SVET NA IVICI GASNOG RATA Smanjenje proizvodnje ili cene sirovina, loša oba izbora

SvetU fokusuVesti

13.5.2020 09:30 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

SVET NA IVICI GASNOG RATA Smanjenje proizvodnje ili cene sirovina, loša oba izbora SVET NA IVICI GASNOG RATA Smanjenje proizvodnje ili cene sirovina, loša oba izbora
Katar, koji je glavni isporučilac tečnog prirodnog gasa u svetu, može pokrenuti veliki gasni rat zbog sniženja cene sirovina, usled pada potražnje zbog pandemije... SVET NA IVICI GASNOG RATA Smanjenje proizvodnje ili cene sirovina, loša oba izbora

Katar, koji je glavni isporučilac tečnog prirodnog gasa u svetu, može pokrenuti veliki gasni rat zbog sniženja cene sirovina, usled pada potražnje zbog pandemije korona virusa i rasta svetskih zaliha nakon tople zime, procenjuje „Bloomberg“.

Kako navodi, nakon što je korona virus pogodio kupce gasa iz Azije, a zatim i iz Evrope, gde je Kraljevina Katar preusmerila svoje sirovine, Doha se našla pred teškim izborom: smanjiti proizvodnju ili smanjiti cenu sirovina radi održavanja potražnje.

„Smanjenje proizvodnje će udariti na prihode Katara. Osim toga, to će dati mogućnost Australiji da oduzme Dohi njenu nacionalnu gordost – status glavnog svetskog isporučioca tečnog gasa“, navodi „Bloomberg“, a prenosi rs.sputniknews.com.

Kako ocenjuje, ako Katar donese odluku da smanji cenu sirovina radi povećanja potražnje i pokrene rat cenama, to može dovesti do toga da proizvodnja gasa bude neprofitabilna, čak i za svetske proizvođače sa niskim troškovima proizvodnje.

U doglednoj budućnosti cena gasa može postati i negativna, kako je to već bilo sa naftom u aprilu ove godine. „Katar očekuje siguran poraz, bez obzira na strategiju koju izaberu vlasti zemlje“, navodi „Bloomberg“.

Kako ocenjuje, nakon povećanja potražnje za gasom u Aziji, kompanija „Katar petroleum“ više neće slati tečni gas u Evropu, s tim da taj proces može trajati više meseci.

Velika ponuda na svetskom tržištu tečnog prirodnog gasa može ostati na snazi do 2025. godine, smatraju u Međunarodnom gasnom savezu. Države-proizvođači gasa u budućnosti bi mogle da formiraju kartel sličan naftnoj organizaciji OPEK, kako bi se regulisalo tržište, navodi „Bloomberg“.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...