekretnina i deflacije.

Potrošačke cene u Kini padaju već četiri meseca zaredom zaključno sa majem, a pravi problem je domaća potražnja, ocenjuju analitičari. Deflacija se produbljuje, a cenovni rat između sektora se pojačava. Izvoz u SAD tokom maja pao je najviše od početka pandemije koronavirusa, iako je ukupan kineski izvoz, koji je ključan za rast s obzirom na slabu gradnju, i dalje rastao.

PMI podaci ipak pokazuju određene znakove oporavka. Indeks za nove izvozne porudžbine iznosio je 47,7 u junu i dalje označava pad, ali je znatno bolji od aprila, kada je bio na najnižem nivou od kraja 2022. godine.

Ekonomisti ističu da porast izvoznih porudžbina verovatno odražava oporavak američke tražnje nakon trgovinskog primirja sa SAD. Takođe je najavljeno da tromesečna suspenzija američkih tarifa prema desetinama zemalja ističe sledeće srede.

Podaci Nacionalnog biroa za statistiku pokazuju da su maloprodajni rezultati u Kini u maju neočekivano skočili, ali i dalje postoje ozbiljne sumnje u snagu potrošačke tražnje, što povećava očekivanja da će vlasti uvesti dodatne stimulativne mere.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.