Stanovnici EU poslali 37,7 milijardi evra u druge zemlje
27.2.2023 17:11 Autor: Julijana Vincan 3
Građani Evropske unije poslali su tokom 2021. godine u zemlje koje nisu članice EU čak 37,7 milijardi evra, pokazuju podaci Zavoda za statistiku EU (Eurostat). Reč je o rastu ličnih transfera (doznaka) od 11 odsto, u poređenju sa 34 milijardi evra u 2020. godini.
U izveštaju se navodi da su prilivi u EU iznosili 13 milijardi evra, što je za pet procenta više u odnosu na 12,4 milijarde evra u 2020. godini. Naglašeno je da se većina ličnih transfera sastoji od tokova novca koje migranti šalju u svoje zemlje porekla.
Odlivi van EU tokom 2021. godine pokazuju trend rasta od skoro 50 odsto u odnosu na 2015. Pošto su prilivi ostali konstantni, to je dovelo do povećanja negativnog bilansa u odnosu na zemlje koje nisu članice EU na 24,7 milijardi evra.
Zemlje članice EU koje su u 2021. godini ostvarile viškove ličnih transfera, koji predstavljaju više od jedan odsto njihovog bruto domaćeg proizvoda (BDP), bile su – Hrvatska (2,7 procenata BDP-a), Bugarska (1,6 odsto), Rumunija (1,5 procenata) i Letonija (1,1 odsto). Nasuprot njima, najveće deficite doznaka generisali su Kipar (pad od 0,9 procenata), Francuska i Španija (sa smanjenjem od po 0,5 odsto BDP-a).
Lični transferi i dalje dominiraju u odlivu iz EU
Nakon kontinuiranog rasta od 2014. godine, neto odlivi doznaka i naknada zaposlenima prvi put su pali u pandemijskoj 2020. godini, ali su se zatim ponovo značajno povećali na rekordni nivo od 57,3 milijarde evra. Odlivi se najvećim delom odnose na doznake poslate u inostranstvo.
Prilivi doznaka i naknada zaposlenih rastu sporijim tempom od 2014. godine, uz pad u 2020. da bi zatim ponovo bili u porastu 2021. godine. Obim priliva novca u EU porastao je sa 44,6 milijardi evra u 2014. godini na 56,6 milijardi evra u 2021. godini.
Dotok ovog novca potpomognut je naknadama za zaposlene koje su primili prekogranični, sezonski ili honorarni radnici koji nemaju državljanstvo EU, što je u 2021. godini iznosilo 43,6 milijardi evra.
Više od polovine prekograničnih naknada i ličnih transfera ostalo unutar Unije
Oko 56 odsto ukupnih odliva i 53 procenta ukupnih priliva prekograničnih ličnih transfera i naknada zaposlenih svih država članica EU u 2021. godini odvijalo se unutar granica Unije. Međutim, ima izuzetaka, pa su odlivi doznaka i naknada zaposlenih iz Poljske (98 odsto), Grčke (92 procenta) i Španije (90 odsto) išli pretežno u privrede van EU, dok su Irska (90 procenata), Italija (86 odsto) i Litvanija (71 procenat) imale prilive uglavnom izvan EU.
Ekonomije koje su najviše usredsređene na EU bile su Luksemburg, sa manje od jedan odsto svojih odliva zabeleženih van EU, i Slovenija – sa svega sedam procenata priliva koji dolazi izvan EU.
Najveće ekonomije koje su doprinele odlivu doznaka i naknada zaposlenih bile su Nemačka (16 odsto ukupnih izlaznih tokova EU), Luksemburg (11 procenata), Francuska (10 odsto) i Holandija (10 procenata). Odlazni tokovi iz Nemačke, Luksemburga i Holandije uglavnom potiču od prihoda ostvarenih pograničnim, sezonskim ili kratkoročnim radom u ovim zemljama, dok odlivi u Francuskoj uglavnom potiču od ličnih transfera poslatih u inostranstvo.
Najveće ekonomije primaoca ličnih transfera i naknada zaposlenih u 2021. godini bile su Francuska (22 odsto ukupnih ulaznih tokova EU), Nemačka (14 procenata) i Belgija (10 odsto).
Glavna lokacija za zapošljavanje građana EU van EU bila je Švajcarska. Iz ove zemlje su se slile doznake zaposlenih u Francusku (15,5 milijardi evra), Nemačku (6,1 milijarda evra), Italiju (5,3 milijarde evra), Portugal (1,1 milijarda evra) i Austriju (0,7 milijardi evra). Rumunija (jedna milijarda evra) i Poljska (0,6 milijardi evra) nastavile su da budu glavni primaoci ličnih transfera iz Ujedinjenog Kraljevstva.
Hrvati najviše zavisili od doznaka
Eurostat stope zavisnosti meri tako što prikazuje udeo priliva u ličnim transferima i naknadama zaposlenih u odnosu na BDP određene zemlje. Tako su najveće stope zavisnosti u EU tokom 2021. godine uočene u Hrvatskoj (7,3 odsto BDP), Letoniji (3,3 procenta) i Rumuniji (3,2 odsto). Najmanje zavisne ekonomije u EU bile su Irska (manje od 0,1 procenat BDP), Grčka, Finska i Holandija (svaka po 0,3 odsto BDP).
Poređenja radi, jugoistočne zemlje koje nisu članice EU mnogo su zavisnije od ovog izvora prihoda: Crna Gora (13,5 procenata BDP) i Bosna i Hercegovina (10,5 odsto BDP-a). Doznake su u 2021. godini iznosile 7,2 procenta BDP-a Srbije.
Ubedljivo najveći suficit u 2021. godini u ličnim transferima i naknadama zaposlenih – 29,6 milijardi evra, EU je zabeležila preko Švajcarske, uglavnom jer su zaposleni slali novac u Nemačku, Francusku i Italiju. Sledi Velika Britanija sa suficitom od 4,6 milijardi evra, najviše zbog slanja doznaka u Rumuniju i ličnih transfera i naknada zaposlenih u Poljsku.
EU je takođe zabeležila značajan suficit od 2,6 milijardi evra sa Sjedinjenim Američkim Državama, gde su lični transferi doneli 1,6 milijardi evra.
Pročitajte još:
Bilansni suficit od dve milijarde evra sa Norveškom najvećim delom je ostvaren zahvaljujući prilivima naknada zaposlenih u Švedsku. Međutim, ukupno gledano EU je imala neto deficit u odnosu na ostatak sveta, kada se saberu svi ukupni prilivi i odlivi za lične transfere i naknade zaposlenih.
Najveći neto odlivi u 2021. godini zabeleženi su ka Maroku – pet milijardi evra, zatim ka Filipinima (dve milijarde evra), Turskoj (1,5 milijardi evra), Kini (1,3 milijarde evra) i Indiji (1,3 milijarde evra). Neto odlivi u Maroko, Tursku i Indiju najviše se odnose na doznake, dok su oni u Filipine i Kinu rezultat i ličnih transfera i naknada zaposlenih.
Vrednost dospelih doznaka u Srbiju dostigla rekord
Podaci iz platnog bilansa koji objavljuje Narodna banka Srbije pokazuju da se u Srbiju prošle godine po osnovu ličnih transfera, odnosno doznaka, slilo pet milijardi evra. Od toga samo su doznake radnika koji rade u inostranstvu iznosile 3,9 milijardi evra.
U odnosu na BDP doznake su prošle godine dostigle 8,2 odsto. U prethodnih 20 godina priliv deviza po ovom osnovu nije bio ni blizu toj brojki.
BIJUTI27
27.2.2023 #1 AuthorKo zna koliko je realno ta cifra
SUNCOKRET
28.2.2023 #2 AuthorOvako veliki priliv iz inostranstva i njegov porast govore da i dalje uglavnom mladi odlaze iz Srbije.
Emilija
28.2.2023 #3 AuthorDosta mladih radi po svetu jer su mnogo bolji uslovi i plate