Kamatne stope Banke Japana najviše za tri decenije
16.6.2026 09:10 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Banka Japana povećala je u utorak referentnu kamatnu stopu na jedan odsto, što je najviši nivo u poslednjih 31 godinu i još jedan važan korak u stabilizaciji monetarne politike zemlje. To je prvo povećanje kamata od decembra, a odluka dolazi u trenutku kada centralna banka pokušava da obuzda inflaciju izazvanu rastom cena energije nakon rata između SAD i Irana.
U saopštenju nakon sednice, japanska centralna banka navela je da su se rizici od ozbiljnog usporavanja privrede smanjili zahvaljujući merama vlade za ublažavanje visokih troškova goriva i pronalaženju alternativnih izvora energije. Ipak, upozoreno je da kompanije relativno brzo prenose više cene nafte na svoje proizvode, što bi moglo da izazove šire poskupljenje robe i usluga. Banka je ocenila da postoji opasnost da osnovna inflacija premaši njen cilj, prenosi Reuters.
Odluka je usvojena odnosom glasova sedam prema jedan. Guverner Kazuo Ueda nije prisustvovao sednici zbog lečenja u bolnici, dok je jedini protiv bio novi član upravnog odbora Toičiro Asada, koji smatra da su rizici po privredni rast usled bliskoistočne krize veći od inflacionih pritisaka.
Finansijska tržišta pozitivno su reagovala na odluku. Glavni japanski berzanski indeks Nikkei 225 porastao je za oko jedan odsto i dostigao novi rekord iznad 70.000 poena, dok je jen blago ojačao prema dolaru. Istovremeno, centralna banka je odlučila da od aprila naredne godine zaustavi dalje smanjivanje otkupa državnih obveznica i nastavi da mesečno kupuje oko dva biliona jena obveznica.
Analitičari smatraju da je banka izabrala umeren pristup i da će nastaviti sa postepenim povećanjem kamata, verovatno jednom u šest do dvanaest meseci. Posebna pažnja sada je usmerena na izjave zamenika guvernera Šiniči Učida, koji bi mogao da nagovesti tempo budućih poteza centralne banke.
Pročitajte još:
Iako je sporazum između SAD i Irana donekle smanjio strahovanja od daljeg rasta cena energenata, inflacija u Japanu ostaje problem. Veleprodajne cene su u maju porasle na najviši nivo u poslednje tri godine, a ekonomisti očekuju da će osnovna inflacija ponovo premašiti cilj od dva odsto kasnije ove godine. Zbog toga mnogi procenjuju da će japanska centralna banka ostati pod pritiskom da nastavi sa povećanjem kamata, posebno ako jen ostane slab i nastavi da podstiče rast uvoznih cena.
















Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.