Rast spoljnotrgovinske razmene Srbije za 10 meseci 32,3 odsto
30.11.2022 13:59 Autor: Redakcija Biznis.rs 0
Spoljnotrgovinska robna razmena Srbije za 10 meseci ove godine bila je u vrednosti oko 53,7 milijardi evra, što je porast od 32,3 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, objavio je Republički zavod za statistiku (RZS).
Izvezeno je robe u vrednosti od 22,4 milijarde evra, za 27,2 procenta više u poređenju sa istim periodom prethodne godine, dok je uvoz uvećan 36,1 odsto, na oko 31 milijardu evra. Deficit u robnoj razmeni je bio 8,9 milijardi evra i 65,6 procenata je veći nego za 10 meseci 2021. godine.
Pokrivenost uvoza izvozom je 71,4 odsto i manja je od pokrivenosti u istom periodu prethodne godine, kada je iznosila 76,6 procenata, navodi se u saopštenju.
Glavni spoljnotrgovinski partneri Srbije u izvozu su Nemačka, Italija, Bosna i Hercegovina, Mađarska i Rumunija, a u uvozu Kina, Nemačka, Rusija, Italija i Mađarska.
Drugi po važnosti partner su zemlje sa kojima Srbija ima ugovor o slobodnoj trgovini (CEFTA) sa kojima je suficit u razmeni bio 2,1 milijarda evra, koji je rezultat uglavnom izvoza poljoprivrednih proizvoda (žitarice i proizvodi od njih), nafte i naftnih derivata, gvožđa i čelika, pića i električnih mašina i aparata.
Posmatrano pojedinačno po zemljama, najveći suficit u razmeni ostvaren je sa zemljama iz okruženja BiH (izvoze se najviše gasna ulja i motorni benzin, a uvozi se koks i polukoks od kamenog uglja i lignit, neaglomerisan), Crnom Gorom (izvoze se električna energija i lekovi za maloprodaju, a uvoze se najviše električna energija i lignit) i Severnom Makedonijom (izvoz električne energije i električnih provodnika, a uvozi se najviše električna energija i toplo valjani proizvodi od gvožđa i čelika).
Pročitajte još:
Od ostalih zemalja ističe se i suficit sa Rumunijom, Slovačkom, Hrvatskom, Velikom Britanijom, Švedskom, Španijom, Bugarskom i Češkom.
Najveći deficit je u trgovini sa Кinom (zbog uvoza telefona za mrežu stanica i laptopova). Sledi deficit sa Rusijom, Turskom, Irakom, Mađarskom, Nemačkom, Italijom, Belgijom, Holandijom, Indijom, Švajcarskom, Francuskom, Poljskom, Grčkom, Slovenijom, Sjedinjenim Američkim Državama…
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.