odluka ne važi za uvoz iz Rusije i Belorusije

EU suspenduje carine na ključna đubriva koja se koriste u poljoprivrednoj proizvodnji

AgrobiznisEU

23.5.2026 14:44 Autor: Redakcija Biznis.rs 20

EU suspenduje carine na ključna đubriva koja se koriste u poljoprivrednoj proizvodnji EU suspenduje carine na ključna đubriva koja se koriste u poljoprivrednoj proizvodnji
Savet Evropske unije odlučio je da na godinu dana suspenduje carinske tarife na ključna đubriva na bazi azota koja se koriste u poljoprivrednoj proizvodnji... EU suspenduje carine na ključna đubriva koja se koriste u poljoprivrednoj proizvodnji

Savet Evropske unije odlučio je da na godinu dana suspenduje carinske tarife na ključna đubriva na bazi azota koja se koriste u poljoprivrednoj proizvodnji u Uniji, uključujući sirovine za đubriva kao što su urea i amonijak.

Suspenzija carina treba da doprinese smanjenju troškova poljoprivrednika i industrije đubriva u EU i, prema proceni Evropske komisije, uštedeće im 60 miliona evra na ime uvoznih carina, prenosi eKapija.

Takođe će smanjiti zavisnost EU od Rusije i Belorusije i pomoći izgradnji diversifikovanije trgovinske mreže za đubriva.

Ministar finansija Kipra Makis Keravos rekao je da će zahvaljujući odluci Saveta evropski poljoprivrednici dobiti bolji pristup pristupačnim i pouzdanim isporukama đubriva.

„Istovremeno se ubrzano udaljavamo od ruskih i beloruskih proizvoda i gradimo otpornije lance snabdevanja i partnerstva na globalnom nivou“, rekao je ministar trenutno predsedavajućeg EU Kipra.

Foto: Unsplash

Savet je naveo da će se u praksi suspenzija primenjivati samo na proizvode koji se već ne uvoze u EU bez carina iz zemalja koje imaju preferencijalni pristup u skladu sa tarifama za najpovlašćenije nacije (MFN).

Suspenzija se neće primenjivati na uvoz iz Rusije i Belorusije

EU veliki deo đubriva na bazi azota uvozi bez carina ali i dalje uvozi i znatnu količinu iz zemalja koje podležu zajedničkoj carinskoj tarifi sa stopama koje se trenutno kreću između 5,5 i 6,5 odsto.

Kako bi se uravnotežili interesi proizvođača iz EU, mera je ograničena na kvotu proizvoda jednaku obimu uvoza po MFN u 2024. plus 20 odsto obima uvoza iz Rusije i Belorusije u istoj godini, saopštio je Savet EU.

EU je odlučila, kako se navodi, da se suspenzija neće primenjivati na uvoz iz Rusije zbog njene agresije na Ukrajinu, kao ni na proizvode iz Belorusije zbog podrške te zemlje Rusiji i nepoštovanja međunarodnog prava, osnovnih sloboda i ljudskih prava.

Mera će stupiti na snagu dan nakon objavljivanja u službenom listu EU.

Očekuje se da Komisija prati tržište đubriva i, ako je potrebno, predloži produženje ili izmenu suspenzije.

U saopštenju se navodi i da su cene đubriva znatno povećane od 2021, što je za posledicu imalo poskupljenje hrane i pritisak na poljoprivrednu proizvodnju.

EU je 2024. uvezla dva miliona tona amonijaka i 5,9 miliona tona uree, posebno za proizvodnju azotnih đubriva. Pored toga, EU je uvezla 6,7 miliona tona đubriva na bazi azota i smeša koje sadrže azot.

  • REA

    23.5.2026 #1 Author

    Kad hrana zavisi od đubriva, i EU brzo postane fleksibilna sa carinama

    Reply

  • LEKI

    23.5.2026 #2 Author

    I treba,jer je neophodna za dobru proizvodnju

    Reply

  • Vanja

    23.5.2026 #3 Author

    Cene djubriva samo rastu!

    Reply

    • LAV

      24.5.2026 #4 Author

      Da i to ne samo to.

      Reply

  • DUCA

    24.5.2026 #5 Author

    Suspenzija carina na đubriva će sigurno dopruneti smanjenju troškova poljoprivrednicima.

    Reply

  • Jeca

    24.5.2026 #6 Author

    Ako ce zaista da smanji troskove u poljoprivredi onda je to dobar poduhvat.

    Reply

  • WanderingSpirit

    24.5.2026 #7 Author

    pozitivno za poljoprivrednike i cene hrane, ali i znak koliko je EU pod pritiskom zbog troškova proizvodnje

    Reply

    • ZVONČICA

      24.5.2026 #8 Author

      Poljoprivrednicima treba pomoći,od njih zavisimo svi

      Reply

  • KIMCHI

    24.5.2026 #9 Author

    Prakticna mera da se malo i agrar oslobodi podrasumevanih troskova

    Reply

  • Jovica

    24.5.2026 #10 Author

    Što je i logično. To nam je bitno svima za preživljavanje

    Reply

  • JELENA1974

    24.5.2026 #11 Author

    Mudar potez, možda malo zakasnio ali je potez.

    Reply

  • Dragana

    24.5.2026 #12 Author

    Pametan potez EU, stabilnije tržište đubriva znači sigurniju proizvodnju hrane.

    Reply

  • JANJIĆ

    24.5.2026 #13 Author

    Dobra vest za evropske poljoprivrednike kratkoročno, ali i pokazatelj koliko je EU pod pritiskom rasta cena hrane i zavisnosti od spoljnog tržišta đubriva.

    Reply

  • NEYA

    24.5.2026 #14 Author

    Može da snizi troškove, ali i povećava zavisnost od uvoza.

    Reply

  • VALE

    24.5.2026 #15 Author

    Korisno jeste ali ovim ogranicenjima se zaostravaju odnosi prema Rusiji

    Reply

  • SUNCICA

    24.5.2026 #16 Author

    I treba, svaki podsticaj znaci za poljoprovredu

    Reply

  • LAV

    24.5.2026 #17 Author

    Carine stvarno nekada sa visinom izvoza mogu da budu problem.

    Reply

  • Bojan18

    24.5.2026 #18 Author

    Koja ludost majko moja…

    Reply

  • MARA

    24.5.2026 #19 Author

    Eu je na staklenim nogama

    Reply

  • BILJKA

    24.5.2026 #20 Author

    Olakšice svakako kada su manje carine na veštačka đubriva.

    Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.