Neophodna sistemska rešenja za njihovo osnaživanje

Više od 90 odsto žena na selu nema ni metar zemljišta u svom vlasništvu

AgrobiznisBiznisPreduzetnikSrbijaVesti

11.10.2022 08:28 Autor: Redakcija Biznis.rs 7

Više od 90 odsto žena na selu nema ni metar zemljišta u svom vlasništvu Više od 90 odsto žena na selu nema ni metar zemljišta u svom vlasništvu
Položaj žena na selu nije se poboljšao srazmerno sa drugim stvarima koje su se popravile u društvu, već je sa napuštanjem i nedovoljnim ulaganjima... Više od 90 odsto žena na selu nema ni metar zemljišta u svom vlasništvu

Položaj žena na selu nije se poboljšao srazmerno sa drugim stvarima koje su se popravile u društvu, već je sa napuštanjem i nedovoljnim ulaganjima u ruralna područja postao kompleksniji i teži. Sistemska rešenja za njihovo osnaživanje i reakcija države i Evropske unije neophodni su, kako bi se ženama pružila stabilnost, podsticaj i osećaj sigurnosti, zaključak je konferencije „Žene kao nosioci ruralne ekonomije“.

Potpredsednica vlade i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović istakla je da je neophodno donošenje akcionog plana za osnaživanje žena, kako bi svi resorni organi i organizacije koje na tome rade, bile brže i efikasnije.

“Mnogo je žena kojima treba nada, podrška da krenu na put osamostaljivanja i dolaska do posla. Trenutno je 92 odsto žena u ruralnim područjima koje nemaju niti jedan metar zemljišta u svom vlasništvu. Naš zadatak je da ih podržimo i da u toj podršci budemo efikasniji i brži”, rekla je Mihajlović.

Kroz projekat „Žene kao nosioci ruralne ekonomije“, koji sprovodi Etno mreža, uz finansijsku podršku međunarodne organizacije UN Women, sprovedene su konkretne mere podrške ženama koje se bave starim zanatima u Beloj Palanci, Pirotu, Knjaževcu, Sremskoj Mitrovici, Inđiji, Odžacima i Somboru, sa ciljem da se one omasove i primene i u drugim sredinama.

Foto: Etnomreža

“Radili smo na edukaciji, otvaranju prostora i stvaranju drugih uslova za rad, organizaciji obuka i tkačkih kolonija. Povezivali smo kreativnost i ekonomiju, tradiciju i očuvanje života na selu. Statistike pokazuju da je položaj žena nepovoljniji u svim oblastima, zbog čega moramo da nastavimo sa direktnim merama podrške”, istakla je direktorka kancelarije UN Women u Srbiji Milana Rikanović.

Predsednica Etno mreže Violeta Jovanović zaključila je da mere koje su istaknute kao primeri dobre prakse treba da se primene i u drugim sredinama, ali i da prerastu u stalne programe podrške kroz rodno budžetiranje i primenu Zakona o socijalnom preduzetništvu.

Kanada je jedan od lidera u oblasti rodne jednakosti i socijalne ekonomije i njegova ekselencija Džajlz Norman (Giles Norman), istakao je da je neophodno stvoriti konkretne mogućnosti za zapošljavanje žena koje se bave starim zanatima, i ulagati u edukaciju učenika i nastavnika, zarad očuvanja tradicije.

  • Dunja5

    11.10.2022 #1 Author

    Dobro je da se o ovome nacela tema…

    Odgovori

  • GOCA BG

    11.10.2022 #2 Author

    Nemaju vekovima,a nista se nece promeniti…

    Odgovori

  • Dea

    11.10.2022 #3 Author

    A one se ne razvode da bi brinule o podeli imovine svakako hah

    Odgovori

  • TATJANA

    12.10.2022 #4 Author

    Nista se nije radilo po tom pitanju

    Odgovori

  • Emilija

    12.10.2022 #5 Author

    Dobro je da je neko o tome pisao

    Odgovori

  • VERA

    23.10.2022 #6 Author

    Tradicija i patrijarhalno vaspitanje.

    Odgovori

  • DEKSI

    26.10.2022 #7 Author

    Zene su na selu radna snaga, tamo se isti r patrijahalno vaspitanje, nemaju nikakav polozaj.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.