Uskoro tender za izgradnju tri postrojenja za spaljivanje otpada
BiznisEkologijaInfrastrukturaInvesticijeRegionVesti
14.2.2022 09:00 Autor: Redakcija Biznis.rs 2
Vlada Slovenije uskoro će raspisati tender za dodelu koncesija za izgradnju tri postrojenja za spaljivanje otpada i dobijanje električne i toplotne energije u prestonici Ljubljani, Mariboru i Kočevju.
Slovenija sada ima samo jedno postrojenje za energetski tretman otpada i to u Celju. Kogenerativno postrojenje u okviru Toplarne Celje godišnje potroši oko 30.000 tona otpada, piše Balkan Green Energy News.
Nakon posete ovom postrojenju, ministar za životnu sredinu i prostorno planiranje Andrej Vizjak izjavio je da Slovenija sada ima problema jer izvozi otpad koji bi mogao da se termički tretira u zemlji. Zbog toga Ministarstvo završava nacrt uredbe o pružanju javne usluge spaljivanja komunalnog otpada.
Uredbu će uskoro usvojiti vlada, a ubrzo potom će biti raspisan tender za dodelu koncesija, rekao je Vizjak.
Uredbom je predviđeno da će se spaljivanje komunalnog otpada obavljati u Celju, Ljubljani, Mariboru i Kočevju. Ove lokalne samouprave su, prema rečima ministra, iskazale interes da se bave energetskim tretmanom otpada.
Vizjak je naglasio da se dešava da projekti spaljivanja otpada imaju problem da pribave 25-30 odsto novca neophodnog za početak gradnje, pa će zbog toga uskočiti država koja namerava da da oko 60 miliona evra firmama koje daju najbolje ponude.
Pročitajte još:
Inače, investitori u spalionice će prodavati toplotnu energiju potrošačima po regulisanoj ceni.
Vizjak je naglasio da nove spalionice moraju koristiti najbolje dostupne tehnologije (BAT) i raditi po najvišim ekološkim standardima.
„Ministarstvo namerava da dobije objekte visokih performansi i ekološki prihvatljive, bez prekomernog zagađenja i sa emisijama znatno nižim od graničnih vrednosti, kao što je to slučaj u Toplarni Celje“, rekao je Vizjak.
VERA
16.2.2022 #1 AuthorPametno, nema izvoza ako moze da se tretira i preradi otpad. I otpad je ozbiljan resurs.Nadamo se da će i u Srbiji da se preuzme ovaj model prerade otpada.
STRAHINJA
26.2.2022 #2 AuthorOvo je vrlo bitno pitanje koje pod hitno mora da se resi. Sramota da da u 21. veku i dalje imamo na tone slobodnog otpada svih kategorija