Energetski pasoši direktno utiču na vrednost nekretnina i dobijanje subvencija
BiznisEkologijaInfrastrukturaNekretnineNovacU fokusu
1.11.2021 13:38 Autor: Julijana Vincan
Prema Pravilniku o uslovima, sadržini i načinu izdavanja sertifikata o energetskim svojstvima zgrada, svi novoizgrađeni objekti, kao i oni na kojima se vrši više od 25 odsto rekonstrukcije, moraju posedovati energetski pasoš. To znači da će svi oni koji grade nove, ali i rekonstruišu, adaptiraju ili saniraju postojeće objekte morati da nabave ovaj dokument.
„Energetski pasoš je dokument bez koga nije moguće dobiti upotrebnu dozvolu. Trenutno je kod nas propisano da nove zgrade moraju biti nаjmаnje ‘C’ razred, dok za postojeće zgrade energetski razred nakon intervencije mora biti poboljšan najmanje za jedan nivo. Takođe, sve nekretnine na tržištu koje se prodaju/ iznajmljuju moraju imati ovaj dokument“, objašnjava za Biznis.rs Marija Todorović iz kompanije Energy Concept.
Energetski pasoš je sertifikat o energetskim svojstvima zgrade, koji ima sadržaj i izgled u skladu sa Pravilnikom o uslovima, sadržini i načinu izdavanja sertifikata.
„Energetski pasoš sаdrži podаtke o energetskom rаzredu zgrаde, odnosno o potrebnoj energiji zа grejаnje. Na osnovu specifične godišnje potrebne toplotne energije za grejanje, zgrade se svrstavaju u energetske razrede, od A+ razreda sa najmanjom potrošnjom (≤15 kWh/m2), do ‘G’ razreda sa najvećom potrošnjom energije (>250 kWh/m2). Energetski pasoš daje i kvalitativne informacije o nekretnini, pa možete saznati sve o ugrađenim materijalima i sistemima, kao i o uslovima komfora u objektu“, obrazložila je naša sagovornica.
Dodala je da ovaj dokument sadrži i predviđene mere za unapređenje energetske efikasnosti zgrade, odnosno preporuke za unapređenje komfora i smanjenje potrošnje energije.
„Energetski pasoš pruža uvid u postojeće karakteristike, energetski razred, odnosno potrošnju energije i kvalitet objekta, kao i predloge inženjera kako biste mogli da unapredite kvalitet objekta. Zato je jako važno da pri pregledu energetskog pasoša obavezno pogledate stranu broj četiri, koja sadrži predviđene mere za unapređenje energetske efikasnosti zgrade. Na taj način svako ko kupuje ili iznajmljuje nekretninu ima jasniju sliku o vrednosti nekretnine, kao i budućim ulaganjima pri rekonstrukciji objekta. Ovo je veoma važno, jer će upravo to uticati na cenu nekretnine“, naglasila je Todorović.
Pravilnikom o energetskoj efikasnosti zgrada predviđeno je da svi novoizgrađeni objekti, kao i oni na kojima se vrši više od 25 procenata rekonstrukcije, moraju posedovati energetski pasoš, pa se na taj način i obezbeđuje sprovođenje energetski efikasne politike.
„Dobro termički izolovana zgrada manje troši energiju za grejanje zimi i za hlađenje leti, a boravak u njoj je ugodniji i kvalitetniji, drugim rečima, energetski efikasna zgrada čuva energiju, a njen životni vek je duži. Takođe, unapređenjem energetske efikasnosti u zgradama doprinosimo zaštiti životne sredine i smanjenju emisije štetnih gasova koji nastaju sagorevanjem energenata koje iskoristimo za zagrevanje prostora“, smatra naša sagovornica.
Prema njenim rečima, Zakonom o stanovanju i održavanju zgrada unapređenje energetske efikasnosti u zgradama je utvrđeno kao javni interes u Republici Srbiji.
„Istraživanjem stambenih zgrada pokazalo se da 85 odsto njih u Srbiji ne zadovoljava minimalne uslove energetske efikasnosti. Energetski pasoš se izdaje na osnovu sprovedenog energetskog pregleda zgrade i postojeće projektne dokumentacije. U fazi tehničkog prijema zgrade, od strane ovlašćenog lica na terenu se vrši pregled svih pojedinosti i karakteristika koje su u samom sertifikatu naznačene. Ukoliko se utvrdi validnost svih podataka, energetski pasoš se potpisuje i kao dokument postaje validan na period od 10 godina„, navodi Todorović.
Pomenuti dokument, kako kaže, mora da bude overen od strane odgovornog inženjera sa licencom 381 i pravnog lica ‐ firme koja je ovlašćena za izdavanje pasoša.
Pročitajte još:
„Rešenje o ispunjenosti uslova za izdavanje sertifikata o energetskim svojstvima zgrada izdaje Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Republike Srbije. Dakle, pasoš je validan samo ako ga je overila ovlašćena kompanija“, napomenula je naša sagovornica.
Kada je reč o subvencijama za stolariju, iz Ministarstva rudarstva i energetike više puta je rečeno da je jedini kriterijum za dobijanje novca upravo energetski pasoš – sertifikat kojim se proveravaju energetska svojstva i efikasnost objekta, odnosno koliko je postojeća izolacija u stanju da zadrži toplotu.