AI potrebno oblikovati da korist imaju i poslodavci i radnici

Kako da algoritam ne postane loš gazda?

AnalizaPoslovanje

7.6.2024 11:03 Autor: Ljiljana Begović 1

Kako da algoritam ne postane loš gazda? Kako da algoritam ne postane loš gazda?
Nema sumnje da će nove tehnologije promeniti svet, pa je digitalnu transformaciju na radnom mestu potrebno prihvatiti i oblikovati na način od koga će... Kako da algoritam ne postane loš gazda?

Nema sumnje da će nove tehnologije promeniti svet, pa je digitalnu transformaciju na radnom mestu potrebno prihvatiti i oblikovati na način od koga će jednako imati koristi i poslodavci i radnici.

Ovako je Manuela Geleng iz Generalnog direktorata EU za zapošljavanje, socijalna pitanja i inkluziju, koja je nedavno posetila Beograd, kratko opisala intervencije koje su bile u fokusu Evropske komisije i ovog Direktorata u aktuelnom mandatu.

Jedan od najvažnijih uspeha Direktorata svakako je bilo usvajanje Direktive o platformskom radu koja sadrži dva temeljna stuba – jedan koji se tiče liste kontrolnih kriterijuma kako bi se utvrdilo da li je neka digitalna platforma „poslodavac“ i drugi, koji se tiče algoritamskog menažmenta. Kako vreme prolazi, upravo pitanje algoritamskog menadžmenta postaje sve značajnije jer se njegova upotreba ne odnosi samo na platforme već i na radnike u drugim sektorima.

O ovoj temi su, pored Geleng, na regionalnoj konferenciji Centra za istraživanje javnih politika pod nazivom „Promišljanje budućnosti rada: platformski rad u doba veštačke inteligencije“, govorile i dve vodeće evropske istraživačice u ovoj oblasti Agnješka Pjasna iz Evropskog sindikalnog instituta i Fibi Mur (Phoebe Moore), profesorka Univerziteta u Eseksu.

Pjasna, pre svega skreće, pažnju na izazove koje algoritamski menadžment unosi u upravljanje radnim vremenom i organizovanje radnog procesa.

„Pristup usitnjavanja zadataka da bi se smanjio prazan hod i ubrzao radni proces dobro je poznat još od vremena prve industrijske revolucije, ali je uvođenje algoritamskog menadžmenta otvorilo mogućnost da se sa znatno većom efikasnošću radnicima dodeljuju zadaci, a da se istovremeno eliminiše prostor za pauze ili odmore. Na ovaj način se vreme aktivnog rada tokom radnog vremena produžava nauštrb slobodnog, a plaćeni rad se svodi na minimum“, objasnila je Pjasna.

žene
Foto: Unsplash

Na ovaj način radnici u svim sektorima dolaze u sličan položaj u kakvom su već platformski radnici kojima se rad plaća samo po isporuci određenog zadatka, a vreme koje je potrebno da bi se za obavljanje takvog zadatka pripremilo „smešta“ u slobodno vreme radnika.

Istraživanja Pjasne, ali i slična istraživanja koja je sprovela Fondacija Friedrich-Ebert-Stiftung, pokazuju da ovakav način rada zaposlene dovodi u poziciju da su stalno dostupni, da njihov ritam rada postaje nepredvidiv i intenzivan, što je u ovom trenutku u evropskom kontekstu posebno primetno u građevinarstvu, proizvodnji i zdravstvu. Istovremeno, sa ubrzanjem ritma rada raste i stres i nivo povreda na radu, iako je bilo zamišljeno da algoritamski menadžment zapravo smanji broj ozleđivanja radnika.

Veštačka inteligencija se koristi za merenje i praćenje aktivnosti radnika putem poluautomatskog upravljanja, ali fizičko, socijalno i mentalno blagostanje često nije eksplicitno povezano sa stresom na poslu koji, zapravo, može biti izazvan upotrebom veštačke inteligencije. Radnici mogu živeti u konstantnom strahu od otpuštanja sa posla, dok oni koji su u radnom procesu mogu biti pod pritiskom da intenziviraju rad preko svojih mogućnosti. Ovo pitanje, kao ni pitanje korišćenja svih podataka koji se prikupljaju u procesu rada, kao i vlasništvo nad njima, nisu razrešeni.

Iz tog razloga, Pjasna i Mur upozoravaju da digitalne tehnologije pružaju ogromne mogućnosti za nadgledanje radnika, ispitivanje i kontrolu kvaliteta rada, uz prikupljanje ogromnog broja podataka, što negativno utiče na autonomiju radne snage i otvara pitanje sposobnosti radnika da kontrolišu koji se podaci o njima prikupljaju i sa kojom svrhom.

“Potrebno je da u narednom periodu posvetimo mnogo više pažnje tome koji podaci radnika se koriste i kako se realizuje ljudski nadzor nad ovim procesima. To i dalje nije jasno“, upozorila je Mur na konferenciji Centra.

Ona je još 2020. zajedno sa kolegama predložila osnivanje „Opservatorije Međunarodne organizacije rada za politike u oblasti rada u digitalnoj ekonomiji“, a sada je intenzivno angažovana na zagovaranju uvođenja nove regulative kojom bi bila bliže određena upotreba veštačke inteligencije u domenu rada.

  • SUNCICA

    9.6.2024 #1 Author

    E to je umetnost i magija danasnjeg marketinga

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.