krize više nisu izuzetak već trajno stanje u kojem kompanije posluju

Forum menadžera SAM: Otpornost i prilagođavanje ključni u kriznim vremenima

SrbijaVesti

6.6.2026 15:36 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Forum menadžera SAM: Otpornost i prilagođavanje ključni u kriznim vremenima Forum menadžera SAM: Otpornost i prilagođavanje ključni u kriznim vremenima
Geopolitičke tenzije, energetska neizvesnost, poremećaji u lancima snabdevanja i ubrzani tehnološki razvoj menjaju pravila poslovanja i od kompanija zahtevaju veću otpornost, fleksibilnost i sposobnost... Forum menadžera SAM: Otpornost i prilagođavanje ključni u kriznim vremenima

Geopolitičke tenzije, energetska neizvesnost, poremećaji u lancima snabdevanja i ubrzani tehnološki razvoj menjaju pravila poslovanja i od kompanija zahtevaju veću otpornost, fleksibilnost i sposobnost brzog prilagođavanja. To je jedna od glavnih poruka Foruma menadžera „Globalni vetrovi“, koji je organizovala Srpska asocijacija menadžera (SAM).

Predstavnici poslovne i akademske zajednice, logistike, energetike i ekonomije ocenili su da krize više nisu izuzetak već trajno stanje u kojem kompanije posluju, zbog čega upravljanje rizicima, promenama i neizvesnošću postaje jedna od najvažnijih konkurentskih prednosti.

Predsednik Srpske asocijacije menadžera Dragomir Kostić istakao je da Forum okuplja poslovnu zajednicu oko tema koje imaju direktan uticaj na kompanije i društvo u celini.

„SAM nastoji da se bavi temama koje su od interesa za poslovnu zajednicu, za članove i za sveukupno društvo. Verujem da će ovogodišnji Forum pomoći učesnicima da sagledaju šta se dešava globalno, kako se ti procesi odražavaju lokalno i koja je uloga lidera u budućnosti u vrtlogu promena koji nas okružuje“, rekao je Kostić.

Dragomir Kostić /Foto: Zoran Lončarević

O promenama u međunarodnim odnosima govorio je vanredni profesor Fakulteta političkih nauka dr Marko Dašić, koji je ukazao na sve izraženiju podelu sveta na globalni zapad, istok i jug, kao i na slabljenje međunarodnog poretka zasnovanog na pravilima. On je ocenio da kompanije i donosioci odluka moraju pažljivije da prate globalna kretanja jer se političke i ekonomske okolnosti menjaju brže nego ranije.

Na izazove u logistici i globalnoj trgovini ukazao je direktor kompanije Milšped Nebojša Krivokuća, navodeći da ratovi, trgovinske tenzije i poremećaji transportnih ruta direktno utiču na troškove i organizaciju poslovanja. Prema njegovim rečima, kompanije sve više nastoje da proizvodnju približe tržištima i kupcima, dok nove tehnologije, uključujući veštačku inteligenciju i autonomna vozila, postaju važan deo logističkih procesa.

O uticaju geopolitičkih kretanja na energetski sektor govorio je izvršni direktor MOL-a Milenko Janković, naglašavajući da tržište energenata danas predstavlja jedno od najosetljivijih područja globalne ekonomije.

„Svaka kriza je idealan podsetnik da preispitate svoju osnovu i iskoristite mogućnost da napravite adekvatnu organizaciju za neko bolje vreme. Jedan globalni poremećaj ne menja samo naše troškove i bilanse, već utiče na celokupna tržišta, konkurentsko okruženje, državne budžete, inflaciju i budžete svih nas kao pojedinaca“, poručio je Janković.

Milenko Janković/Foto: Zoran Lončarević

On je ukazao da promene transportnih ruta, sankcije i poremećaji u snabdevanju energentima veoma brzo utiču na poslovanje kompanija, ali i na svakodnevni život građana.

Poseban osvrt na liderstvo u kriznim okolnostima dao je visokogorac i zaslužni sportista Srbije Aleksandar Milosavljević, koji je iskustva sa najviših svetskih vrhova povezao sa poslovnim okruženjem. On je naglasio da uspeh ne zavisi samo od ostvarivanja cilja, već od sposobnosti prilagođavanja promenama i očuvanja stabilnosti tima u uslovima visokog pritiska.

O ekonomskim posledicama savremenih globalnih kriza govorio je profesor Ekonomskog fakulteta dr Dragan Lončar, ocenivši da su kompanije iz perioda povremenih kriza ušle u eru njihovog gotovo neprekidnog trajanja.

„Moja teza je da tri nove konkurentske prednosti čine razliku između veoma uspešnih i prosečnih kompanija: sposobnost upravljanja krizama, sposobnost upravljanja rizicima i sposobnost upravljanja promenama. Geopolitika je danas u centru ekonomskih dešavanja i nijedna velika ozbiljna kompanija ne može da kreira uspeh, opstane i prosperira bez razumevanja političkog konteksta“, poručio je Lončar.

dr Dragan Lončar /Foto: Zoran Lončarević

On je posebno ukazao i na takozvane meke sistemske krize – krizu liderstva, poverenja u institucije, produktivnosti, demografije, korporativnog identiteta i osnovnih vrednosti, koje su manje vidljive, ali dugoročno mogu da imaju snažan uticaj na ekonomiju i društvo. Govoreći o Srbiji, istakao je da se geopolitičke šanse mogu tražiti u pametnoj reindustrijalizaciji, energetici, IT i AI sektoru, prehrambenoj industriji, logistici i transportu, kao i u razvoju oblasti koje mogu doprineti višem nivou dodate vrednosti, uz poštovanje standarda i odgovorno upravljanje rizicima.

Zaključak Foruma bio je da kompanije više ne mogu da posmatraju geopolitiku kao udaljenu temu, već kao faktor koji direktno utiče na troškove, investicije, lance snabdevanja i poslovne strategije. Učesnici su ocenili da će u godinama koje dolaze najveće šanse za uspeh imati organizacije koje ulažu u otpornost, fleksibilnost, tehnološki razvoj i odgovorno liderstvo.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.