Održana radionica za tehničko i pravno priključenje Srbije SEPA platnim šemama
27.5.2025 17:47 Autor: Redakcija Biznis.rs 0



Narodna banka Srbije (NBS) i Svetska banka organizovale su danas u Beogradu međunarodnu radionicu „Tehnički i pravni aspekti priključenja SEPA platnim šemama“, s ciljem bližeg upoznavanja s tehničkim i pravnim aspektima priključenja banaka i drugih pružalaca platnih usluga iz Srbije geografskom području SEPA.
Radionicu je, saopštila je NBS, otvorila guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković i rekla da Srbija, svojim priključenjem Jedinstvenom području za plaćanja u evrima – SEPA području, otvorila novu etapu ekonomskih integracija sa Evropskom unijom (EU), prenosi Beta.
„Srbija danas ne sledi evropske tokove, već ih i oblikuje – vizijom, infrastrukturom i poverenjem koje je izgradila kod partnera i korisnika“, rekla je Tabaković.
Priključenjem panevropskom platnom prostoru, Srbija je, kako je navedeno, „zaokružila pažljivo vođen proces reformi i usklađivanja sa najvišim standardima unutar EU, a neke od njih su usvajanje modernog zakonskog okvira za platne usluge, jačanje kapaciteta bankarskog i fintech sektora i razvoj nacionalne DinaCard platne kartice“.
Guvernerka je kao simbol inovativnosti i pouzdanosti u oblasti bezgotovinskih plaćanja posebno istakla nacionalni sistem za instant plaćanja – IPS NBS koji od 2018. godine funkcioniše u realnom vremenu i unutar kojeg se obavlja preko pet miliona transakcija mesečno.
Posle iskustva s nacionalnim instant plaćanjima koje je Srbija stekla među prvima u Evropi, građani će moći da vrše i prekogranična instant plaćanja, zasnovana na SCT Inst šemi za transfere odobrenja koju definiše Evropski platni savet.
Pored transfera odobrenja (SCT i SCT Inst), korisnicima platnih usluga biće na raspolaganju i usluga direktnog zaduženja (SEPA Direct Debit – SDD) ka učesnicima, odnosno od učesnika triju šema Evropskog saveta za plaćanja, kada im budu pristupile finansijske institucije u Srbiji.
Pročitajte još:
NBS će im, kako je navedeno, kao i do sada, pružiti podršku u tom procesu da bi se svi učesnici iz Srbije efikasno pripremili i priključili u platne šeme SEPA i time unapredili plaćanja sa EU i drugim zemljama članicama ovog područja.
Cilj je, kako je istaknuto, da se pružaocima platnih usluga iz Srbije omogući da realizuju SEPA transakcije uz što manje troškove i izmena svojih informacionih sistema.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.