Svako može besplatno da prijavi zanimljiv prostor za bazu "Film in Serbia"

Izdavanjem lokacija za snimanje može da se zaradi i 20.000 evra po danu

BiznisKulturaLifestylePoslovanjePreduzetnikTurizam

3.9.2021 17:58 Autor: Julijana Vincan 0

Izdavanjem lokacija za snimanje može da se zaradi i 20.000 evra po danu Izdavanjem lokacija za snimanje može da se zaradi i 20.000 evra po danu
Srbija se promoviše kao zemlja sa dobrim ‘filmskim scenama’, a Srpska filmska asocijacija (SFA) je prvo mesto kontakta i informacija o lokacijama i produkcijskim... Izdavanjem lokacija za snimanje može da se zaradi i 20.000 evra po danu

Srbija se promoviše kao zemlja sa dobrim ‘filmskim scenama’, a Srpska filmska asocijacija (SFA) je prvo mesto kontakta i informacija o lokacijama i produkcijskim kućama, kao i uslugama za strane produkcije koje žele da snimaju van matične zemlje, odnosno razmatraju Srbiju kao potencijalnu destinaciju. Iznajmljivanje lokacija za snimanje filmova i serija donosi brojne benefite, posebno za zemlju u kojoj se dešavaju određene ekranizacije.

„U Srbiji se snima svakodnevno na različitim lokacijama – i privatnim i javnim. Strane produkcije se najčešće odlučuju za najreprezentativnije javne objekte poput Belog dvora, Skupštine grada, Kalemegdana, ali i privatne lokacije često dolaze u obzir, posebno za reklame ili kada neki enterijer u potpunosti odgovara zahtevima reditelja ili scenografa. U idealnom slučaju koriste se prostori kojima nije potrebno previše scenografskih intervencija, jer se u suprotnom produkcije češće odlučuju za studio. Tako ste mogli da vidite scene jurnjave u podzemnoj stanici Vukov spomenik u seriji McMafia, ili sletanje helikoptera u sceni koja otvara sezonu serije Mornaričke foke, ili most na Adi i Trg Nikole Pašića u reklami za japanskog proizvođača luksuznih automobila Lexus“, izjavila je za Biznis.rs koordinatorka lokacija i saradnje sa javnim sektorom u SFA, Tanja Mitić.

SFA organizuje fam ture, specijalizovane posete za targetirane grupe skauta lokacija ili predstavnike produkcija na ranom izviđanju lokacija. Ovo pomaže inostranim filmskim profesionalcima da se upoznaju sa potencijalnim lokacijama i infrastrukturom koju Srbija nudi za izvršnu produkciju.

„U zavisnosti od tipa i veličine projekta, potrebe za dodavanjem dekora, tehničke pripreme, da li se radi o igranom filmu, TV seriji ili reklami, broja snimajućih dana i naravno budžeta produkcije, korišćenje lokacije može trajati od nekoliko sati do nekoliko dana ili nedelja. Srpska filmska asocijacija je u junu, u saradnji sa svojim članovima i Advokatskom kancelarijom Samardžić, Oreški & Grbović, izradila nacrt preporučenog Ugovora o zakupu lokacija. Svi vlasnici lokacija koje su ulistane u našu bazu imaju mogućnost da koriste taj model koji pokriva sve aktivnosti od trenutka kada ekipa uđe na lokaciju do odlaska sa lokacije, imajući u vidu i štiteći podjednako interese obe strane“, naglasila je naša sagovornica.

Seal Team
Seal Team / Foto: Saša Letić

Ova nezavisna asocijacija filmske industrije i filmskih radnika u Srbiji, koja je aktivna od 2009. godine, ima ulogu medijatora između javnih institucija i upravitelja lokacija u razumevanju potreba i načina funkcionisanja filmskih ekipa i mogućnosti za njihovu realizaciju. Prijava za „Film in Serbia“ online bazu lokacija je besplatna i otvorena za sve vlasnike objekata koji mogu biti atraktivni filmskom oku.

„Baza lokacija Srpske filmske asocijacije je uvek otvorena za nove lokacije – i privatne i javne. U bazi je trentno ulistano više od 500 lokacija, od kojih je više od 50 privatnih. Obično se traže lokacije koje same po sebi pričaju priču, odnosno mogu da govore u prilog radnji ili likova neke serije, filma i reklame. Trebalo bi da su stilski dosledne, da se dobro slikaju i da filmske ekipe mogu nesmetano da im pristupe. Uvek se dodatno pregovara oko mogućnosti izmena i adaptacija prostora, kao i da li je snimanje u skladu sa kućnim redom ili ne ometa komšije“, objašnjava Mitić.

Trenutno se najviše traže lokacije savremenog dizajna enterijera, ali i brutalističke odnosno soc-realističke lokacije, dvorci i vile, i napušteni prostori koji se mogu smestiti ili povezati sa postapokaliptičnim temama.

„Ukoliko se radi o snimanju na javnim lokacijama ili prirodnim lokalitetima, takvi projekti doprinose promociji Srbije kao turističke destinacije i mogu da privuku nove posetioce, ali i projekte, a od velikog su značaja i za regionalni ekonomski razvoj jer doprinose ekonomiji na lokalu. Što se tiče privatnih lokacija, tu najveću korist imaju vlasnici lokacija, ali često budu i motiv da se dodatno radi na uređivanju prostora i zanimljivih objekata koji privlače pažnju produkcija, pa je tu svakako i više posla za arhitekte i dizajnere enterijera“, ističe koordinatorka lokacija i saradnje sa javnim sektorom.

Foto: SFA

Pored pojedinačnih lokacija, SFA već godinama razvija ‘film friendly program’ u koji se uključuju cele opštine i gradovi, i trenutno ih je 28 u njihovoj bazi. ‘Film friendly program’ podrazumeva senzitivnost za snimanja i saradnju sa produkcijama na nivou cele gradske ili opštinske uprave, delegiranje osoba koje će u okviru lokalne samouprave ili javnih preduzeća sarađivati sa ekipama na snimanju, formiranje cenovnika za najam lokacije i podrške tokom snimanja, kao i mapiranje javnih i privatnih lokacija koje su dostupne i reprezentativne da se na njima snima.

„Cene lokacija su poslednjih nekoliko godina u Srbiji u porastu, što nam otežava konkurentsku bitku sa zemljama u Istočnoj evropi koje nude slične ili bolje održavane lokacije, ali niže cene. Važno je da lokacije, osim što su dostupne i dobro održavane, imaju i infrastrukturu poput struje, mogućnosti za unošenje tereta, i naravno komšiluk koji razume intenzitet filmskog snimanja. Veliki broj država širom Evrope imaju svoje ‘film friendly programe’ kroz koje državne institucije jasno preciziraju uslove i cene snimanja na svakoj lokaciji. U slučaju javnih lokacija one su obično jeftinije od privatnih i mogu se kretati od nekoliko hiljada do 20.000 evra po danu. SFA je takođe razvila ‘film friendly program’ kroz koji pomažemo gradovima i opštinama da naprave jasne smernice, pravila i ustanove cenovnu politiku“, ističe Tanja Mitić.

Tagovi
FILM ZARADA

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...