SEKTORSKA PODRŠKA TURIZMU DOBRA, ALI ZAKASNELA MERA Veći broj turističkih agencija neće prihvatiti ovu vrstu pomoći

BiznisIzdvajamoTurizam

15.12.2020 12:24 Autor: Marija Jovanović 3

SEKTORSKA PODRŠKA TURIZMU DOBRA, ALI ZAKASNELA MERA Veći broj turističkih agencija neće prihvatiti ovu vrstu pomoći SEKTORSKA PODRŠKA TURIZMU DOBRA, ALI ZAKASNELA MERA Veći broj turističkih agencija neće prihvatiti ovu vrstu pomoći
Nova sektorska pomoć namenjena turističkim radnicima je dobra, ali zakasnela mera. Većina agencija verovatno ovu pomoć neće iskoristiti jer nove mere sa sobom nose... SEKTORSKA PODRŠKA TURIZMU DOBRA, ALI ZAKASNELA MERA Veći broj turističkih agencija neće prihvatiti ovu vrstu pomoći

Nova sektorska pomoć namenjena turističkim radnicima je dobra, ali zakasnela mera. Većina agencija verovatno ovu pomoć neće iskoristiti jer nove mere sa sobom nose i određene uslove, a sama odluka je nepotpuna jer njome nisu obuhvaćeni svi, kaže za Biznis.rs direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA) Aleksandar Seničić.  

„Svaka pomoć u situaciji kada nema poslovanja i tekuće likvidnosti je dobra, ali u ovom trenutku za turističke agencije ona je zakasnela i baca maglu na suštinu problema. Naime, bez prometa i prihoda u proteklih devet meseci, potpuno iscrpljeni od troškova, malo je verovatno da će veći broj turističkih agencija uzeti ovu vrstu pomoći„, navodi Seničić.

Foto: Tanjug/Tanja Valić

Glavni razlozi za to su, kako objašnjava, uslovi poput zadržavanja radnika još dva meseca, ali i nepoznanica da li će biti otpisani ili pomereni rokovi za plaćanje poreza i doprinosa za prve dve opšte mere pomoći koje dolaze na naplatu od januara 2021. godine.

„Takođe, treba napomenuti da je i ova odluka nepotpuna jer nisu prepoznati preduzetnici i firme koje imaju turizam kao dodatnu delatnost. Kada govorimo o ugostiteljima, pretpostavljam da će njima ova pomoć više značiti s obzirom da, za razliku od agencija, oni ipak mogu da obavljaju svoju delatnost u smanjenom obimu“, kaže direktor YUTA.

Polovina zaposlenih ostala na ulici 

U sektoru turističkih agencija radilo je oko 4.500 radnika. Do sada je oko 50 odsto njih ostalo bez posla, a sledeći presek i talas otpuštanja krenuće od 1. januara sledeće godine kada istekne obaveza zadržavanja radnika, objašnjava Seničić za naš portal.

„Do sada je prema nekim podacima oko 15 agencija (organizatora putovanja) podnelo zahtev za stečaj ili likvidaciju. U segmentu posrednika oko 20 je u istom postupku, dok je oko 100 agencija predalo zahteve za mirovanje firme“, napominje Seničić.

Foto: Tanjug

„Od januara, ukoliko ne dođe dugo očekivana sektorska, konkretna pomoć, možemo očekivati da velika većina radnika ostane bez posla, kao i da jedan broj turističkih agencija prestane sa radom. Naročito, ukoliko se početkom proleća ne stabilizuje epidemiološka situacija i ne bude mogućnosti bar za delimičan rad turističkih agencija“, navodi on.

Samo 25 odsto agencija rešilo problem garancija 

Iako se mesecima razgovara sa osiguravajućim kućama i resornim ministarstvom problem sa polisama osiguranja za većinu agencija i dalje postoji i nije rešen.

„Naime, tri osiguravajuće kuće su radile ove vrste polisa i imali su limitiran iznos mogućeg pokrića od strane reosiguravača, tako da je izdato svega 70 polisa, dok je oko 30 agencija uspelo da pribavi bankarske garancije. Drugi osiguravači su svoje predloge po ovom pitanju dali resornom ministarstvu, i oni nisu bili usvojeni, tako da u ovom trenutku tek je negde oko 25 odsto agencija rešilo problem garancija„, naglašava Seničić.

Foto:Pixabay.com

Prema njegovim rečima, mora se hitno preduzeti mera izmene Pravilnika o garancijama putovanja po sistemu koji funkcioniše u većem delu Evrope, po osnovu ostvarenog prometa, a ne broja putnika.

„Kada neki zakonski ili podzakonski akt limitira broj firmi na samo 25 odsto onih koje su ispunile uslov da se tome prilagode, jasno je da sam akt nije prepoznao na pravi način tržište“, dodaje Seničić.

Konkretni zahtevi na stolu

Kada je reč o merama pomoći koje bi u ovom trenutku pomogle sektoru turističkih agencija, renta car kompanijama i vodičima, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija navodi njihove pređašnje zahteve. To su:

  • Bespovratna finansijska pomoć, po principu hotelijera
  • Krediti Fonda za razvoja – da se po prioritetu rešavaju zahtevi iz turističkog sektora, posebno oni manji do pet milion dinara
  • Moratorijum na kredite i lizing aranžmane
  • Otpis poreza i doprinosa po osnovu dosadašnjih opštih mera pomoći
  • Hitna izmena Pravilnika o garancija putovanja

„Razgovore vodimo i dalje i nadamo se da ćemo najkasnije početkom sledeće godine uspeti da se izborimo za najveći deo tražene pomoći“, zaključuje Seničić.

  • Nataly

    15.12.2020 #1 Author

    Pomoć je beznačajna zato što nema poslovanja a uslovljena je zadržavanjem radnika. Na tržištu ostaju samo najuporniji. Mada u ovoj situaciji ništa ne pomaže pa ni srpski inat.

    Odgovori

  • Goca Bg

    15.12.2020 #2 Author

    Zakasnela pomoc za vecinu…

    Odgovori

  • ZEC

    16.12.2020 #3 Author

    Vratite pare za nerelizovana putovanja pa se onda slobodno gasite, ILI U ZATVOR DOK NE OBEŠTETITE OŠTEĆENE !

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...