Uskrs obeležava rekordna potrošnja u SAD i rast cena jaja u Evropi
AgrobiznisAnalizaEUIzdvajamoSvet
26.3.2023 07:01 Autor: Marija Krsmanović 18
Kako se približavaju uskršnji praznici, ekonomski analitičari počinju da objavljuju prognoze u vezi sa potrošnjom. Iako su mnogim potrošačima sticajem niza makroekonomskih okolnosti budžeti opterećeni dodatnim troškovima za električnu energiju i rastom cena, čini se da su oni i dalje voljni da izdvoje deo svojih sredstava za uskršnju trpezu ili praznično putovanje.
Potrošači u Sjedinjenim Američkim Državama planiraju da za Uskrs ove godine potroše ukupno 24 milijarde dolara, navodi se u godišnjoj anketi koju su nedavno objavile Nacionalna maloprodajna federacija (NRF) i firma za prikupljanje podataka Prosper Insights & Analytics. Ovo je značajan rast u odnosu na 20,8 milijardi dolara potrošenih 2022. i pređašnji rekord od 21,7 milijardi dolara, koliko su Amerikanci potrošili za uskršnje praznike 2020. godine.
Prema ovoj anketi, potrošači u SAD nameravaju da za uskršnje praznike izdvoje u proseku 192,01 dolar, što je do sada najviša zabeležena svota.
Potrošnja raste u nekoliko kategorija, a među najvažnijim uskršnjim proizvodima koje potrošači planiraju da kupe nalaze se slatkiši (3,3 milijarde dolara), pokloni (3,8 milijardi dolara) i hrana (7,3 milijarde dolara). Takođe se očekuje da će na odeću potrošiti oko četiri milijarde dolara, na cveće 1,8 milijardi dolara i 1,7 milijardi dolara na ukrase, dok će čestitke Amerikance koštati ukupno 1,1 milijardu dolara.
U rekordnim brojkama zasigurno će udela imati i rast potrošačkih cena, koji je u SAD na međugodišnjem nivou u februaru iznosio šest odsto.
Pored Amerikanaca, za ovogodišnji Uskrs veće svote će izdvojiti i stanovnici Australije, koji će na slatkiše, uskršnja jaja i tradicionalnu hranu potrošiti 1,7 milijardi australijskih dolara, što je značajno povećanje u poređenju sa 200 miliona australijskih dolara koliko su potrošili u 2022. godini, pokazuju podaci koje je nedavno objavila Asocijacija maloprodaja u Australiji.
Britanci očekuju rast maloprodaje pred Uskrs
Britanska maloprodaja je naglo porasla prošlog meseca u poređenju sa nivoima pre pandemije, međutim, i na Ostrvu cene nastavljaju da rastu, pa se analitičari i dalje ustežu da daju optimističnije prognoze.
Predstavnici industrije, ipak, očekuju da će rast biti primetan pred predstojeće uskršnje praznike. Toplije vreme će verovatno navesti Britance da odu do pabova, barova i restorana, što će pomoći ugostiteljskoj industriji, piše City A.M.
U 2022. godini potrošnja na uskršnje proslave u Velikoj Britaniji dostigla je 1,3 milijarde britanskih funti, navodi Statista.
Uskršnja trpeza će za mnoge biti luksuz
Ono što mnoge potrošače zanima pred Uskrs svakako je i cena jaja, koja je u SAD zabeležila godišnji skok od 70,01 odsto, pokazuju poslednji podaci Biroa za statistiku rada, pisao je nedavno CNBC. U Evropskoj uniji su cene hrane značajno porasle, navodi Eurostat, pri čemu je u januaru prosečna cena jaja porasla 30 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Najveći rast zabeležen je u Češkoj (85 odsto), Mađarskoj (80) i Slovačkoj (79 odsto).
A zbog visokih cena jaja uskršnja gozba bi ove godine mogla biti pravi luksuz i za stanovnike Hrvatske, piše Euractiv, pozivajući se na Novi list. Razlog za to je, kako navode, čitav lanac snabdevanja u kome od proizvođača do krajnjeg potrošača cena ove namirnice poraste u proseku za oko 70 odsto.
Situacija na evropskim aerodromima mogla bi uticati na uskršnja putovanja
Frankfurtski aerodrom već je izdao saopštenje u kome se navodi da putnici moraju biti spremni za duže vreme čekanja na bezbednosne provere i preuzimanje prtljaga kada počne uskršnji talas putovanja. Kao razlog za čekanje navode konstantan nedostatak osoblja i veliki broj putnika, posebno u periodu godišnjih odmora.
“Uprkos povećanom broju zaposlenih i kvalifikovanom novom osoblju, operativni procesi su i dalje zahtevni”, navodi se u saopštenju aerodroma Fraport.
Na londonskom aerodromu Heathrow 1.400 radnika obezbeđenja najavilo je štrajk koji će trajati do Uskrsa (9. aprila). Kako navode sa aerodroma, to će uzrokovati kašnjenja ili prekide u rasporedu letenja. Osim radnika obezbeđenja, štrajkovaće i pasoška kontrola.
Hotelijeri u Španiji nadoknađuju troškove za Uskrs
I pored visokih cena i štrajkova na aerodromima širom Evrope, ljudi su i dalje spremni da putuju, pa je tako povećana i potražnja za turističkim aranžmanima u prazničnoj sezoni. Među najtraženijim destinacijama nalaze se Filipini i Bali, kao i Mediteran.
Ugostitelji iz Barselone već najavljuju popunjenost kapaciteta između 80 i 90 odsto, a kako navodi portal The Local, mnogi hotelijeri u Španiji će iskoristiti visoku potražnju da nadoknade troškove povećane usled inflacije. Prema podacima sa sajta Booking.com, cene smeštaja biće za 22 odsto skuplje u odnosu na pethodnu godinu.
Pročitajte još:
Slična situacija je i u Australiji, gde putnici plaćaju vanredno visoke cene za smeštaj zbog nedostatka hotelskog osoblja. Kako piše The Guardian, cene smeštaja u Kvinslendu na godišnjem nivou su porasle za 17 odsto.
S druge strane, nije isključeno da će mnogi Britanci pohrliti ka zemljama kao što su Češka, Poljska, Hrvatska i Albanija. Kako piše The Mirror, let od Velike Britanije do Albanije obično je 45 odsto skuplji od leta do Španije, ali su cene za 87 odsto jeftinije. Ipak, kao najpovoljnija zemlja u istraživanju Wise fonda, na koji se poziva britanski list, ističe se Crna Gora.
Pročitajte i prvi deo našeg istraživanja: Cena jaja pred Uskrs i do 50 dinara, potrošači prinuđeni da biraju jeftinije vrste mesa
Milovan94
26.3.2023 #1 AuthorOd ovih cena čoveka samo zaboli glava.
LJUBIŠA
26.3.2023 #2 AuthorPa to je i normalno svake godine…
LIMUN ŽUT
26.3.2023 #3 AuthorSlažem se, tako je svake godine.
BIJUTI27
26.3.2023 #4 AuthorDizaće će bogami izgleda i krediti za Uskrs
GOCA BG
26.3.2023 #5 AuthorZa vecinu ce praznici biti luksuz…
DANIJELA
26.3.2023 #6 AuthorCena jaja ce i kod nas biti visoka posebno pred praznik.
Gaga45
26.3.2023 #7 AuthorRast cena obelezava sve
Ika
26.3.2023 #8 AuthorSvake godine ista prica
Boba3
26.3.2023 #9 AuthorIskoriscavaju sezonu svaki put
LEPOSAVA
26.3.2023 #10 AuthorPreterase s cenama….
SNEZANA
26.3.2023 #11 AuthorA cene samo skacu.
MAJA
26.3.2023 #12 AuthorVidecemo kako cemo sa inflacijim
Tina
26.3.2023 #13 AuthorFarbacemo po 5, 6 jaja za Uskrs. Najdajmo se da ce to nas budzet da izdrzi.
VOJKAN
27.3.2023 #14 AuthorKoliko je skočilo sve bilo je i logično da i jaja poskupe
Dunja5
27.3.2023 #15 AuthorNista zacudjujuce…
BRANA19
28.3.2023 #16 AuthorSvake godine se ponavlja Prica.
TATJANA
28.3.2023 #17 AuthorJedno je sigurno, potrošnja će biti veća, ali svakako u skladu sa mogucnostima
MIŠKOVIĆ
28.3.2023 #18 AuthorCene kod nas su nerealne. Treba da prestanemo da plaćamo bahatost pa će se koliko toliko vratiti u normalu. Jaje 45 din to nema nu u SAD ali zato kod nas na pijacama ima cena koje se granice sa zdravim razumom