Mala proizvodnja i niske zalihe diktiraju cenu

Pojeftinjenje peleta možda tek u martu

NovacPoslovanjeSrbija

26.12.2022 08:21 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Pojeftinjenje peleta možda tek u martu Pojeftinjenje peleta možda tek u martu
Kako bi snabdela domaće tržište, Vlada Srbije je ograničenje cene peleta na 38.000 dinara produžila do kraja januara, ali je od decembra dozvolila delimičan... Pojeftinjenje peleta možda tek u martu

Kako bi snabdela domaće tržište, Vlada Srbije je ograničenje cene peleta na 38.000 dinara produžila do kraja januara, ali je od decembra dozvolila delimičan izvoz. Takođe, od novembra se beleži blagi pad cena drva, ali ne i peleta, a profesor Šumarskog fakulteta u Beogradu Branko Glavonjić ocenio je u izjavi za RTS da bi eventualno pojeftinjenje trebalo očekivati tek u martu.

Glavonjić je, tokom gostovanja na javnom servisu nabrojao pet razloga zašto pelet nije pojeftinio.

To su: pad proizvodnje peleta, niske zalihe i zasićenost domaćeg tržišta, pošto su potrošači nabavili dovoljne količine. Zatim, kako je rekao, dozvola za izvoz uz kvote je tek stupila na snagu, pa proizvođači treba ponovo da osvoje ranija izvozna tržišta, dok je peti razlog veliki nivo neizvesnosti kako će se stvari odvijati tokom naredne kalendarske godine.

Naglasio je da realno očekivati da se o pojeftinjenju peleta razmišlja tek u martu.

„Cene peleta se neće vratiti na nivo od 205 evra, jer ni struja neće biti 35 evra po megavat-satu, porasli su troškovi reprodukcionog materijala. Zaista je nezahvalno prognozirati procente sniženja cene peleta“, rekao je za RTS i ukazao da su cene u okruženju i EU više nego u Srbiji.

Upozorio je i da je u delu drvne industrije koja se bavi primarnom preradom drveta došlo do pada cena rezervne građe četinara, kao i bukve, dok u delu finalnog dela prerade drveta situacija počinje da se komplikuje od oktobra.

Prema njegovim rečima, potražnja za finalnim proizvodima drveta u Evropi je počela da pada, jer je ljude uplašila situacija se energentima.

„U mnogim našim preduzećima porudžbine su otkazane ili drastično smanjene. Upućujem molbu Vladi Srbije da organizuju sastanak sa proizvođačima nameštaja od masivnog drveta, jer im je u ovom trenutku potrebna pomoć“, zaključio je Glavonjić za RTS.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.