Novembarski rezultati ispod očekivanja

Smanjenje proizvodnje i potražnje u Kini

NekretnineNovacSvet

15.12.2022 09:02 Autor: Vladimir Jokanović 0

Smanjenje proizvodnje i potražnje u Kini Smanjenje proizvodnje i potražnje u Kini
Podaci o kineskoj industrijskoj proizvodnji i maloprodaji u novembru slabiji su od očekivanih, što je posledica široko rasprostranjenih karantina u zemlji, koji su uticali... Smanjenje proizvodnje i potražnje u Kini

Podaci o kineskoj industrijskoj proizvodnji i maloprodaji u novembru slabiji su od očekivanih, što je posledica široko rasprostranjenih karantina u zemlji, koji su uticali na proizvodnju i potražnju potrošača.

Industrijska proizvodnja, komunalne usluge i rudarstvo, porasli su za 2,2 odsto u poređenju sa istim mesecom pre godinu dana, dok su ekonomisti očekivali 3,6 odsto, prenosi Financial Times. Maloprodaja je opala za 5,9 odsto na godišnjem nivou, dok se očekivalo smanjenje od 3,7 procenata.

Kineska ekonomija borila se sa pritiscima politike nulte tolerancije na Covid-19 i usporavanjem sektora nekretnina, što je otežalo stimulisanje investicija i potražnju potrošača. Izvoz zemlje takođe je pretrpeo štetu poslednjih meseci usled globalnih ekonomskih prepreka i slabljenja potražnje. Prema ocenama analitičara, generalno slabi podaci o aktivnostima sugerišu da bi politiku trebalo dodatno ublažiti da bi se oživeo zamah rasta.

Cene kuća u Kini ponovo su pale u novembru, dok su se investicije u sektor nekretnina smanjile, uprkos nizu mera koje su uvedene poslednjih meseci za podršku investitorima.

Prosečna cena novih kuća u 70 velikih i srednjih kineskih gradova pala je za 0,2 odsto u poređenju sa prethodnim mesecom i 1,3 odsto na godišnjem nivou, prema proračunima Goldman Sachsa načinjenih na bazi zvaničnih podataka objavljenim u četvrtak.

Investicije u nekretnine smanjene su za 9,8 odsto na godišnjem nivou, dok je smanjenje za prvih 10 meseci tekuće godine 8,8 odsto. Podaci su slabiji od olekivanih uprkos nizu mera podrške, uključujući ogromnu kreditnu liniju državnih banaka najvećim investitorima. Kineski sektor nekretnina, nekada ključni pokretač rasta bori se sa krizom likvidnosti i talasom neplaćanja kredita od kada je prošle godine propala kompanija Evergrande, najzaduženija grupacija.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.