Siniša Mali razgovarao sa Šaoćing Ju

Svetska banka od Srbije traži regionalne integracije i poboljšanje poslovne klime

SrbijaVesti

5.10.2022 15:55 Autor: Redakcija Biznis.rs 7

Svetska banka od Srbije traži regionalne integracije i poboljšanje poslovne klime Svetska banka od Srbije traži regionalne integracije i poboljšanje poslovne klime
Ministar finansija Srbije Siniša Mali razgovarao je danas sa regionalnom direktorkom Svetske banke za Zapadni Balkan Šaoćing Ju o projektima koji se sprovode u... Svetska banka od Srbije traži regionalne integracije i poboljšanje poslovne klime

Ministar finansija Srbije Siniša Mali razgovarao je danas sa regionalnom direktorkom Svetske banke za Zapadni Balkan Šaoćing Ju o projektima koji se sprovode u saradnji sa tom finansijskom institucijom, kao i o aktuelnoj ekonomskoj situaciji u Srbiji.

Mali je predstavio makroekonomske pokazatelje Srbije i istakao da je Srbija ekonomski i dalje jaka i stabilna, da je u dve godine pandemije bila najbrže rastuća ekonomija u Evropi, saopštilo je Ministarstvo finansija. On je rekao da je u prvom kvartalu ove godine Srbija ostvarila privredni rast od 4,3 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), a u drugom kvartalu 3,9 odsto BDP-a.

Naglasio je i da je Srbija u prvih osam meseci ove godine privukla 2,66 milijardi evra stranih direktnih investicija, kao i da je javni dug na nivou od oko 54 odsto, „što je daleko ispod nivoa koji propisuje Mastriht“.

Podsetio i da će u Srbiji od 1. novembra biti povećane penzije za devet odsto, a potom od 1. januara za još 12,1 odsto, kao i da se planira povećanje plata u javnom sektoru od 12,5 odsto i minimalne zarade od 14,3 odsto.

Mali je rekao i da aktuelna svetska kriza nije zaustavila velike infrastrukturne projekte koji su važni za rast srpske ekonomije.

Istakao je da se kao i sve zemlje u Evropi Srbija suočava sa velikim izazovima kada je u pitanju energetska kriza i rekao da Srbija ima najnižu cenu struje u Evropi od 43 evra po megavat-času, a koja se na tržištu kreće do 500 evra po megavat-času. Napomenuo je i da su ograničene cene goriva na pumpama, te da je to samo deo paketa mera koje se sprovode kako se teret krize ne bi preneo na privredu i građane.

Ministar je podsetio i da su uspešno uvedeni novi sistemi e-fiskalizacije i e-faktura, kao i da Srbija nastavlja sa reformama. On je naveo da Srbija razgovara sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) o novom setu fiskalnih pravila.

Napomenuo je i da Misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) započinje posetu Srbiji 20. oktobra i da će se sa njima razgovarati o sklapanju novog aranžmana.

Direktorka Svetske banke za Zapadni Balkan Šaoćing Ju je izrazila zadovoljstvo zbog nastavka saradnje koju su njeni prethodnici uspešno postavili. Ona je naglasila da je sa Srbijom dogovoren najveći program u odnosu na ceo region Zapadnog Balkana.

Ona je takođe podsetila na novi Okvir za saradnju sa Srbijom za period 2022-2026. godine kojim se predviđa osnaživanje makro-fiskalnog okvira za zeleniji rast i zelene investicije, kao i poboljšanje poslovnog okruženja i regionalne integracije, i predstavila planove za budžetsku podršku za ovu i narednu godinu.

  • VERA

    5.10.2022 #1 Author

    Ti uslovi treba da se poboljšaju i za naše privrednike.

    Odgovori

  • SUNCOKRET

    5.10.2022 #2 Author

    Lepo je planirati i prognozirati ali to je sada potpuno nemogice jer su okolnosti potpuno nepredvidljivde.

    Odgovori

  • SUNCOKRET

    5.10.2022 #3 Author

    Samo da kriza prodje što pre.

    Odgovori

  • Emilija

    5.10.2022 #4 Author

    Sve je danas pod znakom pitanja

    Odgovori

  • MarijaS

    5.10.2022 #5 Author

    Videćemo.

    Odgovori

  • GOCA BG

    5.10.2022 #6 Author

    Prognoze u ovakvoj situaciji davati je rizicno…

    Odgovori

  • N.N.

    7.10.2022 #7 Author

    Tesko u ovom trenutku prognozirati bilo sta

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...