Poljoprivrednici na lizing najčešće kupuju traktore i kombajne
AgrobiznisInvesticijePoslovanje
3.10.2023 13:11 Autor: Ljiljana Begović 4
Poljoprivrednici u Srbiji imaju oko 450.000 traktora, ali prema rečima agroanalitičara to su mahom stare mašine. U proseku, čak 86 odsto njih su stariji od 20 godina.
Srbija je uvozno zavisna kada je reč o poljoprivrednoj mehanizaciji. Iako u našoj zemlji postoji segment koji pokriva određene potrebe srednjih i malih gazdinstava, to još uvek ne zadovoljava potrebe domaćeg tržišta, pa je uvoz neophodan.
Prosečan uvoz poljoprivredne mehanizacije na godišnjem nivou kreće se od 120 do 150 miliona evra, a pretežno se uvoze traktori, kombajni, klasične priključne mašine i manipulatori. Prema rečima uvoznika poljoprivrednih mašina i opreme, do 2030. godine godišnje je potrebno uvoditi u poljoprivredu Srbije oko 21.000 traktora.
Kako je nedavno za Biznis.rs komentarisao urednik na Radio-televiziji Vojvodine (RTV) i novinar specijalizovan za poljoprivredne teme Goran Eror, inače i sam poljoprivrednik sa gazdinstvom u iriškom selu Rivice, poslednjih nekoliko godina poljoprivrednici su zanovili mehanizaciju, i to gotovo isključivo zahvaljujući podsticajnim merama AP Vojvodine preko Sekretarijata za poljoprivredu i onih na nivou države, preko Ministarstva poljoprivrede.
Međutim, mnogim poljoprivrednicima je često jedini način da dođu do novih mašina iznajmljivanje ili kupovina na kredit, odnosno lizing. Prema rečima poslovnih savetnika, uvek je aktuelna dilema da li uzeti kredit ili kupiti poljoprivrednu mašinu putem lizinga, pa bi prilikom ove odluke trebalo pre svega sagledati dobre i loše strane obe mogućnosti.
Kada se mašina kupuje na lizing ili putem kredita takođe bi trebalo voditi računa o tome da nećete biti u mogućnosti da prodate sredstvo dok ne otplatite poslednju ratu. Kod lizinga ne možete da prodate poljoprivrednu mašinu pre otplate poslednje rate zato što niste zvanični vlasnik, a to ne možete da uradite ni kod kredita zato što banke uglavnom to ugovorima zabranjuju.
Pre potpisivanja ugovora, bilo da je za lizing ili za bankarski kredit, trebalo bi proveriti uslove za prevremenu otplatu.
Iz OTP Leasing Srbija kažu da je lizing ove kompanije kao način finansiranja isključivo namenjen za finansiranje mašina i samim tim je specijalizovan za ovaj deo poljoprivrede.
“Kvalitetna saradnja sa prodavcima poljoprivredne mehanizacije, koja se ogleda kroz brzu konekciju sa poljoprivrednicima i veoma brzo donošenje odluka od strane lizing kompanija, jedna je od osnovnih prednosti lizinga, jer svi znamo koliko su bitni rokovi u modernoj poljoprivredi”, navode naši sagovornici.
Poljoprivrednici se najčešće pri nabavci mašina odlučuju da konkurišu za neke od subvencija, međutim ako podsticaj ne dobiju na taj način lizing je jedna od opcija da dođu do neophodne opreme.
Dodatne prednosti koje se izdvajaju su dug period finansiranja (do sedam godina), izbor u datumu dospeća rate, pojednostavljena dokumentacija za odobrenje, mašina kao isključiv predmet obezbeđenja, dok dodatni zalozi nisu potrebni. To znači da je zalog sama mehanizacija. U pravnom smislu lizing kuća je vlasnik mašina odnosno opreme, dok je u finansijskom to sam poljoprivrednik ili registrovano gazdinstvo.
Takođe, neki od uslova koje poljoprivrednici treba da ispune da bi sredstvo za rad kupili putem lizinga jesu kreditna analiza gde se upoređuju troškovi, kao i obezbeđivanje učešća koje je neophodno kod ovakve vrste finansiranja.
“Učešća se kreću od 10 odsto pa naviše, a period finansiranja je od 13 do 72 meseca, dok visina kamatne stope zavisi od vrednosti mašine i od potencijala klijenta”, ističu iz OTP Leasing Srbija.
Naši sagovornici dodaju da pružaju mogućnost finansiranja širokog dijapazona poljoprivredne mehanizacije, od manjih priključnih mašina za obradu zemlje do velikih traktora i kombajna.
“Najviše su u kupovini putem lizinga zastupljeni traktori i kombajni koji čine oko 80 odsto finansirane mehanizacije, dok preostalih 20 procenata čine priključne mašine. Svakako, važno je napomenuti da svaka mašina koja ima serijski broj koji može da se finansira”, napominju iz OTP Leasing Srbija.
Pročitajte još:
Prema podacima bonitetne kuće CompanyWall pod šifrom delatnosti iznajmljivanje i lizing poljoprivrednih mašina i opreme registrovana je samo jedna firma sa sedištem u Šidu. Svrstano prema veličini u malo, preduzeće L.A.B.B. group posluje od 2008. godine.
Uvidom u finansijske izveštaje dolazi se do zaključka da su poslovne 2020. i 2021. bile nešto uspešnije u odnosu na prošlu godinu.
Naime, ostvarena dobit u 2020. godini za preduzeće L.A.B.B. group iznosila je 21.031.000 dinara, dok je u narednoj 2021. rezultat bio gotovo isti sa ostvarenih 21.669.000 dinara. Prethodna godina donela je pad kada je reč o poslovnom rezultatu sa zabeleženom dobiti od 759.000 dinara.
L.A.B.B. GROUP DOO ŠID
ĐURE JAKŠIĆA BB, 22240, Šid, Srbija
264.490.000,00 (2022)
44 (2022)
jevtić
4.10.2023 #1 AuthorPa svako uzima ono što mu je neophodno za rad
tamara71
4.10.2023 #2 AuthorUvozno zavisni je kljucna rec u tekstu, a ogromne subvencije idu stranim firmama
SHALIMAR
4.10.2023 #3 AuthorMoraju ulagati u mehanizaciju,kako tesko rade brz podrske drzave,dobro je i da mogu da kupe
DOBRILA
5.10.2023 #4 AuthorNjima je to najpotrebnije..