Da li zanati gube bitku u eri digitalnog razvoja?
3.2.2024 14:06 Autor: Redakcija Biznis.rs 18
Piše: Miloš Turinski, PR menadžer Infostuda
Prethodnu godinu je na mnogo načina oblikovala globalna kriza, no tržište rada u Srbiji iznenadilo je svojom otpornošću. Prema podacima o broju objavljenih oglasa za posao sa sajta Poslovi Infostud, tržište rada u 2023. godini beleži blagi pad od šest odsto.
Međutim, unutar ovog prividno stabilnog scenarija, primećujemo i određene nepravilnosti. IT sektor, inače ključni pokretač ekonomske aktivnosti, suočava se sa izazovima, beležeći pad oglasa za posao od čak 50 procenata.
Nasuprot tome, sektori trgovine/prodaje, mašinstva, administracije i magacina ostali su relativno stabilni, među preko 71.000 objavljenih radnih mesta. Prodavci, magacioneri, vozači, radnici u proizvodnji, administrativni radnici i komercijalisti imali su širok spektar mogućnosti za zapošljavanje.
U isto vreme, primećuje se i dalje izražen deficit među zanatskim i niže kvalifikovanim zanimanjima. Poslodavci se suočavaju sa teškoćama u pronalaženju kvalifikovanih mesara, mehaničara, frizera, pekara, metalostrugara, stolara i vodoinstalatera, te nastoje da budu konkurentni nudeći zarade od minimalca do nekoliko hiljada evra.
Trenutna tržišna kretanja ukazuju na značajan disbalans u investicijama u edukaciju i osposobljavanje. Dok se značajan fokus stavlja na razvoj digitalnih veština i podršku IT sektoru i razvoju veštačke inteligencije, zanatska zanimanja suočavaju se sa zanemarivanjem i nedostatkom interesovanja od strane obrazovnih sistema, društva i mladih pojedinaca.
Decenijama unazad posmatrali smo majstore i zanatlije sa poštovanjem prema njihovom umeću i radu, međutim poslednjih nekoliko godina svedoci smo ogromnog deficita, čemu je jedan od ključnih razloga sve manje interesovanje mladih za ovim profesijama.
Iako je Vlada Srbije najavila inicijative za promociju zanatskih škola i praksi, kao i dualno obrazovanje, potrebno je ipak učiniti mnogo više.
Zanatska zanimanja prvenstveno moraju ponovo steći društveni ugled i biti promovisana kao sigurni i perspektivni poslovi, a zainteresovanim mladima treba obezbediti stipendije, savremenu opremu, ali i adekvatnu naknadu za rad.
Ulaganje u zanate nije samo ekonomski opravdano, već predstavlja očuvanje zanimanja od kojih su mnoga pred nestajanjem. Stoga, uz podršku IT sektoru, ne smemo zapostaviti vrednost zanata. Mladima treba pokazati da i u tim profesijama mogu pronaći zadovoljstvo, kreativnost i sigurnost. Jer, na kraju krajeva, bez majstora ne bi bilo ni moderne infrastrukture, ni očuvanih zanatskih veština koje su temelj našeg društva.
Pročitajte još:
Vlada, privrednici i obrazovne institucije moraju zajednički raditi na stvaranju integrisanih programa obuke i praksi, kako bi mladi stekli praktična iskustva i bili spremni za tržište rada. Stipendije, subvencije i adekvatna naknada za rad su neophodni i kako bi se mladi motivisali da se opredele za zanatske karijere.
U krajnjoj liniji, rešavanje disbalansa između ulaganja u IT sektor i zanate zahteva sveobuhvatan pristup koji uključuje promene u obrazovnom sistemu, podršku privredi, i aktivnu promociju vrednosti i značaja zanatskih zanimanja.
MARA
3.2.2024 #1 AuthorTesko da gube
MASVIDAL
3.2.2024 #2 AuthorNe gube uopste
HANA
3.2.2024 #3 AuthorZanatlija sve manje i manje.
SUNCE
3.2.2024 #4 AuthorZanati ce uvek biti potrebni bez obzira na napredak i dogotalizaciju.
MIKIMILE
3.2.2024 #5 AuthorNista bez zanata.
Manja
4.2.2024 #6 AuthorZanati izumiru kod nas, treba vise ulagati u iste kao i u obuku i praksu, i definitivno se ne sme zapostaviti vrednost istih
mile
4.2.2024 #7 AuthorSigurno gube i nekom delu ali opet ne totalno
REA
4.2.2024 #8 AuthorU malim mestima i ne,ali u velikim gradovima sigurno
CALE
4.2.2024 #9 Authorgube zato sto nema ko da nasledi zanat,tj ne zele mladi da uce porodicne zanate vec da se skoluju jer je vreme takvo
MAXMAD
4.2.2024 #10 AuthorMa kakvi, opet ponoviti istraživanje.
JEKSICA25
4.2.2024 #11 AuthorZanat ce uvek biti vazan
PAVLE-2005
4.2.2024 #12 AuthorTeško da će zanat nešto da zameni
LEBRON
4.2.2024 #13 AuthorZavisi kako koji
ELLA
4.2.2024 #14 AuthorZanati se vracaju na Velika vrata. NE moze majstora da zameni masina
LAV
4.2.2024 #15 AuthorJako puno zanimanja nema fizicku primenu porastom i razvojem tehnologija. Sada nikada veca potraznja i nikada manja ponuda majstora.
SUNCICA
4.2.2024 #16 Authortek se procvetati
Boba321
4.2.2024 #17 Authornjihovo vreme tek ce biti
SHALIMAR
4.2.2024 #18 AuthorSve ih je manje,zato su njihove usluge preskupe