Investitori još mogu podneti volatilnost turskog tržišta

Turska lira potonula rekordno nisko

NovacSvet

22.10.2022 09:28 Autor: Redakcija Biznis.rs 8

Turska lira potonula rekordno nisko Turska lira potonula rekordno nisko
Vrednost turske lire je ponovo rekordno niska u odnosu na dolar, pri čemu njen pad od početka ove godine iznosi 27 odsto. Trenutno jedan... Turska lira potonula rekordno nisko

Vrednost turske lire je ponovo rekordno niska u odnosu na dolar, pri čemu njen pad od početka ove godine iznosi 27 odsto. Trenutno jedan dolar iznosi 18,377 lira.

To se desilo nakon što je najavljeno još jedno snižavanje kamatnih stopa i/ili mogućnosti zadržavanja vrednosti trenutnih kamatnih stopa, prenosi Mina, pozivajući se na SEEbiz.

Turska odbija da prihvati ono što se čini u većini država, a to je da se snižavanjem kamatnih stopa ublaži inflacija koja u ovoj državi iznosi više od 80 odsto. Investitori još mogu podneti volatilnost turskog tržišta.

Kako izveštava američki CNBC, država, sa 84 miliona stanovnika i u kojoj velike evropske i bliskoistočne banke imaju ekspoziture, izložena je geopolitičkim tenzijama i tržišnim turbulencijama.

Na istanbulskoj berzi Borsa ove sedmice desio se veliki pad vrednosti deonica turskih banaka. Taj pad je iznosio 35 odsto i desio se nakon što je vrednost od sredine jula do sredine septembra porasla 150 odsto. Zbog toga su regulatorne institucije i brokeri imali hitan sastanak, ali su odlučili da ne intervenišu na tržištu.

Visoka inflacija je primorala investitore da novac ulože u deonice kako bi zaštitili vrednost imovine. Međutim, strah od visoke inflacije u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) i rast kamatnih stopa u ovoj državi verovatno su uzrokovali nagli pad vrednosti deonica. To je za posledicu imalo da državne banke imaju gubitak od 12,1 milijardu dolara.

To je zato što rast kamatnih stopa u SAD-u i rast vrednosti dolara predstavljaju probleme za tržišta u nastajanju, kao što je ono u Turskoj koja uvoz energenata plaća u dolarima i koja ima visoke dugove u dolarima. Zbog toga će energente skuplje plaćati, a dugovi će rasti.

U međuvremenu je vrednost deonica banaka porasla 2,43 odsto. Ta vrednost je od početka ove godine veća 73,86 odsto, uprkos spomenutom padu. Međutim, analitičari smatraju da pozitivna kretanja na berzi nisu u skladu sa ekonomskom realnosti Turske.

  • GAGA

    22.10.2022 #1 Author

    To je ogromna inflacija. Cak i tako jaka privreda, kao sto je Turska, ne moze proci bez posledica

    Odgovori

  • ZVE84

    23.10.2022 #2 Author

    Posle svega nije ni čudo…

    Odgovori

  • GOCA BG

    23.10.2022 #3 Author

    Nezapamcena je ovolika inflacija u Turskoj,mada se oni dobro drze…

    Odgovori

  • VILENJAK

    23.10.2022 #4 Author

    Trenutno je apsolutno sve u svetu nestabilno.

    Odgovori

  • ZVEZDICA01

    23.10.2022 #5 Author

    Tesko je shvatiti kako su oni kao jedna od najjacih zemalja ovo sebi dozvolili…

    Odgovori

  • LEPOSAVA

    23.10.2022 #6 Author

    Vrlo teska situacija ….nestabilnost

    Odgovori

  • DANIJELA

    23.10.2022 #7 Author

    Nestabilnost trzista se odrazava i na nestabilnost valuta.

    Odgovori

  • Tina

    30.10.2022 #8 Author

    Turska nije nista u boljoj situaciji nego sto smo mi, realno. Ali ni mi ne mozemo da se poredimo ni sa jednom zemljom u okolini.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...