Nesazreli sir kao zalog za kredit
7.7.2026 10:29 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Najstarija italijanska mlekarska kompanija obezbedila je kredit koristeći kao zalog sir koji još sazreva u njenim skladištima, iskoristivši nedavne izmene zakona kojima država nastoji da prehrambenim i vinskim proizvođačima olakša pristup finansiranju.
Porodična kompanija Brazzale, osnovana još 1784. godine, prikupila je 10 miliona evra od italijanske državne razvojne banke Cassa Depositi e Prestiti i Cherry Bank, koristeći kao osnov za finansiranje proizvode koji se još nalaze u procesu sazrevanja, naveli su izvori upoznati sa transakcijom, piše Bloomberg.
Italijanski proizvođači sira odavno koriste zalihe kao sredstvo za obezbeđivanje kredita. Mlekare već decenijama odlažu kolutove parmezana u trezore banke Credito Emiliano, čime dobijaju pristup finansiranju koje im omogućava da plate proizvođače mleka i pokriju ostale troškove dok sir ne bude spreman za prodaju.
Međutim, transakcija kompanije Brazzale prva je u kojoj finansijeri preuzimaju kontrolu nad zalihama, a ne samo pravo zaloge nad njima.
Takav aranžman omogućen je izmenama italijanskog zakona o sekjuritizaciji, koji sada dozvoljava kompanijama da obezbede finansiranje na osnovu neregistrovane imovine, uključujući prehrambene proizvode, sirovine i industrijske proizvode. Ranije su ovakve transakcije uglavnom bile ograničene na imovinu poput nekretnina i finansijskih potraživanja.
Novi zakonski okvir omogućava kompanijama da „isključe ovu imovinu iz svojih bilansa i oslobode likvidnost vezanu za zalihe“, bez čekanja da proizvodi budu prodati, izjavio je Pjetro Belone (Pietro Bellone), partner u advokatskoj kancelariji A&O Shearman u Milanu.
„Zakon sada izričito priznaje buduća potraživanja, osnovnu imovinu i povezana prava, prerađene proizvode i zamensku imovinu kao sredstva koja mogu biti izdvojena ili namenjena otplati transakcije sekjuritizacije“, rekla je Analiza Dentoni-Lita (Annalisa Dentoni-Litta), partner u advokatskoj kancelariji Hogan Lovells Cadwalader u Rimu.
U slučaju kompanije Brazzale, posebno osnovano društvo Magazzino Italia otkupljivaće sir koji sazreva, dok će on i dalje ostati u skladištima proizvođača. Transakcija je organizovana kao revolving kreditna linija, čime se kompaniji obezbeđuje stalan izvor obrtnog kapitala tokom procesa sazrevanja i prodaje sira.
Za proizvođače čiji proizvodi zahtevaju višemesečno ili višegodišnje sazrevanje – od parmezana i suhomesnatih proizvoda do vina – ove reforme mogle bi otvoriti potpuno novi izvor finansiranja, pretvarajući skladišne zalihe u kolateral za kredite. „Fondovima privatnog kreditiranja biće lakše da odobravaju zajmove obezbeđene zalihama“, ocenio je Belone.
Pročitajte još:
Finansiranje zasnovano na imovini postaje jedno od najbrže rastućih područja tržišta privatnih kredita. Kako konkurencija u tradicionalnom korporativnom kreditiranju raste, fondovi sve više usmeravaju kapital u zajmove obezbeđene materijalnom imovinom i ugovorenim novčanim tokovima, uključujući potraživanja, infrastrukturu, opremu i zalihe. Ipak, finansiranje zasnovano na zalihama nije bez rizika. Iako sir, poput vina, može vremenom dobijati na vrednosti, moguće je i da njegova vrednost opadne.
















Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.