Bezbednost plovidbe ugrožena zbog podmetanja mina

Učestale sabotaže na „floti iz senke“ koja prevozi rusku naftu

SvetVesti

2.7.2025 12:25 Autor: Redakcija Biznis.rs 1

Učestale sabotaže na „floti iz senke“ koja prevozi rusku naftu Učestale sabotaže na „floti iz senke“ koja prevozi rusku naftu
Serija misterioznih napada magnetnim minama na naftne tankere uzdrmala je pomorsku industriju, izazvavši sumnje da je reč o sabotažama koje sprovodi neka država. Pet... Učestale sabotaže na „floti iz senke“ koja prevozi rusku naftu

Serija misterioznih napada magnetnim minama na naftne tankere uzdrmala je pomorsku industriju, izazvavši sumnje da je reč o sabotažama koje sprovodi neka država. Pet brodova pogođeno je ove godine, a poslednji incident dogodio se prošle nedelje kada je grčki tanker „Vilamoura“ bio oštećen blizu obale Libije. Eksplozija je poplavila mašinsku sobu broda.

Zajedničko svim ovim tankerima je da su u nedeljama pre napada pristajali u ruskim lukama, što je navelo neke bezbednosne stručnjake da posumnjaju na ukrajinsku umešanost. Kijev to nije ni potvrdio ni demantovao, ali je ukrajinska vojna obaveštajna služba saopštila da je „Vilamoura“ deo ruske „flote u senci“, mreže brodova koji prevoze naftu zaobilazeći sankcije, prenosi Financial Times.

Jedan bezbednosni savetnik iz pomorskog sektora izjavio je da su u početku svi prsti upirali ka Ukrajini, ali da su razlike u načinu napada – kao što je činjenica da je „Vilamoura“ pogođena u trup, a ne sa strane, otvorile pitanje da li su za neke napade možda odgovorne i druge strane.

Četiri napadnuta tankera ranije su pristajala u lukama u Libiji, zemlji podeljenoj između rivalskih frakcija koje zavise od prihoda od nafte. Svi brodovi su takođe viđeni kako se usidruju kod Malte radi snabdevanja. Napad na „Vilamouru“ usledio je nakon sličnog incidenta u januaru i tri napada u februaru.

Većina incidenata dogodila se u Sredozemnom moru, ali je jedan tanker pogođen i u Baltičkom moru.
Četiri napadnuta broda pripadaju poznatim grčkim i kiparskim brodovlasnicima, a „Vilamoura“, pogođena prošle nedelje, pripada grupi Cardiff brodovlasnika Jorgosa Ekonomua.

Za ostale brodove nema dokaza da su prekršili G7 ograničenje cene ruske nafte (60 dolara po barelu). Analiza podataka o kretanju brodova ukazuje da su većinom pristajali u ruskim lukama koje izvoze naftu iz Kazahstana, koja nije pod sankcijama.

  • SHALIMAR

    2.7.2025 #1 Author

    Sta ce sve da smisle da osujete dolazak tankera..

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.