Za sedam dana mnogi će izgubiti 25 odsto prihoda, neki i mnogo više

Preduzetnici očajni zbog novih mera Kriznog štaba

AnalizaIzdvajamoPoslovanjePreduzetnikU fokusu

17.3.2021 11:59 Autor: Ljiljana Begović 5

Preduzetnici očajni zbog novih mera Kriznog štaba Preduzetnici očajni zbog novih mera Kriznog štaba
Krizni štab za zaštitu zdravlja stanovništva od zarazne bolesti Covid-19 doneo je nove mere za suzbijanje epidemije, koje su počele da se primenjuju od... Preduzetnici očajni zbog novih mera Kriznog štaba

Krizni štab za zaštitu zdravlja stanovništva od zarazne bolesti Covid-19 doneo je nove mere za suzbijanje epidemije, koje su počele da se primenjuju od srede 17. marta i trajaće najmanje do ponedeljka, 22. marta.

Do ponedeljka, biće zatvoreni svi ugostiteljski objekti – kafići, restorani, barovi, tržni centri, prodavnice, osim prodavnica prehrambene delatnosti, bioskopi, muzeji, galerije, kozmetički i frizerski saloni, saloni lepote, kladionice, kockarnice, dečije igraonice, teretane, vežbaonice, fitnes centri, bazeni, baloni za sport. Takođe, šalter prodaje hrane u restoranima, kao ni šalter prodaja kafe i pića u lokalima na šetalištima neće biti dozvoljena.

Iako su znali da će mere biti pooštrene preduzetnici nisu očekivali da mnogi od njih uopšte neće raditi.

Milena Amon iz Udruženja zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije za Biznis.rs kaže da će nove mere biti dodatni udarac za male privrednike i da mnogi, ako se mere nastave neće moći ni da ponovo otvore svoje radnje, kada se epidemiološke mere ublaže, a kamoli da vrate dugove za porez i doprinose.

„Mi potpuno razumemo medicinsku opravdanost mera, ali mislimo da pomoć privrednicima koje najviše pogađaju nije adekvatna. Nove mere će uticati negativno jer su nelogične, štetne i diskriminatorske prema malim, domaćim privrednicima. Za samo sedam dana zatvaranja većina preduzetnika ima  25 odsto manje prihoda, a za delatnosti koje su merama onemogućene da rade i mnogo više“, navodi Amon.

Foto: Tanjug/AP

Nezadovoljni odlukom Kriznog štaba više desetina ugostitelja i vlasnika restorana i kafića okupilo se u utorak 16. marta ispred Skupštine Srbije u znak protesta zbog novih mera, tražeći njihovo ukidanje i mogućnost da rade.

Beogradski ugostitelji nezadovoljni su ne samo odlukom da će biti zatvoreni, već i što su to saznali u kratkom vremenskom roku, pa nisu imali vremena da se pripreme. Nezadovoljni preduzetnici tražiće od države novu, kako kažu, adekvatniju pomoć da bi mogli da uopšte nastave sa radom kada dođe do popuštanja mera.

„Očekujemo odmah otpis reprogramiranih poreza i doprinosa, ukidanje novih nameta kao što je eko taksa, smanjenje svih računa i da se pokriju fiksni troškovi i 80 odsto bruto zarada svima koji su merama onemogućeni da rade, a u skladu sa uredbama koje su donete, a koje se još ne sprovode adekvatno“, objašnjava predstavnica Udruženja zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije.

Naša sagovornica kaže da mnogi preduzetnici već sad ne mogu da izmire dugove za poreze i doprinose, a poreska uprava umesto da omogući odlaganje ili nađe adekvatno rešenje obračunava kamate i vrši represiju.

Foto: Tanjug

Podsetimo, mogućnost da rade narednih dana do ponedeljka 22. marta imaju:

  • Apoteke, ordinacije, laboratorije, stomatološke i veterinarske ordinacije, veterinarske apoteke
  • Trgovinski objekti u kojima se vrši prodaja prehrambenih proizvoda, pijace, zelene pijace, prodavnice stočne hrane, pet šopovi
  • Samostalni maloprodajni objekti u kojima se kupovina obavlja bez ulaska u objekat – kiosci i trafike
  • Objekti i radnje u kojima se pružaju usluge koje ne zahtevaju dugotrajno prisustvo korisnika i u kojima je kontakt ograničenog trajanja, poput obućara, staklorezaca, krojačkih radnji, stolarskih radnji, vulkanizeri, tehnički pregledi, auto-perionice, hemijska čišćenja
  • Benzinske pumpe u obavljanju delatnosti prodaje goriva
  • Restorani i barovi u okviru hotelskih i drugih kategorizovanih smeštaja isključivo za goste koji imaju prijavljen boravak u tom hotelu
  • Sportski objekti za pripremu i održavanje registrovanih takmičenja u okviru nadležnih nacionalnih sportskih saveza

Mere zatvaranja ne odnose se na preduzeća, fabrike i njihove interne organizacije rada i poslovne aktivnosti. Takođe, u uobičajenom radnom vremenu biće otvoreni svi šalteri državne uprave, pošte, banke, osiguravajuća društva, menjačnice.

  • N. N.

    17.3.2021 #1 Author

    Nije im lako.

    Odgovori

  • Ljubinka

    17.3.2021 #2 Author

    Ako se ovako nastavi, neće biti dobro!

    Odgovori

  • Tanja

    17.3.2021 #3 Author

    Svi smo očajni zbog mera!

    Odgovori

  • GocaBG

    17.3.2021 #4 Author

    Dugo traje i nije im lako uopste…

    Odgovori

  • Danijela

    17.3.2021 #5 Author

    Nije lako a nije ni pravedno. Nisu oni leglo zaraze, bilo je jako puno propusta gde se virus sirio. Moraju i ti ljudi da zive i hrane svoje porodice.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...