Usvojena mera podrške domaćim preduzećima pogođenim sukobima u Ukrajini
Bolji posaoPoslovanjeSrbijaVesti
19.5.2022 15:04 Autor: Redakcija Biznis.rs 12
Vlada Srbije usvojila je danas meru kojom dodatno podržava preduzeća pogođena sukobima u Ukrajini jer im je omogućeno da refinansiraju kreditne obaveze za koje su ranije dobila olakšice.
Mogućnost da drugu garantnu šemu iskoriste za povoljniju otplatu obaveza iz prve garantne šeme imaće oko 1.400 preduzeća koja posluju na tržištu Rusije, Ukrajine i Belorusije, saopštilo je Ministarstvo finansija. Te garatne šeme su ranije odobravane preduzećima kao pomoć u otplati kredita u krizi izazvanoj pandemijom korona virusa.
„Ratna dešavanja u Ukrajini su dovela do promena okolnosti koje se nisu mogle predvideti izbijanjem pandemije. To paralelno negativno utiče na privrednu aktivnost, naročito subjekata čija je poslovna aktivnost direktno ili indirektno vezana za izvoz i uvoz roba i usluga i koji imaju razvijenu i pretežnu privrednu saradnju sa privrednim subjektima iz Ukrajine, Ruske Federacije i Belorusije. Zato smo odlučili da im pomognemo, a za realizaciju ovog Zaključka nije potrebno obezbediti finansijska sredstva u budžetu Srbije“, rekao je ministar finansija Siniša Mali, penosi agencija Beta.
Kako je objasnio, bankama je omogućeno zaključenje aneksa ugovora kojim će korisnici kredita moći da refinansiraju obaveze iz prve garantne šeme, a sve u cilju lakše otplate pozajmica. Ministar je istakao da deluje da je ova pomoć mala, ali da će mnogo značiti preduzećima čije je poslovanje pogođeno sukobima u Ukrajini.
„Država je do sada ukupno izdvojila oko 8,8 milijardi evra za pomoć privredi i građanima, a jedna od mera je bila donošenje Uredbe o utvrđivanju garantne šeme. Bankama je omogućeno da plasiraju iznos do dve milijarde evra kroz realizaciju kredita. S obzirom na to da nisu sva sredstva iskorišćena, rok za zaključivanje ugovora o kreditu je produžen, a država je prepoznala i potrebu za odobravanjem dodatnih 500 miliona evra pomoći, u cilju održavanja likvidnosti“, rekao je Mali.
Naveo je da je ukupan iznos sredstava plasiranih putem prve garantne šeme dostigao iznos od 2,5 milijardi evra. Istovremeno, rok za puštanje kredita u tečaj je produžen do 31. jula 2022. godine. Mali je rekao da su banke do 31. marta 2022. godine plasirale klijentima oko 2,3 milijarde evra, kroz 39.248 ugovorenih kredita.
Kako je dodao, u aprilu prošle godine donet je Zakon o utvrđivanju druge garantne šeme kao mere dodatne podrške privredi usled produženog negativnog uticaja pandemije, čime je odobreno dodatnih 500 miliona evra pomoći.
Pročitajte još:
„U decembru 2021. godine izmenjen je Zakon o drugoj garantnoj šemi, čime je predviđen izuzetak da korisniku kredita koji spada u preduzetnike, mikro, mala i srednja preduzeća koja posluju u sektorima putničkog transporta, ugostiteljstva, turističkih agencija i hotelijerstva u gradovima, može biti odobren kredit obezbeđen garancijom, uz ispunjenje propisanih uslova. Usvajanjem Zakona o utvrđivanju druge garantne šeme postavilo se pitanje refinansiranja obaveza korisnika kredita poslovnih banaka drugom garantnom šemom, zbog čega je razmotrena opcija da se dozvoli refinansiranje“, rekao je Mali.
STRELAC
19.5.2022 #1 AuthorVerujem da ce svaka pomoc u trenutnoj situaciji dobro dosla.
VERA
19.5.2022 #2 AuthorDržava i treba da prepozna i pomogne firmama koje su dosta pogođene ratom u Ukrajini.
SNEZANA
19.5.2022 #3 AuthorSvakako im treba pomoci u ovoj situaciji
TATJANA
19.5.2022 #4 AuthorKo se nadao ovome, firme izvoze, eade, a onda rat..
GOCA BG
19.5.2022 #5 AuthorMala je to pomoc,ali ce im svakako znaciti…
IVAN
19.5.2022 #6 AuthorI treba tako
ZVEZDICA01
20.5.2022 #7 AuthorNjima treba najviše pomoći suočavaju se sa ozbiljnim problemima
DJORDJE1
20.5.2022 #8 AuthorSvaka čast! Ovo će zaista biti od značaja za sva takva preduzeća.
NINO
20.5.2022 #9 AuthorApsolutno. Ko se bavi medjunarodnom trgovinom, treba im pomoci.
Anna
20.5.2022 #10 AuthorLep gest. Značiće im.
Milovan94
22.5.2022 #11 AuthorBravo za našu dobru Vladu i državu
Milisavka
23.5.2022 #12 AuthorTakve kompanije trenutno imaju velikih problema