Prema navodima izvora bliskih pregovaračkom procesu

SAD suspendovale sankcije na iransku naftu dok traju pregovori

Svet

18.5.2026 16:03 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

SAD suspendovale sankcije na iransku naftu dok traju pregovori SAD suspendovale sankcije na iransku naftu dok traju pregovori
Sjedinjene Američke Države odlučile su da privremeno obustave primenu sankcija na iransku naftu tokom pregovora sa Teheranom, navode izvori bliski pregovaračkom procesu. Prema navodima... SAD suspendovale sankcije na iransku naftu dok traju pregovori

Sjedinjene Američke Države odlučile su da privremeno obustave primenu sankcija na iransku naftu tokom pregovora sa Teheranom, navode izvori bliski pregovaračkom procesu.

Prema navodima iranske agencije Tasnim, Iran i dalje insistira na potpunom ukidanju američkih sankcija i taj zahtev uključuje u svoj predlog mirovnog sporazuma. SAD su, međutim, za sada pristale samo na privremeno izuzeće iz sankcija dok se ne postigne konačni dogovor.

Iran je u ponedeljak preko Pakistana dostavio odgovor Vašingtonu na američke predloge za rešavanje krize. Kako navodi Reuters, iranski odgovor sadrži 14 tačaka.

Američko Ministarstvo finansija je još 20. marta već privremeno ublažilo sankcije na iransku naftu zbog energetske krize izazvane vojnim sukobima na Bliskom istoku. Tada je izdata dozvola za slobodniju kupovinu i prodaju iranske nafte u trajanju od 30 dana.

Za sada nije jasno da li se novo ublažavanje odnosi na produženje te postojeće licence ili na šire popuštanje sankcija prema iranskom energetskom sektoru.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.