Najveći broj novih startapa bavi se digitalnim tehnologijama
16.5.2024 11:41 Autor: Milica Vojtek 3
„Svedoci smo dva globalna trenda koji se tiču svih nas. Prvi globalni trend koji se dešava jeste digitalna tranzicija koja upravlja socijalnim i tehnološkim promenama, i moglo bi se reći da je slična velikim revolucijama koje smo imali u prošlosti, poput pronalaska elektriciteta. Digitalna revolucija je specifična i po tome što se odvija jako brzo i ne znamo šta će doneti ni sledeće nedelje, ni sledećeg meseca, da ne pričamo o godini. Drugi trend je tranzicija održivosti koja ide ‘ruku pod ruku sa digitalnom tranzicijom'“, rekao je za Biznis.rs dr Vadim Grinevič, profesor preduzetništva i inovacija u malim preduzećima na Školi menadžmenta Univerziteta Bredford u Ujedinjenom Kralјevstvu.
Osnovna oblast interesovanja i stručnosti profesora Grineviča su oblasti razmene znanja, inkluzivnog i održivog preduzetništva, prostornih aspekata preduzetništva i inovacija i digitalnih poslovnih modela. Nјegovo istraživanje o ekonomiji digitalnih platformi doprinelo je unapređenju i reviziji zakona EU o potrošačima i marketingu u digitalnom dobu.
Vadim Grinevič je bio jedan od govornika na prvoj Međunarodnoj konferenciji o ekonomiji delјenja i savremenim poslovnim modelima IC-SHARE 2024 koja je organizovana u okviru projekta PANACEA na Fakultetu organizacionih nauka u Beogradu 10. i 11. maja.
Govoreći o veštinama koje bi trebalo da imaju buduće generacije, profesor Grinevič je istakao svoje uverenje da nove generacije već imaju sve potrebne veštine za uspeh u poslu, odnosno preduzetnštvu.
„Uz digitalne tehnologije nove veštine idu intuitivno ukoliko se novim generacijama predstave na pravi način u ranim godinama. Sve kasnije biće nadogradnja tih veština“, kaže naš sagovornik.
Jedan od predmeta koje predaje profesor Grinevič jeste preduzetništvo i sa ponosom ističe da su njegovi studenti izuzetno zainteresovani za pokretanje vlastitih startapa.
„Mnogi startapi se kreiraju već tokom kursa. Svakog studenta koji izrazi želju da se upusti u preduzetništvo uvek prvo pitam da li je ozbiljan u toj ideji, i gotovo svi kažu da jesu. Tek nakon toga kreću da ostvaruju ideje“, kaže on.
Na pitanje za koje su to biznise danas zainteresovani studenti, profesor Grinevič kaže – isključivo iz oblasti tehnologije.
„Najveći broj startapa koji se kreiraju jesu u tehnologiji, mahom digitalnoj, ali postoji jedna grupa studenata koja se bavi i održivom tehnologijom“, kaže on.
Profesor ističe da se na putu od ideje do realizacije određenog startapa često dešavaju neuspesi, ali da tada ne treba odustati. Svojim studentima, kako kaže, objašnjava da u novi pokušaj idu sa znanjem iz prethodnog, te da oni koji ne uspeju iz prvog puta najčešće imaju uspeh sa drugim startapom.
Govoreći o veštačkoj inteligenciji, Grinevič ističe da uz sve što AI donosi još uvek ne može da zameni čoveka, jer je okrenut ka – prošlosti. Za nove ideje neophodna je ljudska kreativnost, zaključio je profesor.
Pročitajte još:
Projekat PANACEA, u okviru kog je održana konferencija IC-SHARE 2024, finansiran je kroz Fond za nauku Republike Srbije i njegov program IDEJE, a konferencija je realizovana uz podršku tri fakulteta koji su članovi konzorcijuma projekta – FON, Saobraćajni fakultet i Ekonomski fakultet Univerziteta u Beogradu.
Manja
16.5.2024 #1 Author…sve ce biti digitalizovano uskoro
Inquiete
16.5.2024 #2 AuthorModerno doba.
JANA
19.5.2024 #3 AuthorBas to, a manjak radne snage.