Pet događaja koji će uticati na tržišta tokom ove nedelje
22.5.2023 07:01 Autor: Marko Miladinović 1
Nedelja pred nama ne obiluje ekonomskim ili političkim događajima koji imaju snagu da iz korena potresu tržišta, ali će najavljeni skupovi i saopštenja zasigurno barem kratkotrajno uticati na očekivanja važnijih ulagača, kako u svetu tako i kod nas.
Nakon vikenda koji je obeležio poslednji u nizu sastanaka šefova zemalja G7 najrazvijenijih država na svetu – na kome je po običaju bilo mnogo priče ali malo konkretnih odluka – nedelja otpočinje novim samitom ministara spoljnih poslova članica Evropske unije.
U ponedeljak 21. maja u Briselu jedna od glavnih tema biće i dešavanja na Zapadnom Balkanu. Posle diskusije najavljen je i neformalni sastanak šefova diplomatija EU i Zapadnog Balkana, na kojem će učestvovati i ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić.
Iako se ovaj put ne očekuje nikakvo formalizovanje sporazuma ili regulative, svakako će takozvani sastanci na marginama dati smernice za dalje odnose EU i zemalja sa Balkana, pre svega u svetlu ukrajinske krize, ali i kad je u pitanju međusobna saradnja i situacija u vezi sa Kosovom.
Već dan kasnije, u evropskoj političkoj prestonici odviće se i sastanak ministara odbrane Evropske unije. Tema dana ista je kao i tema čitave prošle godine – rat u Ukrajini, stanje na granicama Unije i eventualna dalja ulaganja u odbrambene sisteme i dalju podršku Ukrajini.
Sreda 24. maj donosi dva potencijalno važna događaja s druge strane Atlantskog okeana. Naime, ministarka finansija Sjedinjenih Američkih Država Dženet Jelen (Janet Yellen) održaće redovan govor pred Kongresom, a najveći investitori na Wall Street-u pomno će analizirati njene izjave. Tog dana mogu se očekivati oscilacije na berzama u odnosu na komentare čelnice američkog Trezora u vezi sa inflacijom, mogućom recesijom, pa i kamatnim stopama.
Pored toga biće saopšteni i najnoviji podaci o rezervama nafte u SAD, što može uticati na cenu WTI sirove nafte.
Pročitajte još:
U isto vreme u Vašingtonu počeće trodnevni samit nekoliko dobitnika Nobelove nagrade i stručnjaka o dezinformacijama i povratku poverenja u nauku, pod nazivom “Istina, poverenje i nada” (Truth, Trust and Hope).
U svetu u kome su činjenice izgubile na vrednosti, a zahvaljujući društvenim mrežama, namerno plasiranim lažnim informacijama, pa i negativnom uticaju veštačke inteligencije, bezbednost na internetu, ali i u “offline” životu nikad nije bila ugroženija u modern doba. “Dezinformacije narušavaju naše poverenje u nauku i rizikuju da postanu jedna od najvećih pretnji društvu danas”, piše u opisu ovog događaja. Zaključke Nobelovaca imaćemo prilike da čujemo na kraju nedelje.
SENSEI
22.5.2023 #1 AuthorZapadni Balkan je uvek aktuelna tema i ekonomija regiona