Privrede najvećih industrijskih država smanjile su se u proseku za oko 4,2 odsto tokom pandemije Covid-19

Zbog porasta temperature vazduha mogući veliki ekonomski gubici G7

EkologijaU fokusuVesti

7.6.2021 12:00 Autor: Miljan Paunović

Zbog porasta temperature vazduha mogući veliki ekonomski gubici G7 Zbog porasta temperature vazduha mogući veliki ekonomski gubici G7
Sedam industrijski najrazvijenijih ekonomija sveta (G7) gubiće 8,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) godišnje ako temperatura vazduha poraste za 2,6 stepeni Celzijusa, prema istraživanju... Zbog porasta temperature vazduha mogući veliki ekonomski gubici G7

Sedam industrijski najrazvijenijih ekonomija sveta (G7) gubiće 8,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) godišnje ako temperatura vazduha poraste za 2,6 stepeni Celzijusa, prema istraživanju Oxsfam i Swiss Re Instituta.

To znači da će gubici G7 iznositi oko 5.000 milijardi dolara u narednih 30 godina, piše The Guardian, a preneo je Tanjug.

Privrede zemalja G7 smanjile su se u proseku za oko 4,2 odsto tokom pandemije korona virusa, a ekonomski gubici od klimatske krize bili bi godišnje otprilike dva puta veći nego tokom kriza sličnih razmera u prošlosti, navodi se u istraživanju.

Privreda Velike Britanije bi do 2050. godine gubila 6,5 odsto godišnje prema trenutnim politikama i projekcijama, u odnosu na 2,4 procenta ako se ispune ciljevi Pariskog klimatskog sporazuma.

Druge države će biti mnogo pogođenije, uključujući Indiju, čija će se ekonomija smanjiti za četvrtinu zbog rasta temperature za 2,6 stepeni, Australija će pretrpeti gubitak od 12,5 odsto proizvodnje, dok će Južna Koreja izgubiti skoro desetinu svog ekonomskog potencijala porastom temperature vazduha, navodi se u sudiji.

Lideri zemalja G7 – Ujedinjenog Kraljevstva, SAD, Japana, Kanade, Francuske, Nemačke , Italije – i Evropske unije sastaće se u petak u Kornvolu, kako bi razgovarali o globalnoj ekonomiji, vakcinama protiv Covid-19, porezima na dobit preduzeća i klimatskoj krizi.

Osiguravajuća kompanija Swiss Re je prilikom izrade projekcija potencijalnih dramatičnih ekonomskih gubitaka uzela u obzir pretpostavljene direktne uticaje klimatskog sloma, uključujući ekstremne vremenske uslove poput suša i poplava, kao i posledice na poljoprivrednu produktivnost i zdravlje ljudi.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.