POLJOPRIVREDNI POSLOVI ZA STOTINE HILJADA RADNIKA IZ ISTOČNE EVROPE

Poboljšani uslovi za sezonce u Nemačkoj

AgrobiznisBiznis

25.3.2021 13:41 Autor: Vladimir Jokanović 1

Poboljšani uslovi za sezonce u Nemačkoj Poboljšani uslovi za sezonce u Nemačkoj
Oko 350.000 sezonskih radnika sa istoka Evrope pristiže u Nemačku zbog poljoprivrednih radova. Drugom proleću od početka pandemije prethodile su pripreme praktičnih mera za... Poboljšani uslovi za sezonce u Nemačkoj

Oko 350.000 sezonskih radnika sa istoka Evrope pristiže u Nemačku zbog poljoprivrednih radova. Drugom proleću od početka pandemije prethodile su pripreme praktičnih mera za zaštitu od zaraze korona virusom i regulisanje propisa rada sezonskih radnika. Da bi ušli u Nemačku moraće da pokažu negativan test, a biće redovno testirani tokom boravka na farmama. Da bi radili, moraju imati socijalno osiguranje.

Plan je da radnici budu podeljeni u grupe koje se neće mešati. Grupe odlaze i vraćaju se sa polja po određenom rasporedu, a na putevima i u hodnicima kojima se kreću postavljene su prepreke, navodi Deutsche Welle. Poljoprivredni sezonski radnici, koji u Nemačkoj ne rade duže od 70 dana godišnje, izuzeti su od obaveznog socijalnog osiguranja. U tom periodu ni radnik ni poslodavac ne moraju da plaćaju inače obavezne doprinose za zdravstveno, penziono i osiguranje u slučaju nezaposlenosti.

U 2020. godini taj period je produžen na čak 115 dana, tako da su sezonci ređe morali da se menjaju. Farmeri bi želeli da tako bude i ove godine, ali nemačko Ministarstvo rada to blokira. „Pri svakom produženju rokova, čak i privremenom, moraju se plaćati socijalna osiguranja“, potvrdilo je Ministarstvo. Odluku podržava sindikat građevinarstva, poljoprivrede i zaštite životne sredine. Oni zahtevaju da sezonski radnici u poljoprivredi budu zaposleni od prvog dana, kao i da uplaćuju doprinose za socijalno osiguranje.

Foto: Pixabay.com

Više od 53.000 građana Gruzije, što je oko jedan odsto stanovništva te zemlje, prijavilo se u prva 24 sata kada je u februaru otvoren program za prijave za sezonski rad u Nemačkoj. “Branje špargli u Nemačkoj isplati se više nego rad za vladu u Gruziji“, prenosi portal Eurasianet reči jednog od prijavljenih. Gruzijsko ministarstvo za rad navelo je da nemačka vlada ne ograničava broj ljudi koji se mogu prijaviti. Berači špargli i jagoda plaćeni su 9,5 evra na sat, a mogu zaraditi i bonus.

Velika potražnja za poslom može se objasniti sumornim podacima iz Gruzije. Prosečna mesečna plata je manja od 400 dolara, a stopa nezaposlenosti je 18 odsto. Svaki peti građanin Gruzije prijavio je gubitak posla u poslednjih godinu dana. Da bi se kvalifikovali za program, kandidati moraju imati između 18 i 60 godina, poljoprivredno iskustvo i osnovno znanje nemačkog ili engleskog jezika. Slične programe sezonskog posla nude Francuska, Italija i Holandija.

U aprilu prošle godine desetine hiljada sezonaca iz Rumunije koji su radili u Nemačkoj otvorili su temu loših uslova rada i nepoštovanja pravila socijalne distance na nemačkim gazdinstvima. Mnogi su radili bez ugovora, a njihov položaj mediji su opisivali kao ropski. Nemački sindikat naglašava da su naročito istočnoevropski radnici suočeni sa „nepodnošljivim uslovima“, često moraju da rade po 13 sati dnevno i imaju „lošu platu“. Vlasnici farmi tvrde da se kod njih radi osam do devet sati dnevno.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...