DeepSeek zatresao svet tehnologije i biznisa

Superjeftin kineski AI model pokrenuo preispitivanje velikih ulaganja

AnalizaHi-techInovacijeInvesticijeIzdvajamoSvet

28.1.2025 14:57 Autor: Vladimir Jokanović 1

Superjeftin kineski AI model pokrenuo preispitivanje velikih ulaganja Superjeftin kineski AI model pokrenuo preispitivanje velikih ulaganja
DeepSeek je primer male firme sa ograničenim resursima koja je postigla nešto veliko služeći se onim što imaju. Njima je bilo zabranjeno da koriste... Superjeftin kineski AI model pokrenuo preispitivanje velikih ulaganja

DeepSeek je primer male firme sa ograničenim resursima koja je postigla nešto veliko služeći se onim što imaju. Njima je bilo zabranjeno da koriste čipove kompanije Nvidia, ali su napravili AI model koji radi podjednako dobro sa čipovima koje su imali. Snašli su se. Ne samo da njihov AI model bolje radi, nego troši i manje energije, kaže za Biznis.rs Nebojša Matić, vlasnik i direktor kompanije Mikroelektronika.

Svi su se fokusirali na pad akcija kompanije Nvidia, ali najviše je pao Siemens Energy. To je nekako promaklo. Energija na kojoj je Siemens Energy bazirao vrednost svojih akcija više nije potrebna. To je dobra vest za svet, jer se troši manje energije, imaćemo manje zagađenje. Kinezi su bili hrabri i napravili su iskorak – usudili su se da pokušaju ono što rade samo velike firme”, objašnjava Matić.

Akcije kompanije Siemens Energy oslabile su u ponedeljak sa 60 na manje od 50 evra, dok je kompanija Nvidia istog dana izgubila 593 milijarde dolara tržišne vrednosti, nakon što su njene akcije pale za 17 procenata. Tehnološki indeks Nasdaq na berzi Wall Street oslabio je za tri odsto. Razlog tome je AI model DeepSeek-R1 koji je razvila startap kompanija iz Hangdžoua u Kini.

Kineski model, koji je uporediv sa modelom ChatGPT kompanije OpenAI, napravljen je za oko 5,6 miliona dolara, dok je ChatGPT koštao oko 10 milijardi dolara. To znači da je cena kineskog proizvoda 1.785 puta niža od konkurencije.

Nebojša Matić ocenjuje da će to navesti američke tehnološke kompanije da preispitaju svoje procese.

“Kinezi su napravili manji model, sa manje memorije i bržim izvršavanjem, tako da može da uradi više stvari i sa sporijim procesorima. Mnogo više stvari može da uradi nego ChatGPT! Očekujem da će zapadne kompanije sada da urade nešto bolje od Kineza – bilo bi logično, jer tako svet napreduje. Pitanje je da li je ljudima potreban najjači model na svetu za svakodnevne operacije? Sve se svodi na optimizaciju”, istakao je naš sagovornik.

Foto: Shutterstock

DeepSeek je osnovao Liang Venfeng 2023. godine u Hangdžouu, jednom od tehnoloških centara Kine. Liang, stručnjak za elektronsko inženjerstvo, pokrenuo je kompaniju sa ambicijom da promeni pravila igre u svetu veštačke inteligencije.

On nije bio nepoznato ime u finansijskim krugovima. Pre osnivanja DeepSeeka vodio je hedž fond, što mu je navodno omogućilo da obezbedi resurse i izgradi impresivnu zalihu Nvidia A100 čipova pre nego što su američke sankcije dodatno pooštrile izvoz te tehnologije u Kinu, prema američkim medijima.

Istovremeno, izvršni direktor kompanije OpenAI Sem Altman izjavio je da će ubrzati izdavanje novih proizvoda i „isporučiti znatno bolje modele“ nakon što je napredak kineskog startapa DeepSeek ugrozio prednost Silicijumske doline u globalnoj trci za veštačku inteligenciju. Uprkos otvorenim pitanjima o stvarnim troškovima i procesu izrade modela R1, Kinezi su ipak izazvali paniku na berzi, navodi magazin Forbes.

Nebojša Matić smatra da je pad vrednosti akcija zapadnih tehnoloških kompanija trenutan i da one imaju realnu vrednost. Prema njegovim rečima, nijedna od velikih kompanija neće propasti, nego će nastaviti da rastu prodajući nove proizvode.

“Tehnologija se razvija, a njena vrednost se povećava”, kazao je direktor Mikroelektronike.

Mark Andersen (Marc Andreessen), poznati američki preduzetnik i savetnik predsednika Donalda Trampa (Donald Trump), istakao je svojim komentarom geopolitički značaj kineske aplikacije koja je lansirana prošle nedelje i u međuvremenu postala najviše preuzimana aplikacija u SAD. Andersen je ocenio da je reč o “Sputnjik trenutku AI tehnologije”, sugerišući na lansiranje prvog sovjetskog satelita u svemir 1957. godine, koje je iznenadilo svet.

Stručnjaci ocenjuju da je jedna od najzanimljivijih implikacija proizvoda kompanije DeepSeek mogućnost masovne primene veštačke inteligencije. Dok su zapadni modeli poput GPT-4 često vezani za ogromne servere i zahtevaju skupu infrastrukturu, DeepSeek R1 verzija može raditi čak i na mobilnim uređajima. To ne samo da smanjuje troškove, već i olakšava pristup veštačkoj inteligenciji na globalnom nivou.

  • SENSEI

    29.1.2025 #1 Author

    Kinezi se baš svuda guraju kada je tehnologija u pitanju

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.