Frilenseri o oporezivanju razgovarali za zaštitnikom građana
8.2.2021 21:06 Autor: Ljiljana Begović
Predstavnici Udruženja radnika na internetu (URI) sastali su se sa zaštitnikom građana Zoranom Pašalićem, radi predstavljanja dokumentacije i argumenata o načinu na koji je Poreska uprava do sad radila, kada je reč o oporezivanju frilensera.
Zaštitnik građana je po svojoj inicijativi 15. januara 2021. godine pokrenuo postupak kontrole rada Ministarstva finansija – Poreske uprave povodom saznanja da je ovaj organ uprave u prethodnom periodu građanima koji su ostvarivali prihode iz inostranstva putem pružanja online usluga, dostavljao pozive da izvrše prijavu i plaćanje poreza na dohodak za poslednjih nekoliko godina.
Iz Udruženja radnika na internetu kažu da je sastanak sa Zoranom Pašalićem trajao oko dva sata i protekao u veoma dobrom duhu.
„Mi se nadamo da će Zaštitnik građana, po dobijanju odgovora od Poreske uprave, doći do istog zaključka kao i mi, da je bilo očiglednih propusta u radu Poreske uprave. Verujemo da će stanovište Zaštitnika ići u prilog našem zahtevu prema Vladi Srbije, a to je i dalje, jedini i isti – nema oporezivanja unazad“, kažu iz URI.
Iz Udurženja radnika na internetu za naš portal kažu da treba iskoristiti svaku priliku, pred svakom institucijom, organizacijom i čitavom javnošću, da se izloži problem desetina hiljada ljudi.
Podsetili su da su pregovori sa Vladom obustavljeni 5. februara zbog, kako su ocenili, neprimerenog i za radnike na internetu egzistencijalno ugrožavajućeg predloga.
„Nastavljamo borbu do pobede, dok ne dobijemo uslove i garancije da će radnici na internetu imati pravedan radni status i mogućnost da nastave da rade i žive u svojoj zemlji“, zaključuju iz URI.
Podsetimo, na sastanku sa predsednicom Vlade Srbije Anom Brnabić, ministrom finansija Sinišom Malim i predstavnicima Poreske uprave, koji je održan 5. februara iznet je predlog koji su iz URI kategorički odbili.
Predloženo je da se za sva lica koja do sada nisu plaćala poreze i doprinose obustavi postupak naplate do izmena Zakona o porezu na dohodak koji bi regulisao ovu oblast, kao i da se otpišu kamate. Normirani troškovi priznavali bi se u visini od 43 odsto ostvarenih prihoda.
Frilenseri bi takođe, imali mogućnost otplate dugovanja prema Poreskoj upravi na 120 rata, odnosno deset godina.
Predlog Vlade uključuje i učestvovanje radnika na internetu u aktivnostima Radne grupe koja se bavi izradom novog zakona za regulisanje nestandardnih oblika rada.