Samit guvernera i ministara finansija regiona

Inflacija i normalizacija monetarne politike glavne teme skupa u Bečićima

BankeNovacRegionSrbija

29.5.2023 12:29 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Inflacija i normalizacija monetarne politike glavne teme skupa u Bečićima Inflacija i normalizacija monetarne politike glavne teme skupa u Bečićima
Visoka stopa inflacije i ubrzana normalizacija monetarne politike ključni su izazovi s kojima se suočavaju zemlje Zapadnog Balkana, ocenjeno je danas u Bečićima na... Inflacija i normalizacija monetarne politike glavne teme skupa u Bečićima

Visoka stopa inflacije i ubrzana normalizacija monetarne politike ključni su izazovi s kojima se suočavaju zemlje Zapadnog Balkana, ocenjeno je danas u Bečićima na desetom Samitu guvernera, ministara finansija i direktora poreskih uprava regiona.

Kako je na otvaranju dvodnevnog skupa rekao predsednik Saveta ekonomista Srbije Aleksandar Vlahović, inflacija je u regionu u prošloj godini bila najviša u prethodne dve decenije, pri čemu su najveće stope zabeležene u Srbiji i Severnoj Makedoniji a najmanja u Albaniji, prenosi Beta.

Ocenio je da usled visoke stope inflacije stagnira tempo smanjenja siromaštva, ali i dodao da u većini zemalja regiona postoje „optimistični“ znakovi obuzdavanja inflacije.

Govoreći o bruto domaćem proizvodu (BDP) na Zapadnom Balkanu, Vlahović je kazao da svi u regionu imaju problem da dostignu „robusnu“ stopu rasta od pet i više odsto. „U 2023. očekuje se rast BDP od 2,6 odsto vođen rastom potrošnje i javnim investicijama“, kazao je Vlahović i dodao da prepreku za robusniji rast u regionu, osim globalnih faktora poput rata u Ukrajini, krize bankarskog sektora i eventualno usporenog rasta Kine, predstavljaju i „nedovoljno razvijene institucije“.

On je kazao i da je prosečan BDP po glavi stanovnika na Zapadnom Balaknu tek jedna četvrtina prosečnog BDP po stanovniku u najrazvijenijim zemljama EU.

Od januara 2012. do 2021, inflacija u zemljama regiona bila je ispod tri odsto, a po oceni panelista, pandemija korona virusa uslovila je da se iz tog perioda „velike stabilnosti“ uđe u period „velike nestabilnosti“.

Inflacija u Srbiji je u prošloj godini dostigla rekordnih 15,1 odsto a po rečima viceguvernera Narodne banke Srbije Željka Jovića, prva reakcija NBS u cilju zaustavljanja inflacije bilo je povećanje referentne kamatne stope za pet procentnih poena. Jović je rekao i da je prvi cilj NBS u narednom periodu postizanje cenovne stabilnosti, drugi cilj je finansijska stabilnost, a treći podrška ekonomskoj politici Vlade Srbije.

Navodeći da je inflacija u Crnoj Gori prošle godine iznosila 17,2 odsto, guverner crnogorske Centralne banke Radoje Žugić kazao je da je merama monetarne politike inflacija u ovoj godini spuštena na oko osam odsto.

„Projekcije su da inflacija neće imati novi rast“, kazao je Žugić. Dodao je da su dva ključna cilja Centralne banke finansijska stabilnost i stabilnost cena.

Na skupu su učestvovali i guverneri centralnih banaka Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije i Hrvatske, kao i viceguverneri Banke Slovenije i Banke Albanije. Na regionalnom samitu u Bečićima sutra će biti održan panel „Zdrave javne finansije – ključni preduslov privrednog rasta i izgradnje moderne tržišne privrede i u uslovima produžene geopolitičke neizvesnosti“.

Organizator samita je Savez ekonomista Srbije, pokrovitelj je crnogorsko Ministarstvo finansija i Centralna banka, a partner je kompanija JTI.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.