Malo interesovanje za kuće i stanove koji odlaze na doboš

Kada banke odlučuju da prodaju nekretnine klijenata koje su pod hipotekom?

Nekretnine

4.4.2023 09:04 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Kada banke odlučuju da prodaju nekretnine klijenata koje su pod hipotekom? Kada banke odlučuju da prodaju nekretnine klijenata koje su pod hipotekom?
Prodaja imovine klijenata koji su stavili hipoteku na neku nekretninu, a ne izmiruju uredno kredit je poslednja opcija koju banke koriste. Bankari ističu da... Kada banke odlučuju da prodaju nekretnine klijenata koje su pod hipotekom?

Prodaja imovine klijenata koji su stavili hipoteku na neku nekretninu, a ne izmiruju uredno kredit je poslednja opcija koju banke koriste. Bankari ističu da se primenjuje baš samo ako i kada mora. Od trenutka kada pošalju prvu opomenu pa do momenta kada se nekretnina ponudi na prodaju prođe između dva meseca i pola godine.

Ne prodaju se lako kuće i stanovi koji zbog neplaćenih rata kredita odlaze na doboš. Malo je onih koji takve nekretnine hoće da kupe, uglavnom jer, kako mnogi smatraju, ne žele da zarađuju na tuđoj muci. Sa druge strane, i banke se na taj korak odlučuju tek kad iscrpe sve druge mogućnosti, prenosi RTS.

„Banka nije vlasnik te nekretnine, nego ona samo ima pravo da to naplati na ime ugovora koji je potpisala sa dužnikom. Banka to gleda kao poslednju instancu u naplati svojih potraživanja zato što je to komplikovano i pravno i administrativno, i imaju i taj reputacioni rizik koji ih muči kada dođu da uzmu tu nekretninu, aktivirani su i izvršitelji, i to je ono što se bankama nikad ne mili da rade“, objašnjava urednik sajta Kamatica Dušan Uzelac.

Kada baš mora, postupak se pokreće pred sudom, dozvoljava se izvršenje, uručuju se rešenja i procenitelji utvrđuju tržišnu vrednost. Sve nekretnine oglašavaju se na portalu E-aukcija.

„Postupak prodaje je da se prethodno utvrdi početna cena, koja je na prvoj javnoj prodaji 70 odsto od procenjene vrednosti nekretnine. Utvrđuju se licitacioni koraci čija visina može da bude do 10 procenata od početne cene, i onda lica faktički prihvatanjem početne cene i daljih licitacionih koraka daju svoju ponudu i na taj način učestvuju u javnoj prodaji“, obrazložio je Filip Stanković iz Komore javnih izvršitelja.

Ukoliko se, kako kaže, desi da preostane viška sredstava, javni izvršitelj ima obavezu da ta sredstva vrati izvršnom dužniku.

Najčešće se dobije između 60 i 80 odsto vrednosti, a nekad može i tržišna ukoliko se nekretnina nalazi na dobroj lokaciji. 

„Kad ljudi već znaju da napuštaju nekretninu, odnosno da će morati da je napuste, ne održavaju je baš najbolje. To znaju često da budu neodržavane, nekvalitetno održavane, zapuštene, oštećene nekretnine… Često ne možete da uđete u posed da vidite, nego kupujete mačku u džaku. Jeste to povoljno, jeftinije, ali obično to što bude jeftino bude na kraju najskuplje“, smatra Milić Đoković iz Klaster nekretnina.

Da bi neko učestvovao na javnom nadmetanju nije dovoljno samo da bude registrovan na portalu, već mora da uplati i jemstvo, i to u iznosu od 15 odsto od tržišne vrednosti nekretnine.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.