Moguće poskupljenje registracije automobila u Hrvatskoj
AutomobiliNovacOsiguranjeU fokusu
1.6.2022 09:52 Autor: Redakcija Biznis.rs 2
Hrvatskim vozačima koji nalete na divljač od 1. juna eventualne štete na vozilima nisu pokrivene polisom osiguranja. Razlog je istek polise koju je sa Eurohercom na godinu dana zaključilo tamošnje ministarstvo poljoprivrede kroz takozvani „ugovor o osiguranju od građansko-pravne vanugovorne odgovornosti prema trećim osobama svih ovlašćenika lova u Hrvatskoj”.
Početkom godine resorno ministarstvo je raspisalo konkurs za novi ugovor o toj jedinstvenoj polisi, međutim, nije stigla nijedna odgovarajuća ponuda, piše Poslovni dnevnik.
Tačnije, kako se navodi, primljena je samo ponuda HOK Osiguranja koje je ponudilo značajno višu cenu i to bez valjane garancije. Vrednost ponuđenog posla ministarstvo je procenilo na 40 miliona kuna (više od 3,7 miliona evra), dok je ponuda iznosila 57 miliona kuna (oko 7,6 miliona evra) uvećano za PDV. Nadmetanje je zato poništeno.
To što se niko nije prijavio i što je stigla skupa ponuda prema rečima osiguravača sve govori, jer je za njih taj posao zapravo neisplativ. Iako je pre nekoliko godina jedinstvena polisa izgledala kao dobar model, problem broja divljači koji iz godine u godinu raste, a time i štete, za rezultat imaju neisplativost i brojne sporove.
Taj model uveden je nakon dugogodišnje loše prakse prema kojoj su za nalet na divljač odgovarala pojedinačna lovačka društva, prema mestu gde se dogodilo naletanje, a što, kako se tada objašnjavalo, nije bilo dobro ni za vozače, jer su oni teško naplaćivali nastalu štetu, a ni za lovačka društva, koja su zbog odšteta ulazila u finansijske teškoće.
Od 2018. godine kao rešenje je uveden model jedinstvene polise, ali sada je ponovo na pragu promišljanje novog modela. Preloman će biti ishod novog, ponovljenog nadmetanja za polisu osiguranja od šteta od divljači, koje je Ministarstvo poljoprivrede Hrvatske raspisalo 31. maja, nudeći i nešto viši iznos – 50 miliona kuna (6,6 miliona evra).
Međutim, iz redova osiguravača i dalje su skeptični i tvrde da, osim ako se osetno ne podigne ponuda, treba tražiti drugi model za pokrivanje tih šteta. U resornom ministarstvu ne kriju da im je u ovom trenutku najvažnije da nađu rešenje za slučajeve šteta koji će nastati u vremenu dok se ne sprovede novi konkurs.
Rok za ponude je 13. jun, a u resornom ministarstvu kažu da već razgovaraju sa Hrvatskim lovačkim savezom o mogućim rešenjima. Od 2018. do 2021. godine za finansiranje polise osiguranja dodeljeno je 108,9 miliona kuna (oko 14,4 miliona evra), a iznos je iz godinu u godinu beležio rast.
Sve više sudara sa životinjama
Raste broj prijavljenih, ali i likvidiranih šteta, kao i ukupni finansijski iznosi. Tako je 2018. godine prijavljeno bilo 1.647 šteta, a lane 4.883, dok je broj likvidiranih šteta povećan sa 1.213 na 2.545 u istom periodu. Takođe, ukupan iznos likvidiranih šteta povećan je sa 17 miliona kuna (2,2 miliona evra) u 2018. godini na više od 46 miliona kuna (6,1 miliona evra) u 2021. godini.
Pročitajte još:
I iz resornog ministarstva je za Poslovni dnevnik objašnjeno da samo u dve zemlje Evropske unije, među kojima je i Hrvatska, za štetu od divljači odgovara ovlašćenik lova, dok najveći broj članica deli pravo i praksu po kojem vozač odgovara za štetu od divljači na vozilu, a ovlašćenik lova za poljoprivrednu štetu.
Iz više izvora čuje se tako da bi moguća rešenja mogla biti tražena i kroz uvođenje posebne obavezne polise osiguranja za vozila ili nove naknade, koja bi se ugradila u trošak koji bi se plaćao prilikom godišnje registracije automobila.
MARKO7
2.6.2022 #1 AuthorPa kod njih je preskupa registracija uvek bila…A pogotovo ako je poskupela onda je baš zeznuto…
GOCA BG
5.6.2022 #2 AuthorNe znam koji je taj drugi model za pokrivanje stete?!