Varijanta virusa Covid-19 iz Indije odlaže kraj pandemije

Vakcine nedovoljno efikasne u sprečavanju širenja delta soja, ali štite od komplikacija

LifestyleSvetVestiZdravlje

6.7.2021 15:30 Autor: Vladimir Jokanović

Vakcine nedovoljno efikasne u sprečavanju širenja delta soja, ali štite od komplikacija Vakcine nedovoljno efikasne u sprečavanju širenja delta soja, ali štite od komplikacija
Brzo širenje delta varijante korona virusa primoralo je veliki broj zemalja da ponovo uvedu blokade i druga epidemiološka ograničenja. Istovremeno, novi talas širenja zaraze... Vakcine nedovoljno efikasne u sprečavanju širenja delta soja, ali štite od komplikacija

Brzo širenje delta varijante korona virusa primoralo je veliki broj zemalja da ponovo uvedu blokade i druga epidemiološka ograničenja. Istovremeno, novi talas širenja zaraze ometa globalne napore na suzbijanju pandemije i seje strah zbog nepotpune zaštite koju pružaju vakcine.

Nova ograničenja u svakodnevnom životu i putovanjima uvedena su od Australije, preko Evrope do Južne Amerike. Vlasti u Nemačkoj nedavno su postavile nova ograničenja za putnike iz „zona sa virusnim varijantama“, poput Portugalije i Rusije, preneo je Washington Post.

Ukidanje restrikcija za ulazak u Nemačku najavljeno je za sredu 7. jula i to za državljane Velike Britanije, Portugala, Rusije, Indije i Nepala. Posetioci iz ovih zemalja koji su u potpunosti vakcinisani neće biti u obavezi da odlaze u karantin.

Foto: Youtube screenshot

U Velikoj Britaniji, gde je prošle nedelje registrovano više od 35.000 novih slučajeva zaraze, otvaranje je odloženo za 19. jul. Podsetimo, ukidanje restrikcija bilo je najavljeno za 21. jun. U Izraelu, zemlji sa najvišom stopom vakcinacije protiv Covid-19, sa oko 80 odsto odraslih, broj zaraženih delta virusom broji se stotinama, a 42 odsto novozaraženih su u potpunosti vakcinisani, prenosi Haaretz.

U Izraelu je u ponedeljak vakcinisano 15.000 osoba, uključujući 11.000 starosti od 12 do 15 godina. Do sada je vakcinisano oko petine mlađe populacije. Ministarstvo zdravlja Izraela izrazilo je zabrinutost zbog niže efikasnosti vakcine Pfizer protiv delta soja virusa, nego što se očekivalo.

Foto: Youtube screenshot

Ujedinjene nacije saopštile su da je delta varijanta Covid-19 registrovana u 98 država, a Ministarstvo zdravlja Srbije potvrdilo je 1. jula da je u našoj zemlji virus otkriven kod dvoje državljana koji su se vratili iz inostranstva.

„Delta varijanta je mutacijom stekla sposobnost lakše prenosivosti. Klasični soj novog virusa korona, potekao iz Vuhana, u neimunoj ili, kako se stručno kaže, virginalnoj populaciji prenosio se sa izvora zaraze u proseku na tri osobe, alfa (‘britanski’) soj na pet, a delta (‘indijski’) – na sedam osoba. U prvom slučaju bilo je potrebno barem 500 virusnih čestica da bi došlo do zaražavanja, u drugom verovatno bar stotinak manje, a u trećem je granica dodatno snižena“, rekao je za Biznis.rs epidemiolog dr Zoran Radovanović, redovni profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu u penziji.

Foto: Youtube screenshot

Prema njegovim rečima, delta soj ne izaziva težu kliničku sliku, ali pošto se lakše prenosi, dovodi do znatnog povećanja obolevanja u populaciji. Mutacije se stalno dešavaju i najčešće čine virus nesposobnim za dalji opstanak. Povremeno, međutim, na nešto više od desetak dana, pojave se varijante koje se razlikuju od prethodnih. Tako, recimo, delta soj ne dovodi do gubitka osećaja mirisa i ukusa.

„Problem je što postojeće vakcine mogu da pružaju manju zaštitu od novih sojeva. Zato se već radi na pravljenju vakcina koje uključuju aktuelne varijante novog virusa korona“, naveo je Radovanović.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.