Srbija neće imati štetu od kineskog odustajanja od termoelektrana
22.9.2021 13:02 Autor: Vladimir Jokanović
Najava kineskog predsednika Si Đinpinga da Kina neće graditi nove termoelektrane na ugalj u inostranstvu primljena je sa zadovoljstvom u Generalnoj skupštini UN, čije zasedanje je bilo posvećeno klimatskim promenama.
Jedno od pitanja koje je od interesa za našu javnost jeste – da li to znači odustajanje od planiranih projekata izgradnje termoelektrana u Srbiji?
Kineski predsednik nije pominjao rokove niti bilo koju zemlju pojedinačno, ali se njegova izjava može posmatrati u okviru klimatskih ciljeva Pekinga da do 2060. godine zemlja bude neutralna u pogledu emisije ugljen-dioksida. Prema oceni dr Ivone Lađevac, naučne savetnice i zamenice direktora Instituta za međunarodnu politiku i privredu i zamenice načelnika regionalnog centra „Pojas i put“, to neće uticati na završetak započetih projekata.
„Ako su postignuti čvrsti dogovori o projektima, odnosno ako su potpisani ugovori, to će biti završeno. Verujem da će Kina ulagati u druge izvore energije u našoj zemlji kada napusti ugalj, a to bi za nas bilo korisno, zbog uticaja na zagađenost vazduha, pre svega“, navela je dr Ivona Lađevac za Biznis.rs.
Ona je navela da je takođe pitanje koliko dugo će rudnici uglja u Srbiji biti pogodni za eksploataciju, što zbog ograničenih rezervi, što zbog kvaliteta, pa je utoliko šteta od kineskog odustajanja manja. Lađevac je rekla su klimatski ciljevi Kine ambiciozni i da je Sijeva najava u skladu sa tim.
Značaj kineskih klimatskih ciljeva istakao je i profesor Mašinskog fakulteta Aleksandar Jovović, koji je ocenio da je to značajna promena u politici Kine, kao i da se ona uklopila u evropski sistem funkcionisanja kada je reč o klimatskoj neutralnosti u odnosu na ugljen-dioksid. EU je najavila karbonsku neutralnost do 2050. godine, a Kina do 2060. godine, rekao je Jovović za Biznis.rs.
„Kina shvata da nema novca u fosilnim gorivima, zapravo da ga ima sve manje. Promena energetske strategije Kine neće se odraziti na nas, a Kina će nastaviti da utiče na srpsku privredu. Razmatrana je izgradnja fabrike vodonika u Prahovu i to je moguća investicija“, naveo je Jovović.
On je istakao da je u porastu trend proizvodnje vodonika iz vode (plavi vodonik) i da Kinezi vladaju tom tehnologijom. Prema njegovim rečima Srbija ne bi trpela štetu od prestanka kineskih ulaganja u termoelektrane na ugalj, jer bi zbog visine karbonskih taksi proizvodnja energije iz uglja bila neisplativa.
Pročitajte još:
Kineski predsednik, koji se Generalnoj skupštini UN obratio putem unapred snimljene izjave, takođe je rekao da će njegova zemlja povećati finansijsku podršku za energetske projekte sa niskom emisijom ugljenika u drugim zemljama u razvoju. Podsetimo, kineska kompanija Power Construction Corp. of China gradi Blok B3 u termoelektrani u Kostolcu, kapaciteta 350 megavata.