rast industrijske proizvodnje tokom prva tri kvartala šest odsto

Umeren sistemski rizik po finansijsku stabilnost Crne Gore

BankeNovacRegion

21.11.2023 13:19 Autor: Redakcija Biznis.rs 2

Umeren sistemski rizik po finansijsku stabilnost Crne Gore Umeren sistemski rizik po finansijsku stabilnost Crne Gore
Sistemski rizik po finansijsku stabilnost može se okarakterisati kao umeren, te je potrebno i dalje pažljivo pratiti pokazatelje stabilnosti finansijskog sistema, ocenjeno je na... Umeren sistemski rizik po finansijsku stabilnost Crne Gore

Sistemski rizik po finansijsku stabilnost može se okarakterisati kao umeren, te je potrebno i dalje pažljivo pratiti pokazatelje stabilnosti finansijskog sistema, ocenjeno je na sednici Saveta za finansijsku stabilnost Centralne banke Crne Gore.

Sednicom Saveta predsedavao je guverner CBCG Radoje Žugić, a prisustvovali su i članovi i to ministar finansija Novica Vuković, predsednik Komisije za tržište kapitala Željko Drinčić i predsednik Saveta Agencije za nadzor osiguranja Marko Ivanović. Na poziv guvernera, sednici je prisustvovao i direktor Fonda za zaštitu depozita, Vojin Vlahović, ističe se u saopštenju Mine.

Na sednici je, kako je saopšteno iz CBCG, razmatrana Informacija o finansijskoj stabilnosti za treći kvartal ove godine. „Podaci iz ovog dokumenta ukazuju na rast industrijske proizvodnje u Crnoj Gori tokom prva tri kvartala od šest odsto, u odnosu na uporedni prošlogodišnji period. Trgovina na malo je u istom periodu ostvarila rast od 15,9 odsto“, precizira se u saopštenju.

Podaci o kolektivnom smeštaju za prvih devet meseci ukazuju na rast u broju dolazaka turista od 23,9 odsto i broju ostvarenih noćenja od 18,9 odsto, u odnosu na uporedni period prošle godine.

Godišnja stopa inflacije u septembru ove godine iznosila je 7,9 odsto.

„Što se tiče fiskalne sfere, za devet meseci ove godine ostvaren je budžetski suficit od 2,7 odsto prognoziranog godišnjeg bruto domaćeg proizvoda (BDP), zahvaljujući rastu izvornih prihoda od 20,9 odsto i padu budžetskih rashoda od 6,2 odsto u odnosu na plan“, navodi se u saopštenju.

Deficit tekućeg računa je i dalje značajno visok, iako je u prvih šest meseci ove godine bio niži 2,24 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period.

Kako je ocenjeno na sjednici, trendovi koji karakterišu bankarski sektor i dalje su pozitivni. Ukupna aktiva banaka na kraju trećeg kvartala bila je na istorijskom maksimumu i iznosila je 6,8 milijardi evra.

„Kapital banaka na kraju trećeg kvartala iznosio je 808,5 milijardi evra, što je rast sedam odsto na kvartalnom, odnosno 31,8 odsto na godišnjem nivou. Trend pada nekvalitetnih kredita se nastavlja, pa je njihovo učešće u ukupnim kreditima na kraju trećeg kvartala iznosilo pet odsto. Depoziti su na kvartalnom nivou porasli 4,8 odsto, a na godišnjem 11,2 odsto“, navodi se u saopštenju.

Savet je istakao potrebu što bržeg usvajanja nacionalne fintech strategije, ističući značaj koji ovaj dokument ima po dalji razvoj finansijskog sistema u Crnoj Gori.

  • Jj992

    21.11.2023 #1 Author

    Koja finansijska stabilnost

    Odgovori

  • SHALIMAR

    22.11.2023 #2 Author

    Stabilniji su nego sto su bili,sto je pohvalno za CG

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...