Svetski lideri saglasni da seča šuma prestane do 2030. godine
2.11.2021 11:26 Autor: Vladimir Jokanović
Više od 100 svetskih lidera obećava da će okončati krčenje šuma do 2030. godine, kao i da će pokrenuti njihovu sistematsku obnovu. Među potpisnicima prvog velikog dogovora klimatskog samita COP26 biće i Brazil, gde su posečeni značajni delovi amazonske šume.
Za ispunjenje obećanja potrebno je oko 19 milijardi dolara javnih i privatnih sredstava. Stručnjaci su pozdravili ovaj dogovor, ali su upozorili da prethodni dogovor iz 2014. godine „uopšte nije uspeo da uspori krčenje šuma“, kao i da je potrebno ispuniti obaveze, prenosi BBC.
Seča drveća doprinosi klimatskim promenama, jer iscrpljuje šume koje apsorbuju ogromne količine ugljen-dioksida koji se zagreva. Domaćin samita, britanski premijer Boris Džonson (Boris Johnson) nazvao je dogovor koji lideri potpisuju u utorak „značajnim sporazumom za zaštitu i obnavljanje šuma na Zemlji“.
„Ovi veliki ekosistemi, ove katedrale prirode su pluća naše planete“, navedeno je u pripremi govora britanskog premijera, koji će se obratiti učesnicima dvonedeljnog klimatskog samita UN u Glazgovu u Škotskoj. Samit se smatra ključnim za stavljanje klimatskih promena pod kontrolu.
Lideri koji su najavili da će staviti potpis na dogovor, predstavljaju zemlje u kojima se nalazi 85 odsto svetski šuma. Pored Brazila, to uključuje Kanadu, Rusiju, Kinu, Indoneziju, SAD i Demokratsku Republiku Kongo, za koju je namenjena 1,1 milijarda dolara za zaštitu druge najveće tropske prašume u svetu.
Deo novčanih sredstava ići će zemljama u razvoju za obnovu oštećenog zemljišta, borbu protiv šumskih požara i podršku autohtonim zajednicama. Vlade 28 država obavezuju se da će ukloniti iz svetske trgovine proizvode koji podstiču krčenje šuma, kao što su palmino ulje, kakao i soja.
Više od 30 najvećih svetskih finansijskih kompanija, uključujući Aviva, Schroders i Axa obavezaće se da će prekinuti ulaganja u aktivnosti u vezi sa krčenjem šuma. Iako su pozdravili dogovor, neki stručnjaci za šume upozorili su da je još 10 godina predugačak rok za zaustavljanje seče šuma, ako se uzme u obzir hitnost klimatske situacije.