Nelikvidnost kineskog giganta u sektoru nekretnina potresa tržišta

Evergrande – obuzdavanje luksuza ili početak velike krize?

BerzaBiznisFirme u fokusuNekretnineNovacU fokusu

23.9.2021 14:23 Autor: Vladimir Jokanović 1

Evergrande – obuzdavanje luksuza ili početak velike krize? Evergrande – obuzdavanje luksuza ili početak velike krize?
Najveća kineska građevinska kompanija Evergrande unela je nemir na finansijska tržišta širom sveta kada je u ponedeljak najavila nelikvidnost u iznosu 300 milijardi dolara.... Evergrande – obuzdavanje luksuza ili početak velike krize?

Najveća kineska građevinska kompanija Evergrande unela je nemir na finansijska tržišta širom sveta kada je u ponedeljak najavila nelikvidnost u iznosu 300 milijardi dolara. Eksperti uglavnom prognoziraju da će država pokriti dugove, jer to nije previše novca za Kinu. Ipak, Evergrande je toliko veliki događaj u jednoj zaista ogromnoj industriji, da su neke posledice neminovne.

Prema podacima kojima barata američki magazin Time, proizvodnja nekretnina i usluge u toj industriji čine 29 odsto BDP Kine. U prošloj godini BDP Kine dostigao je 14.720 milijardi dolara, a 29 odsto od te sume je 4.269 milijardi dolara. Iako 300 milijardi dolara u poređenju sa ovim ciframa više ne izgleda tako veliko, reč je o krizi u industriji koja vuče Kinu napred. Skoro trećina ekonomije uzdrmana je, jer je uzdrman njen najveći predstavnik, Evergrande Ggroup.

Budući da skoro trećina kineske ekonomije stoji na nekretninama, osećaj da je napukao jedan od stubova napretka uliva nesigurnost u čitav sistem. Zbog usporavanja kolosalnog tržišta nekretnina u Kini usled nelikvidnosti kompanije Evergrande, rejting agencija Fitch smanjila je prognozu kineskog privrednog rasta za ovu godinu sa 8,4 na 8,1 odsto.

Izvor: Bloomberg

Kompaniji Evergrande Group u četvrtak pristiže na naplatu kamata u iznosu od 83,5 miliona dolara od offshore investitora, među kojima su banke UBS i HSBC, a najveći poverilac je Ashore, koji potražuje 63 miliona dolara od pomenutog iznosa. Evergrande je u sredu saopštio da je pitanje dugovanja za kineske obveznice u iznosu 35,9 miliona dolara „rešeno vanberzanskim pregovorima“, prenosi FT.

Vrednost akcija Evergrande Group porasla je na berzi u Hong Kongu za više od 20 odsto nakon što je postignut sporazum sa vlasnicima kineskih obveznica. Najava je pomogla u smirivanju zabrinutosti investitora u vezi sa glavnim dugom od 300 milijardi dolara. Akcije Evergrande izgubile su više od 80 odsto vrednosti na berzi u Hong Kongu ove godine, dok se kompanija bori da prikupi novac za podmirivanje svojih obaveza, prenosi BBC.

Izvor: Bloomberg

Prema ocenama analitičara koje je anketirala agencija Reuters, očekuje se da će rast cena nekretnina u Kini u 2021. godini iznositi 3,5 odsto, dok su isti analitičari u junu predvideli rast cena za pet procenata. Stručnjaci za kinesko tržište nekretnina, koje je najveće u svetu, ocenjuju da je pooštravanje kontrole imovine, posebno za hipotekarne kredite, dovelo do usporavanja rasta cena stanova. U više od 20 gradova u Kini, uključujući Peking i Gvandžou, pojačana su ograničenja u sektoru nekretnina.

Globalna finansijska tržišta spremaju se za potencijalne naknadne potrese. Evergrande je najveći kineski izdavalac visoko prinosnih obveznica denominovanih u dolarima, a računi stižu od banaka i dobavljača. S obzirom na to kolika je težina Evergrande na kineskom tržišti nekretnina, rizik od njegovog kolapsa mogao bi se preneti na širi pad cena nekretnina. To je loša vest za kinesku ekonomiju u kojoj je 27 odsto kredita namenjeno nekretninama.

Izvor: Numbeo Property Prices Index 2021

Stres je veliki, pa ne čudi što su se besni kupci stanova okupili u sedištu kompanije Evergrande u Šenženu gde su zahtevali ponovno pokretanje izgradnje njihovih domova koje su već platili. Evergrande je delimično poznata priča o preterano sistemski važnoj kompaniji koja zarađuje na strpljenju svojih investitora, ocenjuje Bloomberg, podsećajući da su kineske vlasti godinama preduzimale korake da ohlade cene nekretnina, koje su videli kao potencijalni izvor rizika.

Analitičari tumače da Peking želi da kineske ekonomske resurse usmeri ka oblastima za koje smatra da su suštinski važnije za nacionalnu bezbednost, na visokotehnološku proizvodnju pre svega. Kineski lideri govore o ciljevima „umerenog prosperiteta“ i „zajedničkog prosperiteta“, a domaćinstva koja akumuliraju više duga za kupovinu luksuznih kuća ili više njih, ne uklapaju se u tu viziju. Obećanja kineskog predsednika Si Đipinga da će smanjiti zagađenje i emisiju ugljen-dioksida takođe zahtevaju obuzdavanje izgradnje.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...