Pet stvari koje će uticati na ekonomska kretanja u narednih sedam dana
BerzaBiznisInovacijeInvesticijePoslovanje
7.2.2022 08:01 Autor: Marko Andrejić 6
Iako je u toku najkraći mesec u godini, to ne znači da februar ne donosi zanimljive događaje, lokalne i globalne, koji će itekako uticati na ekonomska i privredna kretanja. Nastup srpskih kompanija na sajmu u Moskvi, najnoviji kvartalni rezultati i nove globalne prognoze samo su neka od dešavanja od značaja za privrednike i poslovnu zajednicu u kratkom pregledu nedelje pred nama koji vam je pripremio Biznis.rs.
Srpske kompanije na sajmu hrane „Prodekspo-2022“ u Rusiji
Privredna komora Srbije u saradnji sa Razvojnom agencijom Srbije organizuje tradicionalno učešće srpskih kompanija u okviru najznačajnije međunarodne sajamske manifestacije prehrambenih proizvoda u Ruskoj federaciji i regionu – „Prodekspo-2022“, od 7. do 11. februara.
Trinaest srpskih kompanija promovisaće u Moskvi proizvodne programe mlečnih proizvoda, sireva, kajmaka i mlečnih namaza, mesnih prerađevina, kašica za decu, džemova, voćnih sokova, smrznutog i sušenog voća i povrća, konditorskih proizvoda, alkoholnih proizvoda, vina i rakije.
„Prodekspo “ je najveća i najznačajnija specijalizovana izložba prehrambene industrije u Ruskoj Federaciji i Evroaziji, u okviru koje se, pored prezentacija najsavremenijih tehnologija u proizvodnji hrane, organizuju i poslovni susreti i komercijalni pregovori proizvođača, izvoznika i distributera, kao i predstavnika vodećih federalnih i regionalnih maloprodajnih trgovinskih lanaca. Svake godine sajam poseti više od 70.000 posetilaca iz preko 110 zemalja.
Srbija dobija Centar za četvrtu industrijsku revoluciju
U sedištu Svetskog ekonomskog foruma u Ženevi u ponedeljak će biti potpisan Sporazum o uspostavljanju Centra Svetskog ekonomskog foruma za Četvrtu industrijsku revoluciju u Srbiji, najavljeno je na sajtu Vlade Srbije.
U ime vlade dokument će potpisati direktor Kancelarije za IT i elektronsku upravu Mihailo Jovanović, a potpisivanju će prisustvovati i premijerka Ana Brnabić.
Centar Svetskog ekonomskog foruma za Četvrtu industrijsku revoluciju u Srbiji biće, kako se navodi, 16. u mreži centara foruma u svetu i prvi u regionu Zapadnog Balkana. Fokus u radu centra biće na veštačkoj inteligenciji i bioinženjeringu.
Nove globalne prognoze – industrija, inflacija, BDP…
U ponedeljak će biti objavljeni najnoviji rezultati industrijske proizvodnje u Nemačkoj, a eksperti procenjuju da će doći do rasta od 0,4 odsto, nakon prethodnog pada od 0,2 procenta.
Za četvrtak je zakazana objava izveštaja o indeksu potrošačkih cena u SAD. Ekonomisti očekuju rast od 0,5 odsto u odnosu na prethodni mesec i 7,3 odsto u poređenju sa istim mesecom prošle godine, dok bi osnovni indeks (bez cena hrane i energije) mogao da poraste 0,5 odsto mesečno i 5,9 odsto godišnje.
U petak će biti poznati rezultati kretanja privrede u Velikoj Britaniji, pošto će biti objavljena vrednost bruto domaćeg proizvoda (BDP) u prethodnom kvartalu. Procene govore da bi rast BDP-a mogao da ostane 1,1 odsto, baš kao i u prošlom tromesečju.
Berze čekaju nove kvartalne izveštaje
Ove nedelje biće objavljeni kvartalni izveštaji brojnih globalnih kompanija, a finansijski analitičari sa posebnim nestrpljenjem očekuju rezultate firmi na čije je poslovanje značajno uticala pandemija. U utorak će svoje izveštaje objaviti Pfizer, Peloton i Lyft, u sredu Disney i Uber, a u četvrtak Twitter i AstraZeneca. Takođe u četvrtak biće poznato kako su u prethodnom kvartalu poslovali jedan od vodećih globalnih proizvođača čelika ArcelorMittal, kao i ljuti rivali Coca-Cola i PepsiCo.
Pročitajte još:
Oporavak kriptovaluta
Izgleda da je kriptovalutama dobrodošlo okretanje novog lista na kalendaru, pošto je bitcoin nakon pada od skoro 20 odsto u januaru, u proteklih sedam dana ojačao za oko 15 procenata. U ponedeljak ujutru cena najpoznatije kriptovalute bila je 42.700 dolara. I druga najveća digitalna valuta po kapitalizaciji – Ethereum zabeležio je značajan rast, pa mu je za nedelju dana cena skočila za više od 23 odsto. Jutros se njime trgovalo po ceni od 3.089 dolara.
Kao i obično, postavlja se pitanje šta će biti sledeći glavni faktor koji će uticati na kretanje cena kriptovaluta, pošto trenutni oporavak analitičari povezuju sa najnižim nivoom Nasdaq indeksa od januarske korekcije. Izveštaj o inflaciji, odnosno indeksu potrošačkih cena u SAD, koji će biti objavljen u četvrtak, mogao bi biti sledeći katalizator za kretanje kriptovaluta, naviše ili naniže.
MIŠKOVIĆ
7.2.2022 #1 Authordosta toga utiče na kratanja na tržištu, najgore je što se inflacija zahuktava
za krajnje potrošaće će biti najgore
MARKO7
7.2.2022 #2 AuthorPa dobro i nije puno vremena iskreno. Biće to bolje
SANJA
7.2.2022 #3 AuthorIzgleda da uprkos koroni svetka ekonomija ima sanse za oporavak
Ivan
7.2.2022 #4 AuthorBice to sve dobro na kraju.
LJUBIŠA
7.2.2022 #5 AuthorAjde da se bar nadamo, što kažu…🙄
GINKO
3.7.2022 #6 AuthorOtptimisti ali ide ka sve gorem