UNIŠTENE LALE U HOLANDIJI Gubitak veći od sedam milijardi evra
13.4.2020 15:53 Autor: Julijana Vincan
Holandija, najveći svetski uzgajivač cveća, čiji izvoz čini 10 odsto BDP-a, primorana je da zbog pandemije korona virusa uništi 400 miliona cvetova od kojih trećinu čine lale, a zbog pandemije je zatvorena i čuvena Keukenhof bašta, koja je privlačila milione turista iz celog sveta, što se desilo prvi put za sedam decenija njenog postojanja. Bolest Covid-19 je u Holandiji odnela 2.737 života, a zaraženo je blizu 26.000 ljudi.
Za uzgajivače lala u Holandiji mart je bio, kako prenose mediji, pravi horor, a posebno petak 13, kada se cveće pojavilo na najvećem svetskom tržištu u Alsmeru, jer su cene počele da padaju. Cveće je postalo ekonomski bezvredno i moralo je biti uništeno.
Frenk Ujtenbogard (Frank Uittenbogaard), direktor porodičnog imanja u Nordvijkerhoutu, sa tradicijom dužom od veka, rekao je za New York Times da je morao da donese tešku odluku i uništi 200.000 lala.
Menadžer za međunarodnu prodaju cveća i biljaka u kompaniji Royal FloraHolland, Fred van Tol, rekao je da Ujtenbogard nije jedini koji je morao da uništi cveće, jer su procene da je uništeno oko 400 miliona cvetova, uključujući 140 miliona lala.
Potražnja za lalama naglo je opala, jer su cvećare širom sveta zatvorane zbog pandemije korona virusa. Nema slavlja i porodičnih okupljanja. Dodao je da je ih je virus „pokosio“ u najudarnijem periodu za cveće, a to je od marta do maja. To je period koji uključuje nedelje u kojima su Međunarodni dan žena, Uskrs i Dan majki – najjači dani holandske industrije cveća. „To povlači sedam milijardi evra gubitaka (7,6 milijardi dolara), a dnevno se proda cveća u vrednosti od oko 30 miliona dolara„, rekao je van Tol i dodao da sezona lala traje osam nedelja, procenivši da uzgajivači i distributeri cveća trenutno trpe gubitke od 10 do 85 odsto.
Holandija nije primenila mere potpunog zatvaranja. Male prodavnice, kao što su cvećare i baštenski dućani, mogu ostati otvorene sve dok kupci i zaposleni drže distancu od 1,5 metara. Škole, restorani, barovi, muzeji, sportski objekti i teretane zatvorene su do 28. aprila, a većina događaja koji uključuje okupljanje više od 30 ljudi odloženi do 1. juna. Uzgajivači cveća i distributeri, koji su se oslanjali na domaće tržište, još i posluju, dok su oni drugi u kritičnoj poziciji.
Najveći izvoznik lala trpi velike gubitke
Iz Holandije se po sezoni izvozi više od dve milijarde lala širom sveta. Lale su u Evropu stigle iz Turske u 16. veku Turske, a najbolje su uspele u Holandiji, pre svega zbog pogodne klime. U 2016. godini Holandija je važila za najvećeg izvoznika cveća posle Kolumbije, Ekvadora i Kenije, a najveći je izvoznik i uzgajivač lala. Vrednost izvoza lukovica lale u 2018. godini bio je 215 miliona evra. Čak 77 odsto svetske proizvodnje lukovica potiče iz Holandije, a prema poslednjim istraživanjima, čak devet od deset lala je odatle. Tržište cveća čini čak 10 odsto BDP-a ove zemlje.
Kada je reč o semenju cveća, Holandija je najveći izvoznik, čiji je izvoz 2014. godine dostigao čak 3,1 milijardu evra. Te godine je Holandija važila i za drugog najvećeg svetskog izvođača, kada je reč o svežem povrću, čija je tržišna vrednost izvoza bila sedam milijardi evra. Čak 40 odsto celokupnog izvoza u 2015. godini činilo je ubrano cveće i njegovi pupoljci.
Vlasnik kompanije koja se bavi izvozom cveća, Jan de Bur (Jan de Boer), navodi da je do sada izgubio 90 odsto sezonskih prihoda, ukazujući da u ovo doba godine obično ima 60 stalno zaposlenih, a sada samo šest. Holandska Vlada isplaćuje njihove plate, pa to ne utiče, kako kaže, negativno na njegov posao. Najveći je problem, ističe, što je kruzer koji mu je klijent više ne plovi. zbog čega će pretrpeti štetu od pola do milion evra. Izgubiće i sav posao u zemljama koje su zatvorile cvećare, među kojima su Italija, Španija i Francuska.
Virtuelna šetnja kroz Keukehnof
Epidemiju korona virusa i uredbu da ostanu u kući, ljubitelji cveća mogu da iskoriste da virtuelno prošetaju između leja cveća – na Keukenhof Virtualy open. Vrt Evrope, jedan je od najvećih bašta u svetu i simbol Holandije, obično ima 1,5 miliona posetilaca tokom osmonedeljnog rada koji se poklapa sa cvetanjem lala. Ove godine biće prvi put zatvoren od 1950. godine kada je osnovan, i to do 10. maja, zbog čega će izgubiti 25 miliona dolara prihoda. U njemu je radilo 1.300 sezonskih radnika.
PROČITAJTE JOŠ: