Udruživanje u zadruge šansa za oporavak poljoprivrednih gazdinstava u Srbiji
1.2.2022 18:53 Autor: Redakcija Biznis.rs 12
Šansa za opstanak najvećeg broja porodičnih poljoprivrednih gazdinstava kojih u Srbiji ima 570.000, je udruživanje u zadruge, jer ih mali, a usitnjen posed, tera na to, izjavio je u utorak ministar za brigu o selu Milan Кrkobabić.
„Zadruge kao organizacioni oblik nemaju valjanu alternativu ni u Evropskoj uniji, a ni kod nas“, rekao je Кrkobabić na okruglom stolu na temu zadrugarstva koji je održan u okviru Zimskih susreta poljoprivrede na Zlatiboru, prenosi Beta.
On je kazao da očekuje da će se u narednom periodu u cilju pospešivanja razvoja sela pristupati sistematično, ali i sistemski – celovito.
„Fiskalna politika, investiciona politika, znanje i edukacija, udruženi domaćini, to skupa daje rezultat. Uspešna zadruga daje uspešno selo, a uspešno selo uspešnu Srbiju“, ukazao je Кrkobabić.
Na okruglom stolu „Zemljoradničko zadrugarstvo – stanje, potrebe i mogućnosti razvoja“, u organizaciji Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, Nacionalnog naučnog društva za poljoprivrednu tehniku i Zadružnog saveza Vojvodine, učestvovali su i predsednici zadružnih saveza Srbije i Vojvodine, profesori poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, direktori i članovi zadruga i poljoprivrednici.
Predsednica Zadružnog saveza Vojvodine Jelena Nestorov-Bizonj istakla je značaj ovakvih skupova navodeći da „samo kada znamo kakvo je stanje i kakve su nam potrebe možemo da opredelimo adekvatna buduća ulaganja“.
„Ljudi se sve više organizuju u zadruge i to iziskuje ulaganja u mehanizaciju, skladišne kapacitete i nove ljude. Zadruge daju doprinos budžetu Srbije, doprinose ekonomskoj održivosti svojih zadrugara a time i održivosti sela, pa treba obratiti pažnju na njihove potrebe“, kazala je ona.
Pročitajte još:
Predsednik Zadružnog saveza Srbije Nikola Mihailović rekao je da je zadrugarstvo u usponu i da je u narednom periodu u planu formiranje zadružnog fonda, povećanje broja zadrugara i što veća sinergija sa strukom i naukom.
Na skupu je istaknuto da je od 2017. godine za zadrugarstvo iz programa podrške zadrugama „500 zadruga u 500 sela“ kabineta ministra Кrkobabića, koji je sada nastavilo da sprovodi Ministarstvo za brigu o selu, izdvojeno 2,2 milijardi dinara za unapređenje poslovanja i tehnološki razvoj 207 novoosnovanih i starih zemljoradničkih i poljoprivrednih zadruga na teritoriji Srbije.
ZORICA.S
1.2.2022 #1 AuthorDokle cete bacati ljudima prasinu u oci.
MARKO7
1.2.2022 #2 AuthorZnačiće i za sami rast
DANIJELA
1.2.2022 #3 AuthorMora da se krene od necega.
Ika
2.2.2022 #4 AuthorTreba se udruzivati
VERA
2.2.2022 #5 AuthorUspešne zadruge su trn u oku uvoznicima hrane. Nema druge. Koliko je zemljoradničkih zadruga uništeno. Zdrava hrana, zemlja i vazduh su resursi budućnosti.
STEFAN
2.2.2022 #6 AuthorNjima ce to zaista znaciti treba im pomoci
ACIKA
2.2.2022 #7 AuthorDok se ne udruze nema im napretka. Samo sloga Srbina spasava
Lelica
2.2.2022 #8 AuthorZemljoradnickim zadrugama i gazdinstvima je potrebna pomoc za razvoj i napredak,ne mogu da opstanu ako nemaju pomoc drzave.
BOJANA
2.2.2022 #9 AuthorTo je dobra strategija kako bi se zadruge obnovile
DEKSI
2.2.2022 #10 AuthorVredi pokusati na bilo koji nacin
MADMAX
2.2.2022 #11 AuthorNije izvodljivo da se poljoprivrednici sami organizuju u zadruge, jednostavno nemaju znanje u toj oblasti. Potrebno je da država organizuje klastere.
IRINA
2.2.2022 #12 AuthorZnaci tim ljudima