Velika prilika za investicionog giganta i njihove klijente

BlackRock vidi potencijal u odbačenim bankarskim sredstvima

BankeNovacSvet

26.7.2023 11:19 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

BlackRock vidi potencijal u odbačenim bankarskim sredstvima BlackRock vidi potencijal u odbačenim bankarskim sredstvima
BlackRock je spreman da postane veći kupac sredstava kojih banke žele da se oslobode da bi poboljšale svoju likvidnost, nakon što su zaključili da... BlackRock vidi potencijal u odbačenim bankarskim sredstvima

BlackRock je spreman da postane veći kupac sredstava kojih banke žele da se oslobode da bi poboljšale svoju likvidnost, nakon što su zaključili da se industrija suočava sa turbulentnim godinama izazvanim visokim kamatnim stopama, novim strogim propisima i mogućom konsolidacijom.

Geri Šedlin (Gary Shedlin), potpredsednik najvećeg svetskog menadžera imovine, predvodi napore da se BlackRock fondovi pozicioniraju kao izvori kapitala za banke koje žele da prodaju hartije od vrednosti zaštićene imovinom ili velike portfelje potrošačkih, komercijalnih ili stambenih kredita, piše Bloomberg.

Ne postoji nedostatak ponude, zajmodavci svaki dan nude imovinu potencijalnim kupcima kao što je BlackRock, a tempo prodaje velikih zajmova se ubrzava, rekao je Šedlin u intervjuu. Promene su deo dugoročnog trenda u kojem će privatni kapital igrati veću ulogu u podršci zajmodavcima, rekao je on.

„Ovo je velika prilika za BlackRock. To je i prilika za naše klijente“, rekao je Šedlin, bivši finansijski direktor kompanije, a prethodno bankar finansijskih institucija u banci Morgan Stanley. Kao deo plana, BlackRock bi mogao da pokrene nova investiciona sredstva koja ciljaju na bankarsku imovinu, rekao je on.

Menadžeri privatnog kapitala i kredita pokušavali su da kupe dislocirana sredstva od banaka, a neki od najvećih menadžera alternativnih sredstava u zemlji pokušali su da učestvuju u procesu vlade SAD da prodaju problematične zajmodavce nakon što su četiri od njih propala ranije ove godine.

Fondovi kojima upravljaju rukovodioci investicionog fonda BlackRock dugo su investirali u hartije od vrednosti obezbeđene imovinom, a kompanija je godinama savetovala finansijske institucije i regulatore.

Dok je Šedlin rekao da je „mini-kriza“ sada uglavnom gotova, banke se i dalje moraju boriti sa fondovima koji mame štediše većim prinosima i neusklađenostima između trajanja imovine u knjigama zajmodavaca i obaveza prema njihovim klijentima. Neka imovina, uključujući kredite za komercijalne nekretnine, su u opasnosti, rekao je on.

Izvršni direktor fonda BlackRock Lari Fink (Larry Fink) rekao je da je kolaps srednjih američkih banaka ove godine razotkrio „pukotine u finansijskom sistemu“ i podsetio na „krizu koja se sporo odvija“ iz ere štednje i kredita iz 80-ih i 90-ih godina. Sam BlackRock je ove godine bio deo neuspešne ponude banke za First Republic Bank, pri čemu se očekivalo da će menadžer imovine preuzeti hipotekarna sredstva za stanovanje od zajmodavca.

Foto: Pixabay.com
Foto: Pixabay.com

Kao rezultat toga, američke regionalne banke smanjuju bilanse jer najagresivnije povećanje kamatnih stopa od strane Federalnih rezervi narušava vrednost nekih od njihovih sredstava.

Western Alliance banka je u poslednjem kvartalu prodala imovinu od oko četiri milijarde dolara, dok je banka PacWest prodala portfelj od 3,5 milijardi američkih dolara kompaniji Ares Management.

Aron Klajn (Aaron Klein), viši saradnik na Brookings institutu rekao je: „Da banke ne prave nikakve promene, onda ne bi prepoznale promenu u svojoj strukturi finansiranja.“

Ipak, najviši američki bankarski regulatori pripremaju se da 27. jula objave sveobuhvatan plan za pooštravanje kapitalnih standarda. Potpredsednik Federalnih rezervi za nadzor Majkl Bar (Michael Barr) rekao je da će promene verovatno dovesti do toga da će najveće banke morati da drže dodatna dva procentna poena kapitala – ili dodatna dva dolara kapitala na svakih 100 dolara u aktivi koja je rizična.

BlackRock bi se mogao suočiti sa drugim finansijskim gigantima poput investitora Blackstone, čiji je izvršni direktor Stiv Švarcman (Steve Schwarzman) u maju rekao da je u pregovorima sa nekoliko američkih regionalnih banaka da istraže kupovinu imovine i kredite koje oni daju.

Iako Šedlin ne vidi trenutnu „masovnu rasprodaju“ bankarske imovine, on je rekao da će u naredne dve do tri godine doći do prelaska na novi odnos između investitora i banaka.

Šedlin predviđa da će banke sve više slediti „model od početka do distribucije“, što znači da će biti više kredita ili sredstava koje će banke verovatno upakovati u hartije od vrednosti ili prodati u portfelje investitorima kao što je BlackRock.

„Nismo im konkurenti“, rekao je Šedlin o bankama. „Mi ponovo donosimo, za razliku od mnogih ljudi, neverovatno fleksibilan kapital na stolu.“

Postojeći fondovi kompanije BlackRock sa fiksnim prihodima, uključujući fond za strateške mogućnosti prihoda i fondove za ukupni povrat, mogli bi biti potencijalni investitori u kvalitetniju imovinu koju banke preuzimaju, rekao je Šedlin. BlackRock trenutno nadgleda više od 100 milijardi dolara u sekjuritizovanoj imovini u nizu fondova i računa.

Oportunistička strategija ulaganja mogla bi se fokusirati na preuzimanje problematične imovine od banaka koje nude veće prinose, rekao je on. „Ti oportunistički fondovi kapitala, takođe, postoje danas u fondu BlackRock i postojaće i u budućnosti“, rekao je Šedlin.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.