Zašto je bitno voditi evidenciju o transfernim cenama?
2.8.2022 09:18 Autor: Ljiljana Begović 0
Transakcije između povezanih lica predstavljaju bitan momenat u poslovanju. Ova vrsta transakcija je još važnija u multinacionalnim kompanijama. Transferne cene definišu ekonomske odnose povezanih lica tako što određuju iznos prihoda za lice koje se u transakciji pojavlјuje kao prodavac (dobavlјač usluga) i iznos rashoda za lice koja se pojavlјuje kao kupac.
Ovakve transakcije sve više postaju predmet pažnje Poreske uprave, stoga je adekvatno određivanje cena pod kojima se one obavljaju ključno za minimiziranje rizika poslovanja.
Ukoliko poreski obveznik ne dostavi u predviđenom roku izveštaj o transfernim cenama, može biti kažnjen novčanom kaznom od 100.000 do dva miliona dinara za poresko nepriznati trošak. Takođe, može biti izrečena i novčana kazna u rasponu od 10.000 do 100.000 dinara za odgovorno lice u pravnom licu.
Počev od 2013. godine, Zakon o porezu na dobit pravnih lica propisuje dostavljanje izveštaja o transfernim cenama, kao i da transakcije sa povezanim licima budu posebno iskazane u poreskom bilansu.
Dešava se da multinacionalne kompanije manipulišu ukupnim profitom koristeći transferne cene. One ga prebacuju u zemlju u kojima imaju filijalu, a u kojoj je poreska stopa niža nego u zemlji u kojoj je stvoren. Takođe, koriste transferne cene za ostvarivanje bolje konkurentske pozicije na tržištu.
Najvažniji korak je izbor metode za proveru usklađenosti transfernih cena sa cenama utvrđenim po principu “van dohvata ruke”. Izabrana metoda mora da odgovara okolnostima pod kojima su pojedine transakcije izvršene. Izveštaj o transfernim cenama se podnosi Poreskoj upravi u istom roku u kom se podnosi poreska prijava i poreski bilans.
Zakon o porezu na dobit pravnih lica Republike Srbije prepoznaje sledeće metode za proveru transfernih cena:
- metoda uporedive cene na tržištu
- metoda cene koštanja uvećane za uobičajenu zaradu (metoda troškova uvećanih za bruto maržu)
- metoda preprodajne cene
- metoda transakcione neto marže
- metoda podele dobiti
U Srbiji je obaveza utvrđivanja efekata po osnovu transfernih cena u poređenju sa cenama po principu „van dohvata ruke“, u transakcijama sa povezanim licima, propisana Zakonom o porezu na dobit pravnih lica.
Licem povezanim sa obveznikom smatra se ono fizičko ili pravno lice u čijim se odnosima sa obveznikom javlja mogućnost kontrole ili značajnijeg uticaja na poslovne odluke.
Povezanim licima smatraju se:
- Pravna lica između kojih postoji mogućnosti kontrole ili mogućnost značajnijeg uticaja na poslovne odluke – posedovanje najmanje 25 odsto udela ili akcija, odnosno glasova u organima upravljanja
- Pravna lica kod kojih ista fizička ili pravna lica učestvuju u upravljanju i kontroli ili kapitalu
- Rodbina vlasnika pravnih lica koja su povezana po osnovu posedovanja najmanje 25 odsto udela ili akcija, odnosno glasova u organima upravljanja
- Pravna lica iz jurisdikcija sa preferencijalnim poreskim sistemom – tzv. poreskih rajeva
Prema rečima advokata Branislava Vještice najbitnije da zbog sigurnosti poslovanja i eventualne provere Poreske uprave, sve transakcije sa povezanim licima po transfernim cenama budu ispravno evidentirane u glavnoj knjizi, u računovodstvenoj evidenciji, na osnovu tačnih računovodstvenih isprava.
Izveštaj o transfernim cenama se dostavlja Poreskoj upravi u istom roku koji je propisan za predaju poreskog bilansa i poreske prijave. Ovaj rok za pravna lica iznosi 180 dana od isteka poreskog perioda za koji se utvrđuje poreska obaveza, a za preduzetnike do 15. marta tekuće za prethodnu godinu.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.